Jaki kolor folii stretch wybrać?

6 min. lektura 17 lutego 2023

Popularność folii stretch w wielu branżach nie gaśnie. Wykorzystuje się ją w sektorze logistycznym, transportowym, spożywczym, a także ogrodnictwie, rolnictwie, gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Sprawdzi się nawet w biurze czy gospodarstwie domowym. Podstawowy wybór, przed jakim stoisz, to rodzaj i kolory folii stretch. Nie każdy ma świadomość, że barwa tego akcesorium wpływa na jej właściwości użytkowe. Jaką folię stretch wybrać?

Czym dokładnie jest folia stretch?

Folia stretch to charakterystyczny celofan, produkowany z tworzyw sztucznych (polietylenu, polipropylenu), za pośrednictwem metody wlewu maszynowego lub rozdmuchu. Sposób produkcji ma duży wpływ na właściwości folii stretch. Metoda rozdmuchu daje mocniejszą folię stretch o wyższej jakości. Ze względu na dłuższy czas produkcji taki produkt jest też droższy. Metoda wlewu maszynowego daje efekt bardzo rozciągliwego celofanu, co ma również wpływ na odporność na uszkodzenia.

Ogólne właściwości folii stretch

Folia stretch jest bardzo niedroga, wygodna w użytkowaniu, elastyczna, wytrzymała, a także odporna na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, wilgoć, brud. Ma właściwości termoizolacyjne. Nie przepuszcza zapachów. Chroni wnętrze przed skrajnymi temperaturami. Folię stretch da się rozciągnąć nawet o 250% (wiele zależy od metody produkcji i rodzaju). Odznacza się dużą czepliwością – mocno trzyma się zawartości, którą owinęła. Przy kontakcie z wysokimi temperaturami kurczy się, co wpływa na ciaśniejsze i dokładniejsze przyleganie do przedmiotu. W odpowiednich warunkach potrafi powracać do pierwotnych kształtów.

Cechy folii stretch. Kolory folii stretch

Folia stretch jest lekka, elastyczna, termokurczliwa, wodoodporna. Charakteryzuje się wytrzymałością oraz wysoką przyczepnością. Im więcej warstw tego akcesorium jest nakładane na ładunek, tym większa jego stabilność. Jeśli chodzi o kolory folii stretch, najczęściej mamy do czynienia z czarną, przezroczystą, barwną. W RAJA spotkasz wszystkie wymienione rodzaje.

Czym cechuje się przezroczysta folia stretch?

Przezroczysta (bezbarwna, transparentna) folia stretch ma wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość rozpoznania, sprawdzenia zawartości przesyłki bez rozpakowywania jej. Tak jak inne folie stanowi skuteczną barierę przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Można ją wykorzystywać niemal we wszystkich branżach. Przykładowo w salonie fryzjerskim posłuży do farbowania włosów, a w rolnictwie do zabezpieczania pni drzew przed szkodnikami.

Co warto wiedzieć o czarnej folii stretch?

Czarna folia stretch to najpopularniejszy produkt tego typu. Przydaje się ona najczęściej w branży transportowej i spedycyjnej. Owijając nią paczkę lub paletę, można mieć pewność, że osoby postronne nie poznają ich zawartości. To szczególnie istotne w przypadku drogich, cennych towarów, np. sprzętu RTV i AGD. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kradzieży – czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Pamiętaj, że czarna folia stretch jest idealna do pakowania paczek i palet.

Cechy kolorowej folii stretch

Nieprzezroczysta folia stretch może mieć inne kolory niż czarny, np. różowy, czerwony, niebieski, żółty, zielony, biały. Dzięki obecności barwnika takie produkty wykazują bardzo wysoką ochronę przed nasłonecznieniem. Główne zadanie kolorowych folii stretch jest jednak analogiczne, co czarnych. Pozwalają one zabezpieczyć paletę lub przesyłkę przed wzrokiem niepożądanych osób. Zabezpieczają zatem często poufne przesyłki.

Kolorowa folia stretch to również pomoc dla pracowników magazynów, sortowni. Dzięki nim poszczególne towary można podzielić pod kątem m.in. dalszego przeznaczenia, producenta. Pracownicy będą mieli zatem możliwość łatwiejszej późniejszej identyfikacji przesyłek.

Inny podział folii stretch. Jaką folię stretch wybrać?

Folie stretch może podzielić także na różne rodzaje pod kątem przeznaczenia. Mamy zatem do czynienia z:

  • Folią stretch do pakowania ręcznego – np. ładunków na paletach. Pojedyncza rolka mieści – mniej więcej – przesyłkę o długości 150-250 m i wadze (z gilzą) od 1,7 do 2,7 kg. Jak można się domyślić, wykorzystuje się ją w branży transportowej. Najczęściej mamy do wyboru czarną i bezbarwną wersję. Innym podtypem jest folia pre-stretch, która nie rozciąga się tak mocno podczas aplikacji, dzięki czemu jeszcze lepiej ustabilizuje daną paczkę, ładunek. Ręczna folia stretch to najczęściej wybierany rodzaj folii.
  • Folią stretch do pakowania maszynowego – wykorzystuje się ją do pakowania przesyłek i innych towarów, znajdujących się na paletach, przy użyciu specjalnych maszyn owijających (głównie owijarki do palet). Wyróżnia się dużą rozciągliwością, dlatego można ją wykorzystać m.in. przy produktach odpornych na odkształcenia. Stosują ją najczęściej firmy, które codziennie zabezpieczają dużą ilość towarów – bardziej ekonomiczny wybór aniżeli ręczne folie stretch.
  • Folią stretch typu jumbo – wykorzystuje się ją do dalszego przetwarzania (konfekcjonowania) na folię ręczną. Ma ogromną rozciągliwość (nawet do 100%), a także grubość 10-40 mikrometrów.

Zastosowanie folii stretch

Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie i rodzaje folii stretch w określonych sektorach? Folia stretch sprawdzi się m.in. w branży transportowej, spożywczej, budownictwie, rolnictwie, salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Transport to najpopularniejszy sektor, w którym wykorzystuje się folię stretch o różnych kolorach. Umożliwia ona zabezpieczanie palet i przesyłek przed przesuwaniem, rozpadnięciem się. Chroni zawartość przed wilgocią, brudem, kurzem, promieniami słonecznymi.

Rolnictwo

Jeśli chodzi o branżę rolniczą, częściej tu wykorzystuje się przezroczystą folię stretch. Ma ona właściwości sprzyjające rozwojowi roślin (m.in. termoizolacyjność) – przepuszczając promienie słoneczne, zatrzymuje wilgoć i ciepło pod sobą. To przyspiesza wzrost kwiatów, krzewów itd. Zimą za jej pośrednictwem można zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami. Dzięki niej można ograniczyć rozwój chwastów wokół niektórych roślin.

Budownictwo

Budownictwo to kolejny sektor, w którym warto wykorzystać folię stretch. Pomaga ona w pracach remontowych, np. zabezpieczając otwory okienne i drzwiowe, meble, podłogę. Osłania zawartość przed wilgocią, kurzem, pyłem. Nie trzeba się martwić, że jakiś mebel czy podłogą zostaną zabrudzone farbą.

Kosmetologia

Folia stretch odgrywa także sporą rolę w gabinetach fryzjerskich i kosmetycznych – nie każdy ma tego świadomość. Przede wszystkim za jej pośrednictwem można zabezpieczyć ubranie przed pofarbowanymi włosami. Folię stretch wykorzystuje się w zabiegach antycellulitowych, wyszczuplających, ujędrnianiu skóry. Jak dokładnie działa w takich momentach? Przyspiesza proces pocenia, co wpływa na oczyszczenie się ciała z toksyn, a także ochronę przed promieniami słonecznymi i bakteriami. Folia stretch nadaje się do body wrappingu (tzw. foliowanie, zabieg wyszczuplający) – podczas zabiegu przyspiesza krążenie krwi, otwiera pory, co pomaga przyspieszyć wchłanianie substancji aktywnych.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy