Jak chronić przesyłki przed wilgocią

Jak chronić przesyłki przed wilgocią?

6 min. lektura 24 listopada 2022

Zawilgocenie paczki może być spowodowane wieloma czynnikami – nie tylko pogodowymi (deszcz, śnieg, skrajne temperatury), ale i niekorzystnymi warunkami panującymi w sortowniach. Należy zatem pamiętać o uprzednim zabezpieczeniu paczki. Kartony, folie, wypełniacze – bez tego wszystkiego przesyłka mogłaby ulec zniszczeniu. Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę przed wilgocią i innymi zagrożeniami z zewnątrz?

Jak chronić przesyłkę przed wilgocią? Znaczenie odpowiedniego zabezpieczenia

Przesyłka, która została nadana i poszła w świat, jest narażona na wiele zagrożeń, m.in. wilgoć. Podczas podróży może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych zdarzeń, np. wpadnięcie paczki do kałuży czy kontakt z inną, przemokniętą przesyłką. W rezultacie dojdzie do przemoczenia (zniszczenia) zawartości paczki.

Odpowiedź na pytanie „jak chronić przesyłkę przed wilgocią” jest bardzo prosta. Aby uniknąć niepotrzebnego lęku o zniszczenie zawartości lub obaw przed stratą pieniędzy, warto uprzednio zabezpieczyć przesyłkę przed wilgocią i innymi potencjalnymi zagrożeniami (wstrząsami, zgnieceniami, upadkami).

Krok pierwszy – przygotowanie od zewnątrz paczki do wysyłki

Ochrona przesyłki przed wilgocią rozpoczyna się już na etapie przygotowywania paczki do wysyłki – konieczne będzie zabezpieczenie pakunku od zewnątrz. Pudełka z tektury falistej sprawdzą się doskonale w przypadku dużych, wymagających wzmożonej ochrony przedmiotów. Niewielkie rzeczy można natomiast zapakować w sporej wielkości, wodoodporne koperty bąbelkowe lub worki – wszystko solidnie zamknięte.

Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć paczki przed wilgocią, warto owinąć kartony dodatkowo folią bąbelkową lub folią stretch.

Krok drugi – zabezpieczenie wnętrza paczki przed wilgocią

Nawet najlepiej zabezpieczona zewnętrznie przesyłka może ulec zniszczeniom od wewnątrz. Mocne wahania wilgotności, powiązane ze zmianą temperatur, działają niekorzystnie na różne pakunki – począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na elektronice.

Paczki są zatem nieustannie narażone na kontakt ze zmieniającymi się temperaturami. Skrajne zmiany z niskiej temperatury (na zewnątrz) na wyższą (magazyny i hale przeładunkowe) sprawiają, że wewnątrz opakowania może osadzić się para wodna, która przyczyni się do:

  • uszkodzeń mechanicznych (zmechacenie, zniekształcenie, przemoknięcie, zgnilizna),
  • nieprzyjemnego zapachu.

Istnieje ratunek – bezzapachowy i nietoksyczny silikażel. To specjalny pochłaniacz wilgoci. Są to niewielkie paczuszki z małymi kryształkami żelu krzemionkowego. Owe elementy doskonale absorbują wilgoć, nie dopuszczając do zawilgotnienia przewożonych pakunków. Nie wpływają negatywnie na jakość przedmiotów. Żel krzemionkowy – z racji swojej nietoksyczności – można bezproblemowo łączyć z produktami spożywczymi czy lekami.

Nie zapominaj o wypełnieniu pustych przestrzeni wewnątrz przesyłki. Takie działanie zapewni większą ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogłyby się przydarzyć podczas transportu lub sortowania w magazynie.

pochłaniacz wilgoci w kartonie

Jak zabezpieczyć i chronić przesyłki przed wilgocią podczas transportu morskiego?

Wiele paczek musi pokonać bardzo długą drogę, często przekraczając morze. Transport morski cechuje się wyjątkowo specyficznymi warunkami przewożenia. Paczki są narażone na duże dobowe wahania temperatury, wysokie zasolenie, ograniczony przepływ powietrza oraz wilgoć. Uważa się powszechnie, że zabezpieczenie przesyłek w transporcie morskim wygląda nieco inaczej.

Towary przewożone drogą morską zostają – przede wszystkim – zamknięte w specjalnej skrzyni, która trafia do dużego, wytrzymałego, mocnego kontenera. Przesyłki zabezpiecza się dodatkowo folią aluminiową lub PE. Nie może także zabraknąć pochłaniaczy wilgoci, które odgrywają bardzo dużą rolę. Przede wszystkim nie dopuszczają do tego, by do wnętrza kontenera dostała się wilgoć – obniżają punkt rosy, dzięki czemu nie dochodzi do skraplania pary wodnej.

Jak chronić przesyłki przed wilgocią? Folie

Folia bąbelkowa i folia stretch to zupełnie inne produkty – reprezentanci akcesoriów do pakowania. Oba jednak idealnie sprawdzą się jako zabezpieczenia przesyłki przed wilgocią.

Folię bąbelkową (pęcherzykową) wytwarza się z mocnego, elastycznego, wytrzymałego polietylenu (PE), który wyróżnia się świetnymi właściwościami amortyzacyjnymi i izolacyjnymi. Ów produkt doskonale zabezpiecza owijane przedmioty przed zarysowaniami, stłuczeniami, wilgocią.

Alternatywą – przeznaczoną raczej dla bardzo małych pakunków – dla klasycznej folii bąbelkowej są specjalne koperty bąbelkowe.

Wydajna folia stretch jest znacznie bardziej rozciągliwa aniżeli pęcherzykowa. Ciężko ją rozerwać. Wystarczy nią owinąć dany produkt. Sprawdzi się nie tylko przy zabezpieczaniu od zewnątrz przesyłek, ale i palet, ładunków wielkogabarytowych (szczególnie takich o nieregularnym, niestandardowym kształcie). Jest bardzo rozciągliwa. Jej działanie jest bardzo proste – kurczy się i zaciska na owiniętych przedmiotach, co gwarantuje mocne przyleganie.

Akcesoria do pakowania – tylko w RAJA

W sklepie rajapack.pl można znaleźć wiele ważnych akcesoriów do pakowania – folię stretch, wypełniacze do paczek, etykiety. Zainteresowani mogą także sięgnąć po dobrej jakości folię maszynową i folię termokurczliwą. Tę pierwszą wykorzystuje się do usztywniania towarów wielkogabarytowych. Folia termokurczliwa to kolejny element, który chroni paczkę i jej zawartość przed wilgocią.

Pudełka kartonowe i tekturowe jako podstawowe zabezpieczenie przed wilgocią

Dobrej jakości pudełko kartonowe to podstawowy element zabezpieczeń. Im mocniejszy typ tektury, tym większa ochrona. Zainteresowani mają zazwyczaj do dyspozycji tekturę trójwarstwową, pięciowarstwową, siedmiowarstwową. Każda z propozycji zapewnia dużą wodoodporność. Tektura falista jest mocna i mało podatna na rozerwanie.

Można także zainwestować w tzw. foliopaki, czyli opakowania wykonane z bardzo wytrzymałej i wodoodpornej folii LDPE. Owe pudełka są zazwyczaj dwukolorowe – od zewnętrz białe, a od wewnątrz czarne. Podobnie jak pudełka tekturowe wyróżniają się dużą wytrzymałością na rozdarcie i niesprzyjające czynniki atmosferyczne.

Wypełniacze do paczek – kolejne podstawowe zabezpieczenie

Jeśli w paczce znajdują się szczególnie ważne i delikatne przedmioty, warto dodatkowo wypełnić ją od wewnątrz nienasiąkliwymi materiałami wypełniającymi, np. poduszkami powietrznymi, papierem, granulatem, chipsami styropianowymi, folią bąbelkową, flopak, SizzlePak. Wypełniacze do paczek skutecznie chronią zawartość pudełka kartonowego – bez zatrzymywania wody. Istnieje podstawowa zasada – im mniej wolnej przestrzeni wewnątrz przesyłki, tym lepiej. Jeśli obszar między krawędzią kartonu a przedmiotem będzie pusty, istnieje spore prawdopodobieństwo, że wnętrze będzie się przesuwać i przewracać na boki podczas transportu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Warto nadmienić kilka słów o bardzo ciekawym i nietypowym wypełniaczu, jakim jest ekologiczny SizzlePak. Stanowi on pozytywną odpowiedź na pytanie „czy wypełniacz do paczek może być jednocześnie ekologiczny i ozdobny”. SizzlePak często wykorzystuje się do pakowania prezentów firmowych czy świątecznych, wypełniania koszy prezentowych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy