Jak zabezpieczyć rower do wysyłki?

7min. lektura03/12/2022

Rower to jeden z podstawowych środków komunikacji. Swoim egzemplarzem dysponuje prawie każdy. Jeśli kupujesz lub sprzedajesz rower, musisz odpowiednio zapakować go do wysyłki. Potrzebny będzie karton o odpowiednich wymiarach, zabezpieczony, zdemontowany. Firmy kurierskie mają swoje wymagania w przypadku wysyłki roweru (obklejanie roweru kawałkami kartonu lub pakowanie go w worek foliowy to błąd). Jak zatem należy przygotować i zabezpieczyć rower do wysyłki?

Jak zabezpieczyć paczkę z rowerem? Najpierw rozmontuj rower

Rower jest zbyt dużym sprzętem, by zmieścił się – nienaruszalnie i w całości – do odpowiedniej wielkości kartonu. Należy go wcześniej dokładnie rozkręcić. Zazwyczaj wystarczą do tego jedynie dwa typy kluczy:

  • klucz nastawny – do okręcenia pedałów,
  • klucz imbusowy – do odkręcenia pozostałych elementów.

Demontażowi ulegają takie elementy, jak: hamulec, dzwonek, bagażnik, oświetlenie, uchwyt na bidon. Każdą z rozkręconych części należy – po rozkręceniu – owinąć w folię bąbelkową lub papier i przymocować do ramy pojazdu. Mniejsze elementy (m.in. śrubki, nakrętki) warto schować do wydzielonych woreczków i przymocować do ramy, ewentualnie wkręcić z powrotem. Takie elementy stanowią idealne rozwiązanie na palącą kwestię, jak zabezpieczyć rower do wysyłki.

Rower musi zostać idealnie dopasowany do kartonu. Żadna z jego części nie powinna wystawać poza pudło. Na bokach kartonu nie mogą się także pojawić żadne wypukłości, wybrzuszenia. Ciekawym pomysłem są kartony z regulowaną wysokością, dzięki którym zniknie problem braku dopasowania do pudła.

Jak zdemontować poszczególne części roweru – krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak przygotować bezpieczny transport przesyłanych towarów, jest skomplikowana. Wiele zależy od typu roweru. W każdym wypadku należy zwrócić jednak uwagę na kierownicę, pedały, koła, opony, siodełko, błotniki, klamki hamulca.

Kierownica powinna zostać odkręcona lub poluzowana, a następnie umieszczona wzdłuż osi ramy. Pedały i przednie koło również należy obowiązkowo odkręcić, przymocować do ramy. Jeśli chodzi o tylne koło – decyzja o demontażu nie musi być konieczna, jest uzależniona od wielkości i kształtu kartonu. Siodełko powinno się poluzować, a następnie: maksymalnie obniżyć lub wyjąć, opakować, przymocować do ramy.

Ważny etapem jest demontaż hamulca. Po rozmontowaniu tej części najlepiej włożyć między klocki jakiś klin (np. kawałek tektury). To bardzo ważne – jeśli w trakcie transportu kurier niechcący naciśnie na hamulec, klin zapobiegnie nieodwracalnemu zaciśnięciu się klocków. Same klocki hamulca należy ustawić w takiej pozycji, by nie doszło do ich uszkodzeń.

Opony roweru nie powinny być maksymalnie napowietrzone. Najlepiej spuścić z nich powietrze – mniej więcej do połowy. Takie rozwiązanie uchroni dętki przed uszkodzeniem.

Jak zabezpieczyć paczkę z rowerem? Pakowanie w karton jako pierwszy krok

Jak zabezpieczyć rower do wysyłki? Podstawa to opakowanie. Karton, w jakim zostanie przetransportowany rower, powinien być idealnie dostosowany do tych środków transportu. Warto udać się do pobliskiego sklepu rowerowego z prośbą o udostępnienie bezpłatnego, używanego pudła. Wiele punktów zgadza się na sprzedaż nowego pudełka, zazwyczaj za niewielką opłatą.

Dno zakupionego lub otrzymanego kartonu nie może pozostać puste. Należy przykryć je pogniecionymi kartonami, styropianem, zmiętymi papierami i gazetami lub folią bąbelkową. Takie elementy zapewnią przesyłce dodatkową amortyzację, która skutecznie zmniejszy skutki ewentualnych uderzeń i wstrząsów podczas transportu. To podstawa tego, jak zabezpieczyć rower do wysyłki. Osoby pakujące rower nie powinny także zapomnieć o wypełniaczach do przesyłek, które nie dopuszczą do przesuwania się pojazdu podczas przewożenia. To gwarancja bezpieczeństwa paczki.

Całość roweru można owinąć dodatkowo ekologiczną folią stretch. Co ważne, nie można go wiązać sznurkami – sznur mógłby niechcący zahaczyć o maszynę sortującą przesyłki.

Jak zabezpieczyć paczkę z rowerem? Podstawowym krokiem jest zaklejenie i uszczelnienie kartonu. Przyda się taśma pakowa lub specjalne plastikowe opaski zaciskowe, za których pośrednictwem warto owinąć każde łączenie. Dodatkowo tylna oś i przerzutka mogą zostać zabezpieczone grubymi kawałkami tektury – dzięki temu nie przebiją niechcący kartonu.

Jak można się domyślać, na pudełku po używanym kartonie znajdują się etykiety wysyłkowe. Należy ich się pozbyć – usunąć trwale lub zakryć. Wszystkie firmy kurierskie są zgodne, że na przewożonym kartonie nie mogą znajdować się inne naklejki niż etykiety adresowe z kodem kreskowym.

Najlepsze kartony do wysyłki roweru

Kartony do wysyłki roweru powinny być wykonane z tektury o wysokiej gramaturze (im wyższa gramatura, tym większa ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi).

Najczęściej spotyka się cztery rodzaje tektur falistych:

  • tekturę 2-warstwową,
  • tekturę 3-warstwową,
  • tekturę 5-warstwową,
  • tekturę 7-warstwową.

Szczególną uwagę warto zwrócić na tekturę 3-warstwową i 5-warstwową. Pierwsza z nich jest zbudowana na bazie dwóch warstw papieru i – znajdującej się między nimi – warstwy pofalowanej (fala). Wyróżniamy kilka kategorii tektury 3-warstwowej, odznaczających się różną grubością.

Tektura o fali B ma grubość 2,5-3 mm. Tektura falista o fali C to 3-3,7 mm. To ją często spotyka się w firmach kurierskich, przy przesyłce standardowych, lżejszych przesyłek. Tektura o fali E (tzw. mikrofala) ma bardzo małą wartość – od 1,1 do 1,7 mm.

Tektura 5-warstwowa ma inne, połączone typy fal. Tektura falista BC wyróżnia się grubością 6-7 mm. Tektura BE natomiast występuje w grubości 3,7-5 mm. Tak grube materiały świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu i pakowaniu dużych, niestandardowych przesyłek, np. rowerów. Są one niemal nie do zdarcia. Należy jednak mieć na uwadze, że pudła o fali BC mają już swoją wagę, która – niestety – wlicza się w ciężar przesyłki. Oznacza to dodatkowe koszty wysyłki roweru. Wielu nadawców decyduje się zatem zapakować do tak mocnych kartonów tekturowych tylko niektóre elementy, a całościowe zamówienie (rower i dodatki) włożyć do innego – równie wytrzymałego – pudła wysyłkowego, ale o innej gramaturze. Takie rozwiązanie daje pewność wiedzy, jak zabezpieczyć paczkę z rowerem.

Pudełka kartonowe o fali BC są powszechnie dostępne w wielu rozmiarach. Można odnaleźć zarówno mniejsze opakowania tekturowe, przeznaczone na łańcuch i siodełka, a także większe, które bezproblemowo pomieszczą ramę roweru i towarzyszące jej przedmioty.

Jak zabezpieczyć rower do wysyłki? Tylko opakowania i akcesoria Raja!

Wysyłka paczek z częściowo zdemontowanym rowerem nie jest problemem, jeśli wykorzystasz specjalistyczne i dobrej jakości kartony do pakowania paczek, wypełniacze, akcesoria. Firma Raja jest producentem m.in. ekologicznych opakowań z tektury falistej. Zainteresowane osoby mogą przebierać wzdłuż pudełek z automatycznym dnem, tub kartonowych, kartonów teleskopowych. Wszystkie opakowania zostały wykonane z wytrzymałych tektur 3-, 5-, 7-warstwowych. Wśród asortymentu ekologicznego producenta znajdują się także różne folie (stretch, bąbelkowa, termokurczliwa), które stanowią idealną odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć paczkę z rowerem. Wybierając jego produkty, można oczekiwać nie tylko wysokiej jakości oraz trwałości, ale i pewności, że sprzyjasz ochronie środowiska naturalnego.

Najpopularniejsze tematy