Jak prawidłowo streczować palety do transportu?

4 min. lektura17 sierpnia 2023

Folia stretch z powszechnie wykorzystywana jest w branży logistycznej. Owijanie nią palet nie należy do zadań trudnych czy czasochłonnych. Warto znać jednak parę przydatnych wskazówek, dzięki którym można ułatwić sobie pracę i zapewnić większą stabilność towaru. W tym artykule przedstawimy, jak streczować paletę, żeby zniwelować ryzyko niepotrzebnych uszkodzeń. 

Streczowanie palety jak to robić?

Priorytetem zawsze jest to, żeby paleta była odpowiednio zabezpieczona w czasie transportu. Nie wystarczy owijać nią byle jak — trzeba pamiętać o właściwej metodzie owijania. Prawidłowe streczowanie palet nie jest czynnością bardzo trudną. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy ładunek jest równo ułożony na palecie — bardzo istotne, żeby jakieś elementy nie wystawały z niej. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak układać towar na paletach!

Jak streczować palety? Skuteczne metody

 1. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy towar jest równo i stabilnie ułożony na palecie. Powinieneś mieć pewność, że żadne elementy nie wystają poza obrys palety. Warto zastosować kartonowe kątowniki, które wzmocnią jej rogi. 
 2. Zaczynając owijanie folią, zaczep ją od spotu palety. Dzięki temu ładunek będzie stabilniejszy, a proces owijania ułatwiony. 
 3. Kolejno staraj się, żeby wewnętrzna strona folii przylegała do towaru. Takie działanie zapewni lepsze przyleganie i trwałość owinięcia. 
 4. Owijaj cały towar kilkukrotnie. Szczególną uwagę zwróć na górną część palety. Warto postawić na owinięcie góry palety przynajmniej trzy razy, żeby zapewnić jak najlepszą stabilizację. 
 5. Podczas owijania palety folią stretch powinieneś utrzymywać ją w napięciu. Nie może być ona ani zbyt luźna, ani zbyt mocno rozciągnięta. Najlepiej jest wtedy, kiedy folia stawia lekki opór. 
 6. W celu zapewnienia dodatkowej stabilizacji przeciągnij folię przez róg palety w połowie odległości od drugiego rogu. Krok ten trzeba powtórzyć z jej drugiej strony, żeby cała powierzchnia była równomiernie zabezpieczona. 

Owijanie palet folią stretch to umiejętność, którą można doskonalić poprzez praktykę i stałe dostosowywanie technik do typu towaru i warunków transportu. Pamiętając o powyższych wskazówkach, osiągniesz najlepsze efekty w owijaniu załadunku. 

Folia stretch zalety

Folia stretch, nazywana też folią elastyczną, to materiał znakomicie sprawdzający się w pakowaniu i zabezpieczaniu ładunków na paletach. Dzięki jej właściwościom możliwe jest skuteczne zabezpieczenie towaru w czasie transportu i przechowywania. Ostreczowana paleta gwarantuje stabilność ładunku. Tutaj dowiesz się, ile kg może unieść paleciak

Streczowanie palety sprawia, że towar jest odpowiednio zabezpieczony. Folia stretch zapewnia stabilizację i zapobiega się przemieszczaniu ładunku w czasie transportu. Co więcej, cechuje się dużą elastycznością — można nią owinąć rozmaite kształty i rozmiary palet. 

Folia stretch jest trwała i odporna na rozerwanie, przez co zapewnia skuteczną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki niej towar jest też chroniony przed czynnikami atmosferycznymi, np. przed deszczem czy promieniami słonecznymi, co jest szczególnie ważne wtedy, kiedy paleta stoi na zewnątrz. Wreszcie folia stretch zapewnia doskonałe przyleganie – eliminuje ryzyko przesuwania się ładunku na palecie. 

Narzędzia wykorzystywane do pakowania i transportowania palet

Prawidłowe owijanie palet folią stretch to kluczowy krok w procesie przygotowywania ładunku do transportu. Warto wiedzieć, że istnieją jednak dodatkowe narzędzia i techniki mogące znacząco ułatwić ten proces i zwiększyć jego skuteczność; do transportowania palet powszechnie wykorzystywane są wózki paletowe. Sprawdź tutaj rodzaje wózków paletowych.

Wózki paletowe są niezastąpione w logistyce. Dzięki nim możliwe jest łatwe przemieszczanie ładunków na paletach. Wybór odpowiedniego modelu może wpłynąć na efektywność owijania palet i bezpieczeństwo transportu. Niektóre wózki paletowe wyposażone są w specjalne noże do folii, które umożliwiają wygodne i szybkie odcinanie folii stretch po jej owinięciu wokół palety. 

W logistyce powszechnie wykorzystywane są też wagi do wózków paletowych. Dokładne określenie ciężaru pozwala na lepsze zrozumienie obciążenia palety i optymalne wykorzystanie folii stretch. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać wagę do wózka paletowego, zapoznaj się z tym artykułem.

Streczowanie palety podsumowanie

Prawidłowe streczowanie palet to umiejętność, która przynosi wiele korzyści, nie tylko w kontekście ochrony towaru, ale też efektywności logistycznej. Folia stretch ma cenne właściwości, dzięki którym ładunek może być odpowiednio zabezpieczony. Skrupulatne przestrzeganie zasad owijania towaru pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzeń, zapewnia stabilność ładunku i zwiększa zaufanie klientów. 

Nie warto oszczędzać na owijaniu folią stretch, gdyż skuteczne zabezpieczenie towaru ma wpływ na cały proces dostawy. Każda firma logistyczna powinna pamiętać o odpowiednim przygotowaniu palet do transportu. Bardzo istotne jest używanie właściwej ilości folii, co pozwala polepszyć optymalizację procesów logistycznych. 

 

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy