Rodzaje naklejek ostrzegawczych na paczki

7min. lektura 24/01/2023

Realizacja wysyłki towarów kurierem w opakowaniach zbiorczych wymaga przede wszystkim odpowiedniego zabezpieczenia ładunku, na wypadek jego ewentualnego uszkodzenia. Etykiety ostrzegawcze dostępne w popularnych sklepach z materiałami operacyjnymi nie pomagają bezpośrednio zabezpieczyć zawartości przesyłki, aczkolwiek stanowią formę informacji dla kuriera, który podczas tranzytu powinien zwrócić szczególną uwagę na to, aby przesyłka nie uległa upadkowi.

Naklejki ostrzegawcze na paczki – dlaczego warto je stosować?

Chcesz dowiedzieć się, jak zapakować paczkę do wysyłki? Wystarczy, że zaopatrzysz się w profesjonalne naklejki ostrzegawcze na paczki, a zyskasz pewność, że kurier należycie będzie obchodzić się z paczką, a w razie ewentualnego uszkodzenia otrzymasz należne odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia.

Zdecydowanie warto zastosować etykiety ostrzegawcze na paczki, które pozwalają na dokładne oznaczenie tego, jaka jest zawartość przesyłki. Dzięki temu przewoźnik będzie w stanie odpowiednio obchodzić się z paczką, tak aby ta nie uległa uszkodzeniu w trakcie transportu. To od odpowiedniego zabezpieczenia oraz oznaczenia przesyłki zależy jej bezpieczeństwo. Warto mieć na uwadze, że niezwykle istotną funkcję w tej kwestii pełnią naklejki ostrzegawcze. Główne zalety wynikające z korzystania z etykiet ostrzegawczych to:

  • wszechstronne zastosowanie,
  • stosunkowo niska cena zakupu materiału do oznaczania paczek,
  • szybsze pakowanie paczek wraz z ich oznaczeniem,
  • o wiele większe bezpieczeństwo paczki w czasie transportu.

To źródło naprawdę cennych informacji dla kuriera, które dotyczą sposobów obchodzenia się z paczką, jej przenoszenia, a nawet i magazynowania. Na niektórych przesyłach, w których znajdują się wrażliwe przedmioty, np. szkło, pod żadnym pozorem nie wolno stawiać innych, ciężkich przesyłek. Taką informację warto zamieścić na paczce – właśnie w postaci naklejki ostrzegawczej.

Etykiety ostrzegawcze na paczkach a bezpieczeństwo transportowe

Etykiety ostrzegawcze znacznie zwiększają szansę na doręczenie przedmiotów do odbiorcy w nienaruszonym stanie – dotyczy to zarówno przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych. Staranne zapakowanie paczki oraz owinięcie towaru w folię bąbelkową to podstawa.

Warto jednak zainwestować też w naklejkę ostrzegawczą, która przekazuje czytelne komunikaty dla kuriera. W razie problemów z uszkodzeniem towaru zawsze można sprawdzić zawartość przesyłki w obecności kuriera i złożyć reklamację, dla której podstawą są właśnie oznaczenia transportowe.

Jakie naklejki ostrzegawcze na paczki są dostępne na rynku?

Najpopularniejsze rodzaje etykiet ostrzegawczych na przesyłki są wykorzystywane przede wszystkim w firmach zajmujących się handlem internetowym oraz wysyłką towarów bezpośrednio z magazynu. Aby dowiedzieć się, jakie typy etykiet są niezbędne do wykorzystania na przesyłkach, warto poznać przewodnik po naklejkach ostrzegawczych.

W przedsiębiorstwach, gdzie liczy się ograniczenie czasu potrzebnego na zamknięcie i oznaczenie paczki, stosuje się etykiety samoprzylepne – te mogą przybierać formę ostrzegawczą lub zawierać dane listu przewozowego, który skanuje kurier podczas transportu. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa przewożonych produktów, wyróżniamy następujące etykiety ostrzegawcze na paczki:

  • Etykiety ostrzegawcze „SZKŁO” – ten rodzaj etykiet ostrzegawczych daje pewną gwarancję, że przesyłka dotrze do odbiorcy w całości, a nawet w razie jakiegokolwiek uszkodzenia zawartości – ubezpieczyciel nie bez problemu wypłaci należne odszkodowanie. Warto wiedzieć, że naklejki ostrzegawcze tego typu powinny być umiejscowione w miejscu widocznym dla kuriera. Delikatne przedmioty warto oznaczyć właśnie taką etykietą z napisem: nie rzucać, uwaga szkło, ostrożnie szkło, krucha zawartość lub fragile.
  • Etykiety ostrzegawcze „STRZAŁKI” – jeśli mowa o naklejkach ostrzegawczych, warto wyróżnić te z oznaczeniami kierunku. Sprawdzają się najlepiej podczas wysyłki płynów w paczkach oraz przedmiotów, które powinny być przewożone w jednym położeniu. Możesz wybrać ostrzegawcze naklejki z napisem: góra, dół.

Naklejki informacyjne zamiast naklejek ostrzegawczych – czy można stosować je zamiennie?

Zastosowanie naklejek ostrzegawczych jest zupełnie inne, aniżeli tych informacyjnych. Jedyną wspólną cechą jest kolorystyka, która zazwyczaj jest połączeniem koloru czerwonego, białego lub czarnego z żółtym. Jeśli mowa o informacyjnych etykietach, te dotyczą najczęściej umieszczenia faktury wewnątrz przesyłki, a nawet informacji o konieczności ostrożnego obchodzenia się z paczką. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednej paczce zastosować naklejki informujące o fakturze dostawy wewnątrz, a także o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na przenoszenie paczki ze względu na jej wrażliwość i podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Kiedy należy stosować etykiety ostrzegawcze na paczki?

Stosowanie naklejek ostrzegawczych powinno odbywać się na wszystkich paczkach, które są przeznaczone do transportu kurierem. Oczywiście kartony zawierające poduszki nie powinny być oznaczane naklejkami ostrożnie szkło lub innymi, które wskazywałyby na inną zawartość paczki. Można powiedzieć, że bezpieczeństwo przesyłki zależy w dużej mierze od tego, jaki naklejki ostrzegawcze zostaną umieszczone na powierzchni kartonu.

Ciekawostka! Coraz częściej stosowanym zabezpieczeniem dla paczek o wysokim poziomie wrażliwości na uszkodzenia mechaniczne jest stosowanie specjalistycznych czujników w formie naklejek lub wbudowanych w powierzchnię tekturowego opakowania.

Czerwone zabarwienie czujnika wstrząsu po doręczeniu paczki oznacza, że ta była narażona na niekorzystne warunki przewozowe, które mogłyby uszkodzić jej zawartość. Zawsze wtedy, kiedy paczki wymagają specjalnego traktowania lub przesyłane są w nich produkty niebezpieczne dla środowiska, warto wykorzystać odpowiednie oznaczenie w postaci etykiet ostrzegawczych.

Czy naklejka ostrzegawcza chroni przesyłki przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Niestety, ale samo umieszczenie na przesyłce etykiety ostrzegawczej o tym, że towar wewnątrz może ulec uszkodzeniu, nie daje 100% gwarancji, że karton nie zostanie uszkodzony. Aby zapewnić sobie większą szansę na bezproblemowe doręczenie towaru, warto do transportu użyć drewnianych skrzyń, a na ich powierzchni umieścić wskaźnik przechyłów lub wstrząsów. Umieszczenie wokół towaru wewnątrz folii bąbelkowej również jest dobrym pomysłem, szczególnie, że pozwoli to unikać wstrząsów występujących podczas przewozu paczek za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Warto mieć na uwadze, że nawet najlepsza i najbardziej widoczna etykieta ostrzegawcza nie daje 100% gwarancji, że kurier zastosuje się do szczególnego traktowania przesyłki. Oczywiście – doskonałym pomysłem jest kupić naklejki ostrzegawcze na paczki z wytrzymałych materiałów i umieszczać je nawet w obecności przewoźnika, aby ten widział, w jaki sposób ma postępować z przesyłką. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnego pakowania kartonów i wykorzystywania materiałów pakowych do zabezpieczania towarów.

Solidne opakowanie i naklejki ostrzegawcze – połączenie idealne!

W każdym sklepie internetowym lub magazynie wysyłkowym, gdzie nadawane są paczki z delikatną zawartością, warto mieć pod ręką profesjonalne etykiety ostrzegawcze. Czytelny nadruk na naklejce to informacja dla firmy przewozowej, aby ostrożnie obchodzić się z przesyłką. Szczególnie istotne jest połączenie wytrzymałych kartonów wysyłkowych, etykiet ostrzegawczych oraz profesjonalnej taśmy pakowej – paczki zamykane z użyciem profesjonalnych materiałów operacyjnych mają o wiele większe szanse, aby dotrzeć do adresata w idealnym stanie – zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Najpopularniejsze tematy