Jaki wózek magazynowy wybrać?

7 min. lektura26 stycznia 2023

Chcesz dowiedzieć się, jakie wózki ręczne są niezbędne do pracy każdego magazynu? A może interesują Cię ceny, w jakich można nabyć wózki widłowe topowych producentów? Przed podjęciem decyzji i zakupie wózka magazynowego, warto określić wielkość przestrzeni załadunkowej i magazynowej. Na tej podstawie będziesz w stanie wybrać najlepsze wózki transportowe.

Rodzaje wózków magazynowych – jaki jest podział?

Wybór odpowiedniego wózka do magazynu nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na podstawowy podział urządzeń do transportu towarów na powierzchniach magazynowych. Najpopularniejsze są wózki paletowe, platformowe, a nawet widłowe, choć te ostatnie są wykorzystywane głównie na obszernych halach magazynowych.

To, jaki wybierzesz rodzaj wózka transportowego, może mieć ogromne przełożenie na komfort pracy na terenie hali magazynowej. W naprawdę dużych zakładach najlepszym rozwiązaniem będą wózki spalinowe i półkowe, gdzie maksymalny udźwig może sięgać nawet do kilku ton.

Co jednak wybrać, kiedy na miejscu pracy nie ma zbyt dużej przestrzeni magazynowej, tak jak np. w sklepach wielkopowierzchniowych? Wtedy należy uwzględnić parametry techniczne wózków i ich rozmiary, aby mieć dostęp do szybkiego transportu towarów w obrębie magazynu czy nawet sklepu.

Podstawowy podział wózków transportowych obejmuje modele ręczne oraz automatyczne. Jeśli chodzi o wózki magazynowe ręczne, wyróżniamy takie jak:

 • wózki paletowe – to powszechnie stosowane urządzenia, które ułatwiają transportowanie palet o wadze sięgającej nawet do kilku ton. Wybierając taki wózek, warto wziąć pod uwagę jego maksymalny udźwig oraz wymiary.
 • wózki platformowe – takie modele są wyposażone najczęściej w cztery gumowe lub pompowane koła. Z powodzeniem możesz je wykorzystać zarówno na dużych przestrzeniach magazynowych, jak i tych nieco mniejszych, np. na zapleczu sklepu spożywczego. Ten rodzaj wózków charakteryzuje się wysokim poziomem stabilności, sporym udźwigiem nawet do kilkuset kilogramów oraz ergonomią użytkowania.
 • wózki półkowe – można powiedzieć, że to większy brat wózka platformowego, który jest dodatkowo wyposażony w półki, na których można układać większe ilości towaru.
 • wózki jezdniowe – to profesjonalne wózki, które nie podlegają większemu nadzorowi technicznemu, pozwalające na podnoszenie ładunków na stosunkowo niewielką wysokość.
 • wózki skrzyniowe – te doskonale sprawdzą się w sklepach oraz magazynach z towarem drobnicowym. Z ich pomocą możliwe jest przewożenie towarów luzem bez ryzyka wypadnięcia rzeczy poza obrys wózka.

Oczywiście na rynku dostępne są także inne wózki magazynowe, które znajdują zastosowanie nie tylko na magazynach, ale i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc w częstym przewożeniu towarów z miejsca na miejsce.

Zalety ręcznych wózków magazynowych – co warto o nich wiedzieć?

Profesjonalne wózki magazynowe to wyroby, które zostały stworzone z myślą o ułatwieniu pracy na magazynach, halach produkcyjnych czy nawet w sklepach. Warto też dodać, że wózek transportowy można kupić na własne potrzeby, choć często jest to spory wydatek w kwocie co najmniej kilkuset złotych. Jeśli chodzi o najważniejsze zalety wózków magazynowych, wyróżniamy takie jak:

 • wytrzymała konstrukcja – najczęściej metalowa,
 • wysoki poziom stabilności – głównie ze względu na użyte ogumienie, a także mocowania kół,
 • doskonała precyzja sterowania – wózki magazynowe od renomowanych producentów są naprawdę zwrotne i łatwe w prowadzeniu,
 • ergonomiczny kształt,
 • odporność na duże przeciążenia – dobry wózek transportowy często jest w stanie wytrzymać o wiele więcej, niż zakłada producent.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek magazynowy?

Wybierając wózki magazynowe do swojej firmy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych, które determinują opłacalność zakupu konkretnego modelu. Oto kilka kwestii, które pomogą Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

 • Udźwig wózka – wbrew pozorom to najważniejszy parametr, jaki należy wziąć pod uwagę. Im większy udźwig, tym więcej towarów będziesz w stanie przewieźć jednorazowo na platformie.
 • Gabaryty – oczywiście mowa tu nie tylko o rozmiarach samego wózka, ale także, np. o powierzchni platformy przewozowej.
 • Cena – nie jest to najważniejszy wyznacznik opłacalności zakupu konkretnego modelu wózka, choć w przypadku wózków widłowych, których ceny oscylują w granicy nawet ponad 100 tys. złotych – warto przeanalizować rynkowe ceny, by nieco zaoszczędzić.
 • Rodzaj kół – to kolejna równie istotna kwestia. Na rodzaj kół warto zwrócić uwagę przede wszystkim w odniesieniu do modeli platformowych. Możesz wybrać koła terenowe lub klasyczne – w zależności od tego, gdzie używany będzie wózek.

Istotnymi parametrami, które są równie ważne na etapie zakupu wózka magazynowego, jest też promień skrętu, wielkość kół, prędkość jazdy oraz odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł. Te parametry odnoszą się jednak do wózków widłowych – zarówno tych elektrycznych, jak i spalinowych.

Wózki paletowe czy wózki platformowe – jakie są bardziej przydatne?

Dostępne na rynku wózki transportowe do użytku w magazynach mogą służyć zarówno do transportu palet z towarem, jak i pojedynczych kartonów. Wszędzie tam, gdzie magazyn jest odpowiednio duży, warto wybrać wózek magazynowy paletowy, który pozwoli na szybkie transportowanie przedmiotów z miejsca na miejsce. Co ciekawe, wózki widłowe zyskały też miano tych paletowych, gdyż najczęściej wykorzystuje się je do przewożenia palet z towarem, a nawet umieszczania ich na wysokich regałach magazynowych.

Wózki magazynowe platformowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko na magazynach o mniejszej powierzchni, ale wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność ręcznego ładowania towarów, np. na półki sklepowe. Aby mieć pewność, że wózek dobrze sprawdzi się w magazynie, warto wybrać model o jak największym udźwigu. To gwarancja, że po ułożony ciężkich towarów na powierzchni platformy wózek nie ulegnie uszkodzeniu i w dalszym ciągu pozwoli na wygodne manewrowanie pomiędzy regałami w firmie.

Wózki magazynowe i platformowe – gdzie sprawdzają się najlepiej?

Wyróżniamy wiele możliwych zastosowań wózków magazynowych. Można je z powodzeniem wykorzystać w wąskich korytarzach sklepów. Modele wyposażone w płaską platformę świetnie sprawdzają się na placach budowy, magazynach transportowych, firmach produkcyjnych, a nawet przemysłu ciężkiego.

To, w jakim celu wykorzystuje się wózek, powinno być uzależnione od rodzaju wózka. Modele posiadające pneumatyczne koła i z napędem elektrycznym doskonale nadają się do użycia zarówno na zewnątrz terenów magazynowych, jak i wewnątrz hali.

Abstrahując od tego, jakie modele wózków magazynowych dostępne są na rynku, warto zaznaczyć, że taki sprzęt znajduje swoje zastosowanie w takich miejscach, jak:

 • hale produkcyjno-przemysłowe,
 • hipermarkety,
 • magazyny przeładunkowe,
 • firmy przewozowe/kurierskie.

Idealny wózek na magazyn – podsumowanie

Wybierając odpowiedni wózek do swojej firmy, warto kierować się tym, aby jego główną cechą była solidna konstrukcja oraz idealne dopasowanie wielkości wózka do struktury pomieszczeń magazynowych. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie magazyn, który nie ma możliwości transportowania i kompletacji towarów/ładunków bez wózków magazynowych. Duże znaczenie mają też rodzaje palet stosowane w firmie, gdyż poszczególnie wózki paletowe mogą mieć różne wymiary wideł transportowych.

Dobry wózek to podstawa, aby sprawnie realizować prace w firmie zajmującej się wysyłką lub produkcją towarów, a także przetwórstwem żywności. Podsumowując: warto zainwestować zarówno w wózek platformowy, paletowy, jak i widłowy – zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa oraz rodzaju towarów, które będą przeznaczone do przewożenia.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   

  Najpopularniejsze tematy