Jak wysłać kanapę kurierem?

7 min. lektura 17 kwietnia 2023

Wyróżniamy mnóstwo sposobów, jak wysłać kanapę kurierem. Możesz to zrobić w pojedynczych paczkach lub jednorazowo z użyciem zlecenia wielkogabarytowego. Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak wysłać kanapę kurierem, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia materiału w czasie przewozu realizowanego przez firmę kurierską.

Jak zapakować kanapę do wysyłki – w całości czy na części?

Jeszcze zanim wystawisz zlecenie przewozowe, musisz ustalić, jak dużą powierzchnię zajmuje Twoja kanapa. Niektóre modele można rozkręcić na części pierwsze i umieścić w kartonach – wtedy można wysłać komplet wypoczynkowy kurierem w kilku lub kilkunastu paczkach. Możesz też zlecić odbiór kanapy w całości i transport do odbiorcy. To jednak generuje nieco większe koszty, gdyż tranzytem zajmuje się firma logistyczna wykorzystujące większe pojazdy transportowe.

Jak zapakować kanapę do wysyłki? Przyjmijmy, że mebel jest już w częściach i wstępnie masz przygotowane kartony do zamknięcia. W pierwszej kolejności wyłóż wnętrze opakowania folią pęcherzykową lub innym wypełniaczem. To nieco zamortyzuje uderzenia w trakcie transportu. Następnie dokładnie zabezpiecz elementy kanapy w zamkniętym kartonie, a później oklej opakowania listami przewozowymi.

Jak zabezpieczyć kanapę na czas transportu firmą kurierską?

Nasz poradnik, jak wysłać meble jest dobrym wstępem do pakowania kanapy. Dlaczego? Otóż w tym wpisie wskazujemy na wszystkie najpopularniejsze materiały pakowe, które przydają się do zabezpieczenia wrażliwych na uszkodzenia elementów mebli. Do transportu kanapy przez firmę przewozową warto się odpowiednio przygotować. W tym celu skompletuj takie materiały operacyjne, jak:

 • Folia polietylenowa ochronna – jest przydatna do zabezpieczenia materiałowego poszycia kanapy, szczególnie podczas jej wysyłki w całości. Dzięki temu materiał nie ulegnie zabrudzeniu ani zarysowaniu w trakcie transportu, a przynajmniej zredukujesz ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.
 • Arkusze z pianki PE – mogą być przekładką dla poszczególnych elementów konstrukcji kanapy. Przydadzą się podczas wysyłki mebla w odrębnych paczkach lub na palecie – w częściach.
 • Pudełka kartonowe z tektury falistej – jeśli nie masz oryginalnych kartonów, możesz wykorzystać opakowania tekturowe 5 lub nawet 7-warstwowe. Niektóre modele są w stanie wytrzymać obciążenie na poziomie do kilkudziesięciu kilogramów, a więc wystarczająco do wysyłki poszczególnych elementów konstrukcyjnych kanapy.
 • Papier pakowy kraft – możesz wykorzystać ten materiał do zabezpieczenia newralgicznych elementów kanapy, szczególnie tych wyjątkowo wrażliwych na uszkodzenia i zabrudzenia.
 • Koperty kartonowe – choć ten materiał wydaje się nieoczywisty podczas wysyłki kanapy, to jednak często okazuje się wręcz niezbędny. Po rozkręceniu mebla do wysyłki możesz umieścić w kopercie niezbędne śrubki, podkładki i wszystkie drobne elementy. Dzięki temu masz pewność, że nic nie zginie podczas wysyłki kanapy kurierem.
 • Folia stretch – jest niezbędna, aby zabezpieczyć kanapę na czas wysyłki firmą kurierską. Może stanowić ostatnią warstwę ochronną po wcześniejszym użyciu folii polietylenowej i przekładek kartonowych. Stretch możesz też użyć do zabezpieczenia paczek z zewnątrz, aby nie uległy zniszczeniu w wyniku oddziaływania, np. wilgoci.

Nie ma jednej, złotej rady jak wysłać kanapę kurierem. Można to zrobić na kilka sposobów. Przed podjęciem decyzji warto ocenić koszty każdej formy nadania, a także ryzyko związane z uszkodzeniem towaru. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, koniecznie sprawdź nasz poradnik, jak wysłać ciężką paczkę. Te kilka wskazówek może być pomocne podczas wysyłki kurierem naprawdę ogromnej kanapy, która waży sporo ponad 100 kilogramów.

Jak zapakować kanapę do wysyłki? Instrukcja

Proces pakowania i zabezpieczania kanapy do wysyłki jest dość prosty, o ile masz dostęp do profesjonalnych materiałów i narzędzi do pakowania paczek. Jak wysłać kanapę kurierem i odpowiednio ją zabezpieczyć? To zależy od wybranej metody wysyłki: w całości lub w częściach zamkniętych w kartonach z tektury falistej.

Jak wysłać kanapę kurierem w całości?

Aby wysłać kanapę w całości do potencjalnego klienta, potrzebujesz przede wszystkim dobrej metody zabezpieczającej powierzchnię poszycia mebla. Możesz wykorzystać do tego folię stretch, folię polietylenową lub nawet przekładki kartonowe wraz z papierem pakowym kraft. Możliwości jest naprawdę wiele. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które trzeba wykonać, aby spakować kanapę do wysyłki firmą przewozową.

 1. Upewnij się, że wszystkie elementy konstrukcyjne są mocno ze sobą skręcone.
 2. Jeśli wysyłasz kanapę rozkładaną, wykorzystaj taśmę pakową, aby uniemożliwić samoistnie rozłożenie się mebla w trakcie przewozu.
 3. Owiń całą powierzchnię kanapy folią.
 4. Naklej na powierzchni kanapy etykiety informacyjne o tym, aby niczego nie składować na powierzchni przesyłki.

Wysyłka kanapy w całości wydaje się nieco łatwiejszym sposobem transportu tego typu mebli domowych. Aby jednak ocenić, jak wysłać kanapę kurierem, warto zapoznać się też z drugą metodą pakowania.

Jak wysłać kanapę kurierem w częściach?

Wysyłanie ponadgabarytowych mebli wymaga przede wszystkim zorganizowania odpowiednio dużych kartonów. Z naszego wpisu blogowego dowiesz się, skąd wziąć duży karton do wysyłki nietypowych przedmiotów. Możesz go zamówić w sklepie RAJA i ułatwić sobie proces pakowania mebli wypoczynkowych.

Jak zabezpieczyć kanapę, aby bezpiecznie ją wysłać w częściach rozmieszczonych w kilku kartonach? Nasze porady brzmią następująco:

 1. Rozkręć wszystkie elementy składowe kanapy i posegreguj śrubki wraz z podkładkami.
 2. Umieść poszczególne elementy konstrukcyjne kanapy w opakowaniach tekturowych – najlepiej wraz z kompletem śrub montażowych zamkniętych w woreczku strunowym lub kopercie.
 3. Uzupełnij puste przestrzenie wypełniaczem, np. styropianowym lub folią bąbelkową.
 4. Zamknij pudełka z elementami kanapy i oklej je listami przewozowymi.
 5. Opcjonalnie możesz oznaczyć kartony etykietami ostrzegawczymi, które informują kuriera o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

Zarówno jedna, jak i druga metoda wskazuje, jak zapakować kanapę do wysyłki. Pierwszy sposób zajmuje zdecydowanie mniej czasu, ale może generować wyższe koszty transportu. Dlaczego? Otóż do wysłania kanapy w całości trzeba zlecić specjalistyczny przewóz ponadgabarytowy.

Ile kosztuje i jak wysłać kanapę kurierem?

Na całkowite koszty wysyłki kanapy kurierem składa się wiele czynników. To przede wszystkim: gabaryty kanapy, waga, liczba kartonów (jeśli wysyłasz w częściach) oraz cennik firmy transportowej. Przyjmuje się, że wysyłka kanapy w paczkach to wydatek na poziomie od 20 do 30 złotych za pojedynczą przesyłkę. W przypadku domowych kanap najczęściej jest to co najmniej 4-5 paczek, co generuje całkowite koszty na poziomie ok. 150 złotych.

Podobną kwotę zapłacisz za wysłanie kanapy w całości, choć wiele zależy od tego, jaką odległość musi pokonać kurier, aby doręczyć przesyłkę do miejsca docelowego. Pewne koszty generuje też zabezpieczenie kanapy na czas tranzytu – folia stretch, taśma pakowa, kartony tekturowe – to wszystko wpływa na całkowite koszty przedsięwzięcia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy