Czy wiesz, jak zapewnić stabilizację paczek i palet?

3 min. lektura 26 października 2018

By zminimalizować ryzyko uszkodzenia ładunku podczas transportu należy go w odpowiedni sposób zabezpieczyć. O ile przy pakowaniu niewielkich przesyłek często sprawdza się zwykła taśma klejąca, tak już w przypadku ciężkich ładunków o dużych gabarytach konieczne jest użycie mocniejszych zabezpieczeń, takich jak taśmy spinające.

Proces opasywania taśmą spinającą pakunków przeznaczonych do transportu nazywany jest bandowaniem. W praktyce, wymaga on zastosowania nie tylko taśm, ale i specjalnych zapinek – a nierzadko również innych akcesoriów do taśm, na przykład napinacza czy paskowacza.

Należy też dodać, że do profesjonalnego zabezpieczania przesyłek najczęściej wykorzystywane są taśmy spinające propylenowe. Dlaczego akurat te i co jeszcze trzeba wiedzieć, by skutecznie zabezpieczyć z ich pomocą ładunek?

Taśmy spinające polipropylenowe – zalety

Taśmy wytworzone z polipropylenu najczęściej zamykane są w kartonie, pełniącym zarazem funkcję odwijacza. Ponieważ dostępne są w kilku wariantach, różniących się grubością i szerokością, mogą sprawdzić się przy zabezpieczaniu bardzo różnych ładunków transportowanych paczkami i paletami.

Za szeroki zakres zastosowań takich taśm odpowiada również ich wysoka trwałość i elastyczność, które sprawiają, że mocowanie jest solidne, a jednocześnie stosunkowo łatwe do wykonania. Warto też zauważyć, że okalająca pakunek taśma może pełnić także rolę uchwytu, który ułatwia jego sprawne i bezpieczne przenoszenie.

Podstawowy zestaw do bandowania: taśmy spinające, zapinki i napinacze

Podczas bandowania pakunek jest owijany taśmą spinającą, której krańce są następnie łączone przy pomocy specjalnych zapinek. Te ostatnie, mogą być wykonane z plastiku, blaszki bądź drutu. Wybór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru zapinki jest uwarunkowany przede wszystkim wielkością i ciężarem zabezpieczanej paczki.

Generalnie jednak przy ręcznym pakowaniu paczek najczęściej wykorzystuje się, ze względu na ich uniwersalność i łatwość w użyciu, zapinki druciane. Wersja plastikowa sprawdza się przy zabezpieczaniu małych i lekkich paczek, natomiast blaszana – gdy trzeba wykluczyć ryzyko zerwania się łączeń taśmy.

Podczas pakowania przesyłek wymagających dobrego zabezpieczenia, często wykorzystywany jest specjalny napinacz do taśmy – przeważnie stosuje się go tam, gdzie taśma łączona jest za pomocą zapinek drucianych.

Dzięki niemu, bandowanie może przebiegać znacznie szybciej i bardziej komfortowo, a sama taśma zyskuje mocne napięcie zapewniające pakunkowi solidną ochronę.

Taśmy spinające – zastosowanie

Jak już wspomniano, zestawy do bandowania mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Sprawdzają się przede wszystkim w sklepach i magazynach, gdzie zabezpieczanie ładunków do wysyłki ma najczęściej charakter masowy, i musi przebiegać szybko i sprawnie.

W praktyce jednak, taśmy spinające mogą okazać się również przydatne w zastosowaniach „domowych”, na przykład przy przeprowadzce czy transporcie pojedynczych przedmiotów, które wymagają naprawdę dobrego zabezpieczenia. Warto je także stosować przy pakowaniu ładunków paletowych oraz innych paczek o dużej wadze i gabarytach.

W naszym sklepie oferujemy nie tylko bogaty wybór taśm spinających, ale również wszelkie akcesoria do taśm, wykorzystywane do bandowania kartonów oraz ładunków paletowych – w tym między innymi samoblokujące zapinki polipropylenowe, stojaki i wózki do taśm, napinacze, czy też paskowacze umożliwiające dokładne opasywanie poziome i pionowe.

Źródło zdjęcia wyróżniającego Blog Rajapack ES.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy