Prowadzisz własną działalność handlowo-wysyłkową i jeszcze nie wiesz, jak zapakować przesyłkę? Poczta Polska to jeden z wielu przewoźników działających na terenie Polski, który chętnie realizuje hurtowe zamówienia odbiorów paczek od klientów biznesowych. Zobacz kompleksowy poradnik i zapamiętaj, jak zapakować paczkę Poczty Polskiej, aby ta dotarła zawsze do odbiorcy. W tym artykule poznasz sprawdzone materiały pakowe, sposoby pakowania paczek oraz warunki przygotowywania przesyłek, których trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Jak zapakować przesyłkę Poczty Polskiej? Co jest potrzebne?
W praktyce pakowanie paczek nigdy nie jest skomplikowane, o ile mamy pod ręką odpowiednie akcesoria i materiały pakowe. Zatem co jest niezbędne, aby wysłać paczkę kurierem Poczty Polskiej i nie martwić się o bezpieczeństwo zawartości? Poniżej znajdziesz listę materiałów, których potrzebujesz do efektywnego przygotowywania przesyłek.
- Mocne kartony do pakowania – długie, krótkie, fasonowe i wiele innych. Postaraj się zaopatrzyć w jak najwięcej rozmiarów i odmian kartonów, dzięki czemu nie będziesz mieć najmniejszego problemu z dopasowaniem opakowania do gabarytów wysyłanego przedmiotu.
- Skrzyniopalety – Poczta Polska to jeden z przewoźników, który umożliwia wysyłkę towarów na europaletach. Z tego względu warto mieć odpowiednie materiały, które będą przydatne do przygotowywania takich przesyłek. Tutaj doskonale sprawdzi się też folia stretch maszynowa, która zabezpiecza powierzchnię całej palety przed wodą, wilgocią, wiatrem i zanieczyszczeniami.
- Koperty kartonowe – są przydatne, ale raczej do wysyłki towaru drobnicowego, dokumentów lub innych przedmiotów, które nie wymagają stosowania mocnego i wielkogabarytowego kartonu z tektury falistej.
- Tuby kartonowe – doskonale nadają się do wysyłki plakatów, obrazów, a także akcesoriów do wędkowania.
- Folie ochronne na odzież – to dobry wybór dla firm, które wysyłają Pocztą Polską odzież i obuwie. W poradniku, jak zapakować ubrania na Vinted możesz znaleźć więcej informacji o tym, jak realizować wysyłkę przedmiotów wrażliwych na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne.
- Taśmy pakowe i dyspensery – są niezbędne do przygotowywania przesyłek do wysyłki. Bez nich zaklejenie paczki tak, aby nie otwarła się podczas tranzytu, byłoby praktycznie niemożliwe lub każdy karton musiałby zostać owinięty folią stretch.
- Zabezpieczenia narożników – dobrym wyborem są narożniki ochronne piankowe. Dzięki nim towary wielkogabarytowe o wrażliwych krawędziach są dobrze chronione i nie ulegają uszkodzeniu podczas przewozu przez firmę kurierską.
Jeśli zaopatrzysz się we wszystkie powyższe materiały oraz kompleksową wiedzę, jak zapakować paczkę (Poczta Polska) bez problemu przygotujesz przesyłki, które dotrą do klientów w nienagannym stanie.
Pakowanie przesyłki dla kuriera Poczty Polskiej – procedura krok po kroku
Proces przygotowywania paczek do wysyłki Pocztą Polską wymaga przede wszystkim pełnego zaangażowania magazyniera lub osoby odpowiedzialnej za kompletowanie towaru i zamykanie przesyłek transportowych. Jeśli masz już wszystkie niezbędne materiały pakowe i narzędzia, możesz zacząć przygotowywać paczki. Wykonaj kilka kroków, a każda przesyłka przekazana kurierowi dotrze w całości do adresata.
- Ustal gabaryty paczki. Wystarczy, że wiesz, jaki towar zostanie wysłany i na tej podstawie dobierzesz odpowiedni karton z tektury falistej, kopertę lub inne pudełko.
- Zabezpiecz wysyłany przedmiot. Zależnie od wielkości i kształtu możesz to zrobić poprzez owinięcie go folią stretch, folią pęcherzykową lub papierem pakowym kraft.
- Następnie wyściel wnętrze kartonu miękkim wypełniaczem, aby zamortyzować ewentualne uderzenia i upadki przesyłki.
- Umieść towar w środku kartonu z tektury i zabezpiecz wszystkie puste przestrzenie po bokach.
- Od góry nałóż warstwę wypełniacza i przekładkę z tektury, aby podczas otwierania przesyłki nikt nie uszkodził towaru.
- Zamknij pudełko taśmą pakową. Wystarczy 1-2 warstwy mocnej taśmy z klejem, aby przesyłka pozostała zamknięta na cały czas transportu.
- Opcjonalnie możesz dodatkowo owinąć paczkę folią stretch. To dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami.
- Oklej pudełko etykietą przewozową tak, aby była widoczna do identyfikacji przez kuriera oraz naklejkami ostrzegawczymi.
Ostatni krok to przekazanie gotowej paczki w ręce przewoźnika. Procedura jest prosta, szczególnie jeśli chodzi o to, jak zapakować przesyłkę. Poczta Polska jako jeden z wielu przewoźników narzuca też pewne wymogi i ograniczenia na przyjmowane przesyłki, chociażby ze względu na ograniczenia powierzchni transportowej w pojazdach.
Firmy zlecające wysyłkę towarów powinny wiedzieć, jakie są ograniczenia i jak zapakować paczkę Poczty Polskiej, aby ta została bez problemu przyjęta przez kuriera przyjeżdżającego po odbiór przesyłek do magazynu wysyłkowego. Pamiętaj też, że gwarantem bezpieczeństwa dla wysyłanego towaru jest użycie profesjonalnych materiałów pakowych i wypełniaczy – bez tego żadna paczka nie byłaby bezpieczna u przewoźnika.