Poznaj niezbędne akcesoria do pakowania palet

4 min. lektura25 czerwca 2021

Poznaj niezbędne akcesoria do pakowania palet

Paletyzacja to proces logistyczny służący przygotowaniu towarów do dalszego magazynowania i transportu. Jest niezbędna w dużych firmach zajmujących się wysyłką towarów. Jakie akcesoria są niezbędne do pakowania palet? Na czym polega ekopaletyzacja?

Paletyzacja jest bardzo opłacalna w dużych firmach stawiających na efektywność procesów logistycznych. Sprawdza się w magazynach, w których potrzebna jest praca wielu osób, tym bardziej w systemie zmianowym. Stosuje się ją zwłaszcza w branżach: chemicznej, mleczarskiej, napojowej, motoryzacyjnej, cukierniczej. Paletyzacji poddaje się kartony, pudełka i worki.

Polega na układaniu towarów na paletach wg potrzeb klienta. Aby była maksymalnie wydajna, stosuje się specjalnie zaprojektowane roboty przemysłowe do paletyzacji – tzw. paletyzery. Mogą obsługiwać kilka linii produkcyjnych jednocześnie. Automatyzacja pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy, poprawę bezpieczeństwa pracy, a przede wszystkim ma ogromny wpływ na podniesienie efektywności biznesu. Roboty te można dopasować do różnych rodzajów towarów.

Oprócz paletyzerów do paletyzacji niezbędne są same palety, a także akcesoria do pakowania.

Akcesoria do pakowania

Podstawą paletyzacji są oczywiście palety – zazwyczaj drewniane, ale także ze sklejki lub tektury. Aby zapakować towary na paletę niezbędne są także akcesoria do pakowania palet. Należą do nich:

 • kątowniki ochronne,
 • narożniki ochronne,
 • przekładki (tekturowe i plastikowe),
 • stożki zabezpieczające,
 • folia stretch (czyt. strecz).

Służą one do zabezpieczania zawartości palety podczas transportu, ale także przechowywania towarów w magazynie.

Ekologiczne akcesoria do pakowania palet

Z uwagi na naglącą potrzebę ograniczania ilości produkowanych odpadów, coraz więcej przedsiębiorców korzysta z ekologicznych opakowań – dotyczy to także paletyzacji. Ekopaletyzacja to układanie towarów na paletach z wykorzystaniem ekologicznych opakowań i akcesoriów. Same palety są ekologiczne, gdyż wykonane z drewna pochodzącego w ok. 80% z recyklingu (ścinki drewniane połączone klejem). Po ich wykorzystaniu można je ponownie poddać recyklingowi. Dostępne są także palety ze sklejki i tekturowe. Warto stosować także ekologiczne akcesoria do paletyzacji, takie jak ekologiczna folia stretch (strecz) typu cast wykonana w aż 80% z materiału pochodzącego z recyklingu, a także: wykonane z tektury kątowniki i narożniki, przekładki oraz stożki zabezpieczające.

Kątowniki i narożniki ochronne

Kątowniki ochronne i narożniki to idealne rozwiązanie do zabezpieczenia i wzmocnienia ładunków paletowych – podczas transportu, ale także przechowywania. Są wykonane w 100% z makulatury, są zatem przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu. Dzięki zastosowaniu narożników ochronnych do palet i kątowników towary na palecie są ustabilizowane, a przy tym zabezpieczone są rogi i narożniki przez ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Narożniki ochronne są dostępne w 2 wersjach – o wąskich skrzydłach – do lekkich towarów oraz o szerokich skrzydłach – chroniące całą wysokość palety. Są odporne na wilgoć, nie łamią się i są odporne na wstrząsy.

Przekładki plastikowe

Przekładki plastikowe do palet mają dobre właściwości izolacyjne i chronią przed wilgocią, nadają się więc do magazynowania na zewnątrz i wysyłki. Są stosowane w branżach kosmetycznej, farmaceutycznej, elektronicznej, szklarskiej i w rolnictwie. W ofercie RAJA dostępne są przekładki niebieskie – do lekkich ładunków oraz szare – do ciężkich.

Przekładki tekturowe

Przekładki kartonowe do palet służą do warstwowego układania na palecie przedmiotów o nieregularnych kształtach, stabilizują ładunek. Są odporne na zgniatanie. Można je wykorzystać także do przykrywania górnej/dolnej części ładunku paletowego. Przekładki kartonowe na palety mają 2 grubości – 3-warstowe i 5-warstowe (do cięższych towarów).

Stożki zabezpieczające

Stożki zabezpieczające są wykonane z mikrofali i w pełni recyklingowalne. Świetnie nadają się do zabezpieczenia palet oraz kartonów, a także do przechowywania. Mają wyraźne oznaczenia z ostrzeżeniem. Bardzo łatwo się je montuje – przy użyciu pasków samoprzylepnych lub taśmy spinającej.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy