Czym różnią się wózki paletowe?

6 min. lektura03 marca 2023

Wózki paletowe to niezbędne wyposażenie każdego magazynu przeładunkowego, hali produkcyjnej, a także zakładu przemysłowego. Poszczególne modele takich pojazdów różnią się maksymalnym udźwigiem, rozmiarami oraz sposobem sterowania. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o rodzajach wózków paletowych oraz różnicach między nimi.

Jakie jest zastosowanie wózków paletowych?

Podstawowym czynnikiem, który wskazuje, czym różnią się wózki paletowe, jest ich zastosowanie. Niektóre modele paleciaków sprawdzają się wyłącznie na dużych powierzchniach magazynowych. Wynika to z konstrukcji sprzętu, która wymaga odpowiednio dużej przestrzeni do swobodnego manewrowania. Zastosowanie wózków widłowych odnosi się bezpośrednio do takich czynności, jak:

  • transportowanie palet z towarem z miejsca na miejsce,
  • przenoszenie ciężkich i ponadgabarytowych przedmiotów,
  • podnoszenie towarów na paletach na wysokość nawet w okolicach 1000 mm.

Można powiedzieć, że wózki widłowe to niezbędny sprzęt wykorzystywany na halach produkcyjnych, magazynowych oraz przemysłowych. Paleciaki sprawdzają się doskonale w miejscach, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich przedmiotów.

Nie da się jednoznacznie wskazać, jaki wózek paletowy będzie idealny dla danego rodzaju przedsiębiorstwa. Przed złożeniem zamówienia na taki sprzęt trzeba uwzględnić kilka kluczowych parametrów oraz potrzeby firmy. W przeciwnym razie zakupiony wózek widłowy nie będzie spełniać swojej funkcji, a to spowoduje, że konieczna będzie jego wymiana na nowy model.

Jeśli nie wiesz, jaki wózek magazynowy wybrać, koniecznie ustal w pierwszej kolejności potrzeby przedsiębiorstwa oraz możliwe zastosowanie paleciaka. Na tej podstawie będziesz w stanie kupić sprzęt, który w 100% spełni oczekiwania przedsiębiorstwa i pracowników hali magazynowej.

Rodzaje wózków paletowych – najpopularniejsze odmiany

Podstawowy podział wózków paletowych to: elektryczne i ręczne. Na rynku wyróżniamy znacznie więcej odmian paleciaków zaliczających się do powyższych grup. Najpowszechniejsze odmiany sprzętu do przewożenia i podnoszenia ciężkich palet z towarem to:

  1. Ręczne wózki paletowe – to pojazdy, które występują w wersjach standardowych, które umożliwiają przewożenie europalet oraz półpalet z towarem. Poszczególne odmiany paleciaków występują w wersjach o różnej długości wideł oraz wysokości podnoszenia. Standardowy wózek ręczny paletowy umożliwia podnoszenie przedmiotów o wadze nawet do 2500 kg.
  2. Elektryczne wózki paletowe – ten rodzaj widlaków jest sterowany elektrycznie przy pomocy wbudowanego silnika i zasilania bateryjnego wewnątrz obudowy wózka. Zasada działania jest identyczna, jak ręcznego paleciaka. Podstawową różnicą jest sposób prowadzenia – w tym przypadku pracownik hali nie musi używać siły fizycznej. Sterowanie elektrycznym paleciakiem jest możliwe nawet przy pionowej pozycji dyszla, a to przekłada się na doskonałą zwrotność urządzenia. Sprzęt z takim sterowaniem najczęściej umożliwia przewożenie palet o wadze do 2000 kg oraz ma wbudowaną wagę.
  3. Elektryczne wózki paletowe z podestem dla operatora – to ciekawa odmiana paleciaków, z których najczęściej korzysta się w dużych zakładach przemysłowych oraz halach transportowych. Widlak z platformą dla operatora pozwala na przewożenie znacznie cięższych ładunków z jednoczesnym zachowaniem komfortu pracy – osoba odpowiedzialna za sterowanie nie musi chodzić za maszyną.
  4. Elektryczne wózki paletowe z masztem – idealnie nadają się do załadunku towarów na samochody ciężarowe. Łączą w sobie funkcję tradycyjnego paleciaka oraz podnośnikowego wózka widłowego. Wyróżnikiem tego modelu wózka magazynowego jest możliwość podnoszenia ładunku na wysokość nawet do 3 metrów.

To podstawowy podział paleciaków dostępnych na rynku. Zależnie od powierzchni hali magazynowej i zapotrzebowania przedsiębiorstwa, zawsze warto wybrać taki sprzęt, którego potencjał zostanie wykorzystany w 100%. 

Dopasowanie odpowiedniego wózka paletowego ma też znaczenie w odniesieniu do tego, jakie palety transportowe wybrać. Jeśli wysyłka i przyjęcie towarów odbywa się na europaletach – wystarczający będzie standardowy paleciak. Kiedy w grę wchodzą niestandardowe palety, warto zastanowić się nad zakupem wózka paletowego z przedłużanymi widłami.

Paleciaki PRA i PR – jakie są różnice?

Wózki paletowe ręczne dzielimy na dwa rodzaje: PR i PRA. Poszczególne oznaczenia dotyczą standardów technicznych, jakie zastosowano w danym modelu. Najistotniejsze różnice pomiędzy dwoma modelami wózków paletowych przedstawiamy w poniższej tabeli.

Cecha / Typ wózkaPRPRA
Gwarancjanawet do 3 latdo 2 lat
Średnica kół200 mm180 mm
Materiał wykonania dyszlametal zabezpieczony ergonomicznym uchwytem gumowymwyłącznie dyszel metalowy
Kąt obrotu dyszla190 stopni180 stopni
Szerokość wideł160 mm150 mm
Rodzaj rolek najazdowychstandardowe rolki najazdowepłaskownik

Poszczególne modele wózków paletowych są bardzo podobne. Zdarza się jednak, że nawet najmniejsza różnica powoduje, że komfort użytkowania paleciaka jest znacznie większy. Dobrym przykładem jest kąt obrotu dyszla. Im większy, tym wygodniejszy sposób manewrowania pojazdem.

Jaki wózek magazynowy wybrać na wielkopowierzchniową halę przemysłową?

Przed wyborem konkretnego modelu paleciaka, warto określić potrzeby przedsiębiorstwa. Jakie rodzaje wózków paletowych będą odpowiednie do dużej hali przemysłowej? Na większych powierzchniach lepiej sprawdzają się elektryczne modele. Wymagają użycia mniejszej siły fizycznej przez operatorów, a także przyśpieszają pracę. Standardowe wózki paletowe ręczne są dobre dla lokalnych sklepów spożywczych oraz niewielkich firm, które obsługują maksymalnie kilka palet w ciągu miesiąca.

W kwestii obsługi wózków paletowych warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo transportowanej palety. Chociażby z tego względu warto dowiedzieć się, jak zabezpieczyć palety nie tylko na czas ich przechowywania, przewożenia paleciakiem, ale także do wysyłki firmą przewozową.

Podsumowując: na rynku jest wiele rodzajów wózków paletowych o szerokiej gamie zastosowań. Często zdarza się, że w firmie nie wystarczy tylko jeden pojazd tego typu. W największych zakładach przemysłowych potrzebne są zarówno ręczne, jak i elektryczne wózki paletowe o różnej długości wideł. To pozwala na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę podczas organizowania przestrzeni magazynowej oraz przewożenia wielkogabarytowych przedmiotów i palet.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy