Jak zabezpieczyć palety?

7 min. lektura 23 stycznia 2023

Transport towarów na paletach drewnianych wymaga wykorzystania nie tylko odpowiednich firm transportowych zajmujących się przewożeniem ciężkiego ładunku, ale także skutecznych metod zabezpieczania palet i towaru na palecie w trakcie tranzytu. Firmy wysyłkowe, magazyny przeładunkowe oraz wszelkie działalności powiązane z realizowaniem transportu towaru na palecie powinny wiedzieć, jak poprawnie zabezpieczyć towar o różnych gabarytach.

Transport towarów na paletach drewnianych – jak zabezpieczyć towar z zewnątrz?

Wysyłka produktów w zbiorczych opakowaniach na paletach wymaga przede wszystkim tego, aby zadbać o poprawne zabezpieczenie towaru. W przeciwnym razie nawet sam ciężar ładunku mógłby doprowadzić do uszkodzenia kartonów znajdujących się na spodzie palety. Wiedza na temat tego, jak skutecznie zabezpieczyć towar na palecie przydaje się szczególnie nadawcom, czyli firmom zajmującym się produkowaniem oraz dystrybucją gotowych wyrobów. Oto kilka przydatnych wskazówek, które umożliwią bezpieczne wysyłanie przedmiotów na paletach zbiorczych.

  1. Wykorzystaj czarną folię stretch, aby zabezpieczyć towar na palecie z zewnątrz. Kiedy owiniesz całą paletę folią, możesz nie tylko unieruchomić zbiorcze paczki ułożone na palecie, ale także doskonale ochronić całą powierzchnię palety przed oddziaływaniem, np. wilgoci. Decydując się na dodatkowe zabezpieczenia, będziesz mieć pewność, że zorganizowana dotrze do miejsca docelowego nienaruszona.
  2. Układaj kartony zbiorcze na palecie na zakładkę. W ten sposób rozłożony równomiernie ciężar towaru nie sprawi, że produkty ułożone na spodzie palety ulegną zniszczeniu w wyniku dużego nacisku. Warto też zdecydować się na stosowanie przegród nastawnych, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie towaru na palecie. Warto też przeczytać poradnik – jak układać kartony na paletach?
  3. Do zabezpieczenia produktów znajdujących się na zbiorczej palecie warto też użyć taśm z tworzywa sztucznego, które gwarantują stabilność palety podczas gwałtownego hamowania pojazdu transportowego. Taśma PET to świetny sposób na finalne zabezpieczenie palety przeznaczonej do przewozu krajowego i międzynarodowego.
  4. Wykorzystaj gumowe maty antypoślizgowe, dzięki czemu podłoże palety nie będzie śliskie, a także zredukujesz ryzyko uszkodzenia od spodu.
  5. Pamiętaj, aby nie układać kartonów na palecie tak, aby wystawały poza jej obrys. W przeciwnym razie cały ładunek może ulec uszkodzeniu. Jeśli ułożysz kartony z towarem poza obrysem palety lub nie zadbasz o stabilność konstrukcji, może okazać się, że tranzyt towaru będzie skutkować jego zniszczeniem – niestety nie z winy przewoźnika, ale nadawcy, który nie zabezpieczył przesyłki w odpowiedni sposób.

To tylko kilka wskazówek, których zastosowanie daje pewną gwarancję transportu ładunków umieszczonych na palecie. Jeśli chcesz, aby towar dotarł do adresata w dobrym stanie, koniecznie weź pod uwagę wskazówki odnoszące się do pakowania przesyłek na paletach transportowych.

Wykorzystanie folii stretch do pakowania palet – jak zrobić to dobrze?

Pakując europalety przy użyciu folii stretch, warto wiedzieć, jak użyć jej poprawnie, aby ładunek był zabezpieczony tak, by dotarł w całości do odbiorcy. Najważniejsze jest to, aby kupić wysokiej jakości folię stretch – to gwarancja stworzenia wytrzymałej powierzchni na palecie. Pakując palety metalowe, drewniane oraz z tworzyw sztucznych, możesz owinąć je dookoła folią stretch przy użyciu ręcznego uchwytu lub automatycznej owijarki. Można śmiało powiedzieć, że folia stretch to najlepszy materiał, który pozwala skutecznie zabezpieczyć towar na palecie, niezależnie od wybranego środka transportu – samochodu flotowego czy nawet samolotu.

Sposobów na przygotowywanie przedmiotów do wysyłki na paletach jest naprawdę wiele. Przy użyciu folii stretch należy zwrócić uwagę na to, aby jak najdokładniej owinąć całą paletę dookoła, a także zastosować narożniki tekturowe, które dodatkowo zabezpieczą palety na czas transportu.

Palety drewniane czy z tworzyw sztucznych – jakie wybrać do wysyłki?

Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego wykonana jest paleta to podstawa, aby zyskać gwarancję dostarczenia towaru w nienaruszonym stanie do odbiorcy. Jeśli wysyłasz kurierem paletowym naprawdę ciężkie przedmioty, koniecznie wybierz modele metalowe, które są stworzone do ładunków o wadze nawet do kilkuset kilogramów. Palety drewniane znajdują zastosowanie w przypadku wysyłki towarów o nieco niższej wadze, natomiast te z tworzyw sztucznych to najlepszy wybór dla stosunkowo lekkich, ale jednak wielkogabarytowych palet.

Jak dostarczyć towar na paletach w stanie nienaruszonym?

Aby wysłać przedmioty na paletach, warto zadbać o kilka kwestii. W pierwszej kolejności liczy się dobór palety z odpowiedniego materiału, która będzie odporna na uszkodzenia nawet pod sporym obciążeniem ładunku. Na etapie pakowania towarów należy też pamiętać o poprawnym piętrzeniu zbiorczych opakowań tekturowych. Niestety, ale nie wszystkie przedmioty można układać bezpośrednio na sobie, nawet zabezpieczających kartonach. Dla zasady przyjmuje się, że najcięższy ładunek powinien znajdować się na spodzie palety, natomiast ten lżejszy na samej górze. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko, że jakikolwiek przedmiot zostanie uszkodzony w czasie transportu.

Dodatkowe akcesoria i materiały do bezpiecznego pakowania palet

Do pakowania palet, towarów oraz naprawdę ciężkich ładunków, szczególnie tych mocno wrażliwych na uszkodzenia, warto wykorzystać też materiał, jakim jest folia bąbelkowa. Z użyciem folii z pęcherzykami powietrza można zabezpieczyć towar wykonany ze szkła, w taki sposób, aby ten nie uległ nawet najmniejszemu uszkodzeniu.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie mocnych kątowników ochronnych tekturowych oraz papierowych przekładek antypoślizgowych. Dzięki temu ładunek w czasie transportu przesyłki nie przesunie się nawet o centymetr, a to gwarancja dostarczenia przedmiotów w całości.

Pakowanie palet na magazynie wysyłkowym – jak powinno wyglądać w praktyce?

Planując tranzyt palet z towarem w pojazdach przystosowanych do przewozu wielkogabarytowych i ciężkich ładunków, warto odpowiednio przygotować palety i przesyłki, szczególnie pod względem bezpieczeństwa. Metody wykorzystywane na magazynach wysyłkowych są podobne i nie ma jednej, uniwersalnej metody umożliwiającej stworzenie idealnego zabezpieczenia ładunku na czas transportu. Pakowanie palet z towarem powinno wyglądać tak:

  • zapakowanie towaru do kartonów – najlepiej z użyciem folii bąbelkowej oraz przekładek kartonowych,
  • ułożenie zbiorczych kartonów na palecie – od najcięższych do najlżejszych,
  • zabezpieczenie palety z użyciem folii stretch i taśmy PET do spinania ciężkich ładunków,
  • przygotowanie listu przewozowego,
  • nadanie przesyłki paletowej.

Sposób pakowania towaru na paletach nie jest skomplikowany, a proces ten można znacznie przyspieszyć z użyciem profesjonalnych maszyn do pakowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać palety całkowicie ręcznie, choć zajmuje to nieco więcej czasu i wymaga większej uwagi ze strony pracownika hali magazynowej.

Ostatecznie warto też sprawdzić, jak przymocować towar do palety, aby ten nie przesuwał się podczas transportu. Można użyć do tego specjalnych mocowań na śrubach, taśmy PET lub folii stretch.

Dlaczego warto wysyłać towary na paletach?

Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na pakowanie ładunków na paletach, nawet tych wyjątkowo ciężkich i wielkogabarytowych. Decydując się na taką formę wysyłki, mimo wszystko należy pamiętać o tym, aby poprawnie zabezpieczać ładunki umieszczone w kartonach zbiorczych. Najważniejsze powody, dla jakich warto zdecydować się na nadawanie przesyłek paletowych, to:

  • bezpieczna dostawa towaru bezpośrednio do odbiorcy,
  • możliwość wysyłki ciężkich ładunków,
  • brak konieczności skomplikowanego zabezpieczania towaru wewnątrz kartonów – w przypadku palet wystarczy zadbać o warstwę ochronną z zewnątrz.

W kilku słowach podsumowania – realizacja wysyłki towarów na paletach jest dobrym wyborem, szczególnie podczas transportu towarów wrażliwych na uszkodzenia. Wystarczy, że zastosujesz się do powyższych wskazówek oraz wykorzystasz polecane materiały operacyjne do zabezpieczania przesyłek, a tranzyt paletowy zawsze zapewni pełną gwarancję doręczenia ładunku bez najmniejszego uszkodzenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy