Jak wysłać paczkę z poczty do paczkomatu?

4 min. lektura 25 października 2023

Wybierasz się na pocztę, aby nadać przesyłkę, ale adresem docelowym nie jest miejsce zamieszkania odbiorcy, a paczkomat? Przeczytaj, czy Poczta Polska dopuszcza możliwość takiej wysyłki, a jeśli tak, to jakie procedury należy przejść. Podpowiadamy również, jak zapakować paczkę, która ma dotrzeć do paczkomatu.

Czy można wysłać paczkę z poczty do paczkomatu?

Paczkomaty bez wątpienia zrewolucjonizowały całą branżę transportową. Nadawanie i odbieranie przesyłek stało się znacznie prostsze i elastyczne. W 2022 roku liczba osób korzystających z maszyn Paczkomat InPost wzrosła w Polsce rok do roku o 13% przekraczając poziom 15,3 mln użytkowników. To zatem imponująca liczba. Nie tylko odbiór przesyłki w paczkomacie jest możliwy, ale i jej nadanie. Pojawia się jednak wątpliwość w przypadku wysyłki paczki z poczty.

Czy możliwa jest wysyłka z poczty do paczkomatu? Jak najbardziej. Poczta Polska w ciągu kilku ostatnich lat wprowadziła wiele udogodnień, które znacząco przyspieszyły proces nadawania przesyłek. Wśród nich wymienić można chociażby nadanie listu online czy opłacenie znaczków przez internet.

Co istotne, pojawiły się także specjalne automaty paczkowe, które zapewniają możliwość przekierowania przesyłki do punktu w sytuacji, gdy kurier nie zastanie odbiorcy pod wskazanym adresem. To więc znacząca zmiana. Sprawdźmy jednak, jak przebiega wysyłka paczki z poczty do paczkomatu.

Jak wysłać paczkę z poczty do paczkomatu?

Wysyłka z poczty do paczkomatu jest możliwa i nie wymaga licznych formalności. Co trzeba zrobić?

 1. Udaj się do wybranej placówki Poczty Polskiej.
 2. Zweryfikuj adres paczkomatu, do którego chcesz nadać przesyłkę. Możesz to zrobić online.
 3. Podaj dane adresata i wypełnij etykietę nadawczą.
 4. Opłać przesyłkę.
 5. Gotowe. Twoja paczka wyruszy w drogę do wskazanego paczkomatu.

 

Cały proces nie zajmie więcej niż kilka minut. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak masz postąpić, zawsze możesz poprosić o udzielenie wskazówek w placówce pocztowej.

Skąd jeszcze nadasz paczkę do paczkomatu?

Paczkę do paczkomatu możesz nadać nie tylko w placówce Poczty Polskiej. Zrobisz to także:

 • online — zaloguj się na stronie e-nadawca.poczta-polska.pl i uzupełnij stosowny formularz nadania. Wygeneruje etykietę i umieść ją na paczce. Teraz wystarczy już tylko zanieść przesyłkę na pocztę.
 • w sieci sklepów Żabka — wejdź na stronę internetową sieci Żabka i wypełnij odpowiedni formularz. Następnie wygeneruj etykietę i naklej ją na paczkę. Tak przygotowaną przesyłkę zanieś do najbliższego sklepu. Zweryfikuj na stronie www, czy wybrana przez Ciebie Żabka obsługuje wysyłkę paczek.

Jak zapakować paczkę do wysyłki do paczkomatu?

Skoro wiesz już, jak wysłać paczkę z poczty do paczkomatu, to wystarczy ją jeszcze przygotować. Musisz zadbać o jej staranne zabezpieczenie, aby doszła do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Co będzie istotne?

 1. Dobierz opakowanie o odpowiednich wymiarach. Najlepszym wyborem w większości przypadków będzie karton, nieco większy od wysyłanego przedmiotu. Sprawdź, jakie rozmiary są dopuszczalne w danym paczkomacie. Dla przykładu Inpost dopuszcza 3 wymiary paczek:
 • A – 8 × 38 × 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
 • B – 9 × 38 × 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
 • C – 41 × 38 × 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Inne wymiary paczek sprawdzisz w artykule: Wymiary paczek do paczkomatów. Jak       wybrać gabaryt?

 1. Najcięższe przedmioty ułóż na dnie, a lżejsze na górze. Jeśli decydujesz się wysłać dość ciężkie przedmioty, to wybierz karton z dodatkowym zabezpieczeniem, np. karton tekturowy 3-warstwowy.
 2. Wypełnij puste przestrzenie, np. za pomocą folii bąbelkowej, makulatury, wypełniaczy styropianowych lub poduszek powietrznych. Takie zabezpieczenie sprawi, że przedmioty nie będą przesuwać się w paczce, co mogłoby spowodować ich uszkodzenie.
 3. Zamknij paczkę za pomocą taśmy klejącej. Dobrym wyborem będzie m.in. taśma samoprzylepna ciche odwijanie RAJA Standard Plus.
 4. Umieść na paczce etykietę wysyłkową.
 5. Zanieść paczkę do punktu, w którym chcesz ją nadać.

 

W ten sposób zyskasz pewność, że Twoja paczka dojdzie do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Jak widzisz, wysłanie paczki z poczty do paczkomatu jest możliwe. Co, jednak kiedy chcesz nadać paczkę bezpośrednio w paczkomacie? Nie jest to trudne, a dokładną instrukcję postępowania znajdziesz tutaj: Jak nadać paczkę w paczkomacie.

Paczka paczkomatowa powinna trafić do odbiorcy w ciągu 24h od momentu jej dania. W niektórych przypadkach czas ten może się nieco wydłużyć, jednak zazwyczaj nie trwa dłużej niż 48 godzin.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy