Jak wybrać wózek paletowy?

7 min. lektura02 marca 2023

Wózki paletowe to urządzenia, które ułatwiają i przyśpieszają pracę pracowników magazynu. Aby wybrać idealny paleciak, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów: długość wideł, udźwig maksymalny oraz możliwości jezdne. Przed zrealizowaniem inwestycji warto ustalić zapotrzebowanie przedsiębiorstwa oraz dowiedzieć się, jak wybrać wózek paletowy do magazynu.

Wózek paletowy do magazynu – rodzaje paleciaków

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat branża przemysłowa oraz produkcyjna znacząco się rozwinęła. To przełożyło się na produkcję coraz nowocześniejszych urządzeń, które ułatwiają i przyśpieszają pracę pracowników na halach magazynowych. Aby zwiększyć wydajność pracowników i zachować maksimum bezpieczeństwa warto zainwestować w niezbędne akcesoria do pakowania palet oraz urządzenia transportowe, czyli paleciaki. Takie pojazdy dzielimy na kilka kategorii:

 1. Wózki paletowe ręczne – to najpowszechniejsza kategoria wózków paletowych d magazynów. Sprawdzają się zarówno na niewielkich, jak i dużych powierzchniach magazynowo-przemysłowych. Dobry wózek paletowy ręczny 2500 kg  to przydatny pojazd, który umożliwia precyzyjne transportowanie gotowych palet przygotowanych do wysyłki lub rozładunku.
 2. Wózki paletowe ręczne nożycowe na platformie – ten rodzaj paleciaków znajduje zastosowanie na magazynach przeładunkowych oraz w firmach zajmujących się sprzedażą internetową. Umożliwia przewożenie ciężkich towarów z miejsca na miejsce. W razie potrzeby może też pełnić funkcję mobilnego stolika do pakowania paczek.
 3. Wózki paletowe elektryczne – to nowoczesny sprzęt, który świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość i precyzja działania. Elektryczne wózki paletowe są ciekawą alternatywą dla wózków widłowych, na które potrzebne są specjalistyczne uprawnienia. Taki sprzęt umożliwia też pracę z dyszlem w pozycji pionowej, co przekłada się na większą zwrotność pojazdu.

Magazynowanie i transportowanie towarów przy pomocy paleciaków jest wygodne, szybkie i co najważniejsze… bezpieczne! Wystarczy zainwestować w sprzęt od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że będzie działać niezawodnie przez wiele lat ciągłej eksploatacji.

Ręczny czy elektryczny wózek paletowy do magazynu – jak dokonać wyboru?

Największym problemem wielu przedsiębiorców zajmujących się przemysłem, wysyłką towarów oraz magazynowaniem jest wybór odpowiedniego paleciaka. Najczęściej dylemat dotyczy dwóch typów pojazdów: elektrycznego i ręcznego. Częstym problemem, z jakim borykają się przedsiębiorcy, jest cena paleciaka. Ten czynnik nie powinien być jedynym wyznacznikiem opłacalności zakupu konkretnego modelu.

A więc jak wybrać wózek paletowy do magazynu pomiędzy elektrycznym a ręcznym? To proste. Wystarczy określić potrzeby firmy oraz pracowników hali magazynowo-przemysłowej. Jeśli palety z towarem są przewożone po hali sporadycznie, a alejki między regałami bywają ciasne – najlepszym wyborem będzie wózek paletowy z krótkimi widłami i ręcznym sterowaniem. To zwrotny i stabilny pojazd, który umożliwia przewożenie pełnogabarytowych europalet.

W halach magazynowych, gdzie pracownicy mają do dyspozycji więcej przestrzeni, można zainwestować w elektryczny model paleciaka. Takie urządzenie jest szybsze i nie wymaga użycia siły fizycznej przez pracownika. Warto jednak zaznaczyć, że wózki paletowe ze sterowaniem elektrycznym zajmują nieco więcej powierzchni i mogą być mniej zwrotne niż modele ręczne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek paletowy do magazynu?

Zakup wózka paletowego do magazynu to w dzisiejszych czasach niezbędna inwestycja. Prowadzenie działań na hali magazynowej bez takiego sprzętu jest mocno problematyczne. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak wybrać wózek widłowy do magazynu i na jakie parametry zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

 1. Długość wideł – modele dostępne na rynku występują najczęściej w wersjach od 800 do 2500 mm. Rozróżniamy przede wszystkim krótkie i długie wózki paletowe. Zakup najdłuższego modelu wiąże się ze znacznym ograniczeniem jego zwrotności, ale jednocześnie zapewnia znacznie większy udźwig – nawet do kilku ton.
 2. Udźwig maksymalny wózka – dobry paleciak na magazyn powinien umożliwiać podnoszenie palet o średniej wadze w przedziale od 2 do 3 ton. Ten parametr mocno rzutuje na cenę pojazdu. Im większy udźwig, tym wyższe koszty zakupu.
 3. Wymiary wózka paletowego – to podstawa, aby ocenić czy konkretny model będzie w stanie swobodnie poruszać się pomiędzy regałami na hali magazynowej. Przed złożeniem zamówienia na paleciak warto zwrócić uwagę na: szerokość całkowitą. Najpowszechniejsze wózki paletowe do magazynu występują w wersji o szerokości od 540 do prawie 700 mm.
 4. Maksymalna wysokość podnoszenia wideł – z reguły minimalna wysokość wideł wózka widłowego to ok. 80 mm. Na rynku dostępne są także modele niskoprofilowe, których wysokość minimalna to 50 mm. Maksymalny poziom podnoszenia wideł może wynieść nawet 2000 mm. Dobrym przykładem paleciaka z opcją podnoszenia towaru na większą wysokość jest wózek platformowy nożycowy, gdzie maksymalna wartość to 915 mm.
 5. Materiał wykonania kół paleciaka – to kolejny istotny aspekt, który determinuje opłacalność zakupu danego modelu. Kółka w popularnych paleciakach są wykonane z nylonu, poliuretanu oraz vulkolanu. Opcjonalnie system jezdny paleciaka może być powlekany warstwą materiału wyciszającego pojazd podczas jazdy.
 6. Obecność zaworu przeciążeniowego – taki system sprawia, że wózek paletowy nie będzie w stanie podnieść nadmiernego ciężaru. To wpływa na bezpieczeństwo pracy oraz redukuje ryzyko uszkodzenia wózka.

Kilka czynników wskazujących, jak wybrać wózek magazynowy może być pomocnych dla wielu przedsiębiorców. Idealnie dopasowany paleciak to taki, który spełnia w 100% oczekiwania pracowników hali magazynowej, a dodatkowo przyśpiesza i ułatwia pracę.

Koła w paleciaku magazynowym – co warto wiedzieć na ten temat?

Koła paleciaka to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych wózka. Najpopularniejsze modele paleciaków mają koła wykonane z takich materiałów, jak:

 • Guma – to standard, jeśli chodzi o ręczne i elektryczne paleciaki do magazynu. Są wyjątkowo ciche, choć ich tarcie może powodować konieczność użycia większej siły podczas przewożenia palet.
 • Vulkollan – wysoki poziom odporności na ścieranie, uderzenia mechaniczne oraz twardość i sprężystość jednocześnie to główne wyróżniki takich kółek w wózkach paletowych do magazynu. Taka odmiana kół nie brudzi posadzek oraz jest odporna na oddziaływanie substancji oleistych.
 • Poliuretan – surowiec, który wyróżnia się trwałością i twardością. Wózki paletowe do magazynu z takimi kołami mogą być eksploatowane przez wiele lat bez ryzyka uszkodzenia. Niestety, praca takim paleciakiem generuje sporo hałasu, a sam wózek podskakuje na nierównościach. Decydując się na taki model paleciaka, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć palety na czas ich przewożenia przez halę magazynową.
 • Nylon – cechą wyróżniającą ten rodzaj kółek jest minimalne tarcie. Dzięki temu przewożenie palet paleciakiem jest wygodne i nie wymaga użycia większej siły fizycznej. Warto dodać, że nylonowe koła mogą pozostawiać rysy na powierzchni posadzki magazynu.

Materiał wykonania kółek paleciaka magazynowego ma ogromne znaczenie. Przekłada się na komfort pracy wózkiem, a także możliwy czas jego bezpiecznej eksploatacji.

Ile kosztuje paleciak magazynowy?

Ceny wózków paletowych oscylują w granicy od kilkuset do nieco ponad 2500 złotych. Skąd takie rozbieżności? Wiele zależy od tego, jakie są parametry techniczne danego pojazdu. Im większy udźwig, dłuższe widły i wytrzymalsze koła, tym wyższa cena zakupu widlaka. Spore przełożenie na cenę ma także rodzaj wózka. Modele ręczne są znacznie tańsze od elektrycznych, których ceny sięgają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podczas zakupu paleciaka na magazyn, warto też sprawdzić, jakie palety transportowe są wykorzystywane w konkretnym miejscu. To ułatwia dobór pojazdu w odniesieniu do długości wideł. Zakup wózka paletowego o zbyt krótkich widłach spowoduje, że transportowane palety będą niestabilne w trakcie jazdy.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy