Jak zapakować i zabezpieczyć rękodzieło?

7 min. lektura 20 lipca 2023

Produkcja rękodzieła to angażujące zajęcie, szczególnie w przypadku mocno skomplikowanych projektów. O ile sama produkcja nie stanowi większego problemu i nie generuje ryzyka uszkodzeń, o tyle transport już tak. Zatem jak wysłać rękodzieło kurierem, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia stworzonego projektu? Przejrzyj poradnik i dowiedz się, jak zapakować rękodzieło, aby dotarło do klienta w nienaruszonym stanie.

Pakowanie rękodzieła do wysyłki kurierem – od czego trzeba zacząć?

Produkcja wyrobów DIY i rękodzieła o sporej wartości materialnej pochłania ogrom czasu, a także wymaga pełnego zaangażowania projektanta. Gotowe prace, gdzie czas realizacji to nawet kilkaset godzin powinny być zabezpieczone tak, aby zredukować ryzyko uszkodzenia podczas wysyłki do zera.

Aby zapakować rękodzieło na czas wysyłki kurierem, trzeba przede wszystkim wybrać rzetelną firmę kurierską oraz określić wagę i gabaryty stworzonego rękodzieła. Dopiero wtedy można przystąpić do kolejnych etapów działania i przygotować stosowne zabezpieczenia przesyłki.

Jak zabezpieczyć rękodzieło w przesyłce kurierskiej? Praktyczne wskazówki dla artystów

Tworzysz rękodzieła i zajmujesz się ich wysyłką do potencjalnych klientów? W takim razie musisz zadbać o to, aby wyroby były transportowane bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń. Rękodzieło to nie tylko rzeźby, ale także wszelkie inne produkty wykonywane własnoręcznie. A może chcesz dowiedzieć się, jak zapakować świece do wysyłki? Zasady są podobne, jak w przypadku wszystkich innych wyrobów DIY o podobnych gabarytach. 

Przygotowując się do pakowania rękodzieła do wysyłki, weź pod uwagę poniższe wskazówki.

  1. Wybierz rodzaj opakowania, który będzie odpowiedni dla danego typu rękodzieła. Inne materiały do pakowania użyjesz w przypadku biżuterii DIY, a inne dla rzeźb wielkogabarytowych.
  2. Ustal, jakie dodatkowe zabezpieczenia zastosujesz do zapakowania rękodzieła do wysyłki kurierem. Możesz wykorzystać folię bąbelkową, przekładki tekturowe lub papier pakowy kraft.
  3. Wybierz odpowiednie oznaczenia, które wykorzystasz na przygotowanej przesyłce. Możesz użyć etykiet ostrzegawczych oraz tzw. kangurków kurierskich do przyklejenia etykiety przewozowej.
  4. Zaplanuj, w jaki sposób zamkniesz przesyłkę z rękodziełem. W przypadku wysyłki w opakowaniach tekturowych najczęściej wystarcza tylko taśma pakowa dedykowana do wysyłek kurierskich. Transport paletowy rękodzieła wymaga zastosowania nie tylko skrzyniopalet, ale także owinięcia przesyłki folią stretch – to zabezpiecza towar przed wilgocią.

Zapamiętaj, że wypełnienie paczki jest kluczowe, jeśli chodzi o wysyłkę rękodzieła. Bezpieczeństwo towaru stworzonego na indywidualne zamówienie klienta jest zależne od użytego materiału do wypełnienia paczki. Jeśli szczeliny są poprawnie uzupełnione, np. folią pęcherzykową lub papierowym wypełniaczem – praktycznie nie ma ryzyka, że przedmiot ulegnie uszkodzeniu w czasie transportu.

Dowiedz się też, jak sprawdzić wytrzymałość kartonu. Na blogu RAJA znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat. Dzięki temu lepiej dopasowujesz typ opakowania z tektury falistej do rodzaju i gabarytów wysyłanego rękodzieła.

Pakowanie rękodzieła do wysyłki – jakich materiałów operacyjnych użyć?

Procedurę zabezpieczenia rękodzieła do wysyłki kurierem trzeba zacząć przede wszystkim od zaopatrzenia się z niezbędne materiały pakowe. To podstawa, aby przygotować stworzone rękodzieło tak, aby nie uległo uszkodzeniu w trakcie transportu przez firmę kurierską. Jeśli stworzone dzieło to obraz, plakat lub rzeźba, można wykorzystać takie materiały operacyjne jak:

  • Kartony fasonowe do wysyłki – tego typu opakowania świetnie nadają się do wysyłki niewielkich przedmiotów, np. ręcznie robionej biżuterii, odzieży zdobionej na indywidualne zamówienie, a także małych obrazów ściennych.
  • Pudełka kartonowe z tektury falistej 7-warstwowej – takie opakowania są świetnym wyborem, jeśli wysyłasz wyjątkowo wrażliwe twory rękodzieła do swoich klientów. Grube ścianki, wzmocniony dół opakowania oraz wygodne zamknięcie pudełka sprawia, że nawet uderzenia z zewnątrz nie będą stanowić realnego zagrożenia dla wysyłanego przedmiotu.
  • Skrzyniopalety – takie materiały operacyjne do wysyłki są idealne, aby nadać kurierem rękodzieło o większych gabarytach. Skrzyniopaleta jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz idealnie dopasowana do wielkości palet i półpalet wysyłkowych. Pakując stworzone rękodzieło w ten sposób, zyskujesz gwarancję, że zamówienie dojdzie do klienta w perfekcyjnym stanie.
  • Tuby kartonowe – te sprawdzą się lepiej w przypadku wysyłki przedmiotów poddanych renowacji, np. stare miecze ozdobne, karnisze ścienne, a także nogi od zabytkowego stołu.
  • Koperty bąbelkowe – jeśli rękodzieło to niewielkie przedmioty DIY, np. biżuteria, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zapakować je do wysyłki w koperty bąbelkowe. Warstwa pęcherzyków powietrza dobrze zabezpiecza przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także oddziaływaniem ewentualnej wilgoci.

Decydując się na zapakowanie rękodzieła do wysyłki, pamiętaj o tym, aby wybierać wyłącznie najlepsze materiały pakowe oraz wypełnienia paczek. Im wyższej klasy karton wybierzesz, tym większa pewność, że rękodzieło dojedzie do klienta nienaruszone, nawet bez najmniejszego uszkodzenia.

A może chcesz dowiedzieć się, jak pakować delikatne przedmioty do wysyłki? W poradniku RAJA znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w praktyce. Te doskonale sprawdzą się także w odniesieniu do pakowania rękodzieła do wysyłki.

Wysyłka rękodzieła kurierem – ile kosztuje i jak oszacować koszty?

Umiejętności i wiedza, jak zabezpieczyć rękodzieło do wysyłki to nie wszystko, o co musisz zadbać. Przed zleceniem transportu warto przeanalizować cenniki firm kurierskich, aby wybrać jak najkorzystniejszą opcję – nie tylko pod względem kosztów, ale także jakości realizowanych usług.

Średnie ceny wysyłki paczek do 30 kilogramów z rękodziełem to koszt na poziomie 30-40 złotych w górę na terenie Polski. Przesyłki paletowe na skrzyniopaletach to koszt średnio od ok. 120 złotych za pojedynczy tranzyt. Decydując się na międzynarodową wysyłkę rękodzieła, musisz liczyć się z kosztami sięgającymi nawet do kilkuset złotych – oczywiście z pełnym ubezpieczeniem wysyłanego rękodzieła.

Zabezpieczenie rękodzieła na czas wysyłki – czy profesjonalne materiały operacyjne są wystarczające?

Aby zapakować rękodzieło do wysyłki, wystarczy zaopatrzyć się w kilka przydatnych materiałów pakowych. To nie tylko kartony z wytrzymałej tektury falistej, ale także wypełniacze do paczek, folia bąbelkowa oraz mocne taśmy pakowe, które będą w stanie utrzymać karton w zamknięciu przez dłuższy czas, niezależnie od celu wysyłki.

Bez odpowiednich materiałów do pakowania paczek nie będziesz w stanie przygotować stworzonego rękodzieła do wysyłki bezpośrednio do klienta lub po prostu narazisz produkt na uszkodzenia. Jeśli zajmujesz się tworzeniem rzeźb i innych produktów na indywidualne zamówienia klientów, koniecznie dowiedz się też, jak zapakować rękodzieło i przekazać je do dostarczenia przez firmę kurierską.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy