Jak zapakować paczkę bez kartonu?

7 min. lektura 01 lutego 2023

Wysyłka nieregularnych paczek bez kartonowych opakowań wcale nie musi być problematyczna. To możliwe nawet bez użycia kartonu. Wystarczy wykorzystać sprawdzone materiały operacyjne, jak: folia stretch, koperty bąbelkowe, czy nawet przekładki tekturowe. Wyróżniamy kilka prostych sposobów, które umożliwiają bezpieczne i szybkie zapakowanie towaru do wysyłki.

W co owinąć paczkę bez kartonu? Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów

Odpowiedzialność za bezpieczną wysyłkę towarów spoczywa najczęściej na magazynierach, a także właścicielach firm produkcyjnych oraz sklepów e-commerce. Brak kartonu to nie koniec świata. Przedmioty do wysyłki można zabezpieczyć: folią stretch, foliopakami, ekologicznym papierem do owijania paczek lub włożyć towary do kopert bąbelkowych.

Transport standardowych paczek z użyciem kartonów z tektury falistej to najpowszechniejsza forma wysyłki przedmiotów. Niektórych towarów niestety nie da się wysłać nawet w wielkogabarytowych kartonach. Próby upchnięcia nieregularnych towarów w kartonach generują też spore koszty związane z koniecznością umieszczenia sporych ilości wypełniacza wewnątrz paczki.

Niezależnie od rodzaju przedmiotu pakowanego do wysyłki, należy zadbać o maksymalne bezpieczeństwo towaru. Przygotowywanie przesyłek transportowych bez użycia pudełek kartonowych wymaga użycia odpowiednich materiałów operacyjnych, ale też techniki pakowania. Dwa polecane sposoby zabezpieczania towarów do wysyłki bez kartonów to:

  1. Owinięcie towaru folią stretch – to prawdopodobnie najszybszy sposób, aby przygotować przedmioty do odbioru przez kuriera. Jeśli przesyłka to towary wrażliwe na uszkodzenia i zarysowania, warto umieścić pod folią stretch warstwę folii bąbelkowej lub użyć warstwy papieru na rolce.
  2. Umieszczenie towaru w kopertach z pęcherzykami powietrza – to dobry sposób, aczkolwiek najlepiej sprawdzi się w przypadku towarów drobnicowych. Koperty bąbelkowe mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o rozmiary.

Sposobów na bezpieczne pakowanie paczek prawdopodobnie jest o wiele więcej. Specjaliści zajmujący się przygotowywaniem towarów do wysyłki mogą wykorzystać też odpady kartonowe, aby stworzyć mocną warstwę ochronną. Ciekawą metodą jest też użycie papieru bąbelkowego z recyklingu. To nie tylko ekologiczny, ale i wygodny sposób przygotowywania przesyłek – oczywiście bez użycia kartonu.

Sporym problemem w magazynach jest wysyłka ciężkich towarów, które mogłyby uszkodzić dno kartonowych opakowań. Więcej informacji na temat wysyłki przedmiotów o dużej masie można znaleźć w artykule: Jak wysłać ciężką paczkę?

Pakowanie paczek – co sprawdzi się zamiast kartonu?

Pracownicy hali produkcyjnych i magazynowych powinni wiedzieć, jak zapakować paczkę bez kartonu. To niezbędna wiedza, która umożliwia  przygotowanie towaru do odbioru przez kuriera w awaryjnych sytuacjach. Ekologiczny papier, folia stretch i koperty wypełnione pęcherzykami powietrza – to najlepsze propozycje, w co owinąć paczkę bez kartonu.

Koperty bąbelkowe – idealne do mniejszych przesyłek

Profesjonalne koperty bąbelkowe świetnie nadają się do przygotowywania mniejszych przesyłek. Towary o niewielkich gabarytach bez problemu można zamknąć w bezpiecznej kopercie pęcherzykowej. Materiały operacyjne w postaci kopert bąbelkowych można kupić w dwóch standardowych kolorach (białe i brązowe), a także wykonane z ekologicznego papieru z funkcją amortyzacji.

Folia stretch – sprawdzi się w każdej sytuacji

Niezbędne wyposażenie firmy transportowej, magazynu i działalności produkcyjnej to folia stretch. To prosta odpowiedź na pytanie, co zamiast kartonu można użyć do pakowania paczek. Wystarczy owinąć wysyłane przedmioty folią stretch, a następnie przekleić powierzchnię folii dodatkową warstwą taśmy pakowej. Zabezpieczając towar folią stretch, warto też przeczytać wpis blogowy o tym, jak wykorzystać odpady folii z innych paczek. Zużyte folie mogą posłużyć jako dodatkowa warstwa ochronna pod stretchem.

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa paczki warto umieścić nawet cienką warstwę folii bąbelkowej pod stretchem. Firmy, które stawiają na ekologię, mogą wykorzystać papierowy stretch ręczny – nowość na rynku! Kolorowe folie można wykorzystać nie tylko do pakowania przesyłek bez użycia kartonów z tektury falistej, ale także do zabezpieczania przesyłek paletowych.

Papier do owijania paczek – bezpieczny i ekologiczny

Ekologiczny i sprawdzony materiał to także papier kraft do pakowania paczek bez użycia kartonów. Można go użyć zarówno w przypadku wielkogabarytowych przedmiotów, jak i wysyłki mniejszych towarów, jak np. biżuteria lub wyroby ze szkła. Jeśli papier ochronny na rolce nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, można też zaopatrzyć się w przekładki kartonowe. To dobry sposób, aby własnoręcznie stworzyć kartonowe opakowanie dopasowane idealnie do gabarytów wysyłanego przedmiotu. Wystarczy nóż magazynowy, kartonowe przekładki i nieco wyobraźni.

Foliopaki – szybko, tanio i wygodnie

Wszelkiego rodzaju worki foliowe i foliopaki sprawdzają się najczęściej w trakcie pakowania niewielkich przedmiotów do wysyłki. Z użyciem zgrzewarki lub gotowych foliopaków z warstwą taśmy klejącej można bezpiecznie wysłać towar, chroniąc go przed oddziaływaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Foliopaki mogą być dodatkową warstwą zabezpieczającą w razie pakowania paczek bez kartonów – wystarczy włożyć towar do worka foliowego, a następnie owinąć go folią bąbelkową i zakleić taśmą pakową.

Pakowanie paczek bez kartonu a bezpieczeństwo

W każdej branży liczy się bezpieczeństwo wysyłanych towarów. Gabaryty paczki nie mają znaczenia. Towar przeznaczony do wysyłki zawsze powinien być dokładnie owinięty: folią pęcherzykową, folią stretch lub papierem kraft, szczególnie jeśli wysyłka odbywa się bez użycia kartonu tekturowego. We wpisie blogowym, jak bezpiecznie pakować przesyłki, można zaczerpnąć kilka dodatkowych informacji na ten temat.

Wiedza na temat tego, jak zapakować paczkę bez kartonu może okazać się niewystarczająca, jeśli nie zostaną zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa. W trakcie przygotowywania towarów do wysyłki należy zadbać o poprawne zabezpieczenie ostrych krawędzi wysyłanych przedmiotów. Kluczowe jest także owinięcie folią pęcherzykową elementów podatnych na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zapakować paczkę bez kartonu – zasady pakowania nieregularnych paczek

Wyróżniamy kilka prostych zasad pakowania paczek do wysyłki. Nieregularne przedmioty powinny być zabezpieczone na rantach, a także wszędzie tam, gdzie mogłoby dojść do uszkodzenia towaru, np. w wyniku uderzenia. Proste zasady wskazujące, jak zapakować paczkę o nietypowych kształtach bez kartonu to:

  1. Zabezpieczenie ostrych krawędzi przesyłki, np. folią bąbelkową i taśmą pakową.
  2. Ułożenie grubszej warstwy folii pęcherzykowej od spodu przesyłki, aby zamortyzować ewentualne upadki z wysokości.
  3. Owinięcie przesyłki nieprzezroczystą folią stretch.
  4. Oklejenie paczki naklejkami informacyjnymi dla kuriera, np. odnośnie do wrażliwości przedmiotu na uszkodzenia lub niestandardowej wagi.

Co zrobić, kiedy na magazynie brakuje kartonowych opakowań lub towar nie mieści się do paczki? Kilka prostych wskazówek wpływających na bezpieczny transport przesyłek oraz wiedza, jak zapakować paczkę bez kartonu to skuteczne rozwiązanie problemu. Warto też sprawdzić wpis blogowy RAJA: Jakie są największe koperty bąbelkowe.

Co zamiast kartonu do wysyłki paczek? Podsumowanie

Przygotowywanie towaru do transportu przez firmę kurierską bywa kłopotliwe, szczególnie jeśli przedmioty nie mieszczą się do standardowych opakowań kartonowych. Zamiast kartonu można wykorzystać folię stretch, papier krat i wiele innych materiałów operacyjnych dostępnych w sklepie RAJA. Warto też skorzystać z polecanych metod bezpiecznego pakowania paczek – nawet tych niestandardowych. Brak odpowiednich opakowań tekturowych już nigdy nie będzie problemem nie do rozwiązania.

Najpopularniejsze tematy