Przegląd opakowań specjalistycznych – antystatyczne, antykorozyjne, rękawy foliowe

4 min. lektura 19 maja 2021

Przegląd opakowań specjalistycznych – antystatyczne, antykorozyjne, rękawy foliowe

Nie wszystkie produkty można przechowywać lub wysyłać w zwykłych kartonach owiniętych szczelnie stretchem – część należy umieścić w specjalistycznych opakowaniach, które np. zabezpieczą przed zawilgoceniem, korozją czy oddziaływaniem elektrostatycznym. Kiedy i w przypadku jakich produktów jest to konieczne? Czym różnią się między sobą poszczególne opakowania?

Rękawy foliowe: rękaw foliowy do pakowania niezbędne przy dużych produktach

Do pakowania produktów o dużych wymiarach – lub takich o niestandardowych kształtach – najlepiej sprawdzi się długi materiał o odpowiedniej szerokości, taki właśnie jak rękaw foliowy do pakowania. Wszystko dlatego, że rękawy foliowe posłużą do stworzenia worków o potrzebnych wymiarach, w które będzie można następnie zapakować produkt.

Zgrzewanie próżniowe: folia do zgrzewania próżniowego ma dodatkowe właściwości

Warto jednocześnie pamiętać, że zgrzewanie próżniowe ma jeszcze jedną zaletę – folia do zgrzewania próżniowego, wykorzystywana w procesie tworzenia worka pod wymiar, ma dodatkowe właściwości. Po pierwsze – rękawy foliowe są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego są też odporne na wilgoć – co jest szczególnie ważne w przypadku produktów z elementami papierowymi lub elektroniki. Warto też dodać, że rękawy foliowe RAJA są również odporne na działanie rozpuszczalników i substancji chemicznych.

Tym samym ten sposób pakowania zalecany jest w przypadku produktów elektronicznych i innych, które wymagają ostrożnego transportu. Folia do zgrzewania próżniowego jest też często wykorzystywana do pakowania żywności. Rękawy foliowe świetnie sprawdzają się również w przetwórstwie.

Opakowania antystatyczne – bezpieczna wysyłka wrażliwych produktów

Produkty elektroniczne wymagają szczególnego pakowania i przechowywania. Nie zawsze zgrzewanie próżniowe jest najlepszym rozwiązaniem – czasem konieczne są opakowania antystatyczne, zwłaszcza w przypadku znacznie mniejszych produktów czy wręcz niewielkich elementów (takich jak np. baterie, karty pamięci czy małe podzespoły). Opakowania antystatyczne zapobiegają zjawisku gromadzenia się ładunków elektrostatycznych – chroniąc w ten sposób znajdującą się w nich elektronikę.

Na przykład małe woreczki antyelektrostatyczne są polecane do zabezpieczenia kart pamięci czy komponentów elektrycznych. Dzięki swoim właściwościom woreczek zapobiega wyładowaniom elektrycznym. Podobną ochronę gwarantują antystatyczne woreczki z folii bąbelkowej – z jednej strony uniemożliwiają gromadzenie się ładunków, z drugiej dodatkowo zabezpieczają pakowany element przed uszkodzeniami mechanicznymi. Woreczki bąbelkowe antystatyczne RAJA są dodatkowo wyposażone w pasek samoprzylepny, a dzięki gładkiemu wnętrzu można swobodne wsuwać i wysuwać pakowane przedmioty.

Innym rodzajem opakowania antystatycznego jest woreczek strunowy antystatyczny. Nie tylko zachowują swoje właściwości antystatyczne, ale także – chronią również przed wilgocią i kurzem dzięki szczelnemu zapięciu. Dodatkowo mogą być wielorazowe – właśnie dzięki strunowemu zapięciu.

Opakowania antykorozyjne – chroniące przed zawilgoceniem

Kolejnym rodzajem specjalistycznych opakowań, w które powinni zaopatrzyć się właściciele sklepów, to opakowania antykorozyjne – czyli tzw. pochłaniacze wilgoci. Chronią one przed potencjalnymi uszkodzeniami, jakie mogłaby wywołać kondensacja pary wodnej. W asortymencie RAJA znajdują się pochłaniacze wilgoci w saszetkach różnego rodzaju – od mini saszetek do dużych opakowań. Takie saszetki należy umieścić wewnątrz opakowania, w którym przechowywany lub przewożony będzie dany produkt – czyli np. do kontenera czy pudełka. Saszetki pochłaniające wilgoć najczęściej wrzuca się do opakowań, w których będzie przechowywana lub transportowana żywność lub odzież. Opakowania antykorozyjne są również istotne w przypadku transportu towaru na znaczne odległości – np. do innych krajów, ponieważ produkty znajdują się wtedy dłużej w opakowaniach, przez co mocniej są narażone na zawilgocenie czy pleśń.

Saszetki najczęściej są wypełniane żelem krzemionkowym, który ma dużą moc suszenia. Dzięki temu pochłaniacze żywności świetnie sprawdzą się w przypadku transportu nie tylko żywności i odzieży, ale także – wyrobów farmaceutycznych i elektronicznych.

Wybór właściwego opakowania może być kluczowy

Ze względu na różne właściwości opakowań specjalistycznych warto przed zapakowaniem towaru zastanowić się, które opakowanie będzie najlepiej chronić przedmiot przed wpływem różnych czynników zewnętrznych. Zazwyczaj dodatkowej ochrony wymaga żywność, elektronika i odzież, ale nie można też zapominać o kosmetykach czy np. narzędziach. Wybór właściwego opakowania pozwoli zatem na bezpieczne przetransportowanie towaru – co jest niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy jak i jego klientów.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy