10 cech najlepszych kartonów do pakowania i wysyłania paczek

5 min. lektura 27 stycznia 2022

10 cech najlepszych kartonów do pakowania i wysyłania paczek

Kartony do pakowania są używane najczęściej do wysyłania różnego rodzaju przesyłek, zwłaszcza o większych gabarytach. Jest to bowiem bardzo uniwersalne i ekologiczne opakowanie. Czym powinny charakteryzować się kartony pakowe dobrej jakości?

Nie każdy karton do pakowania paczek jest dobrej jakości i nadaje się do wysyłki. Najważniejsze jest to, by przesyłka dotarła do adresata w nienaruszonym stanie. Jednak nie tylko wytrzymałość kartonu jest ważna – klienci zwracają uwagę na kilka innych cech, o których poniżej.

Jakie kartony do pakowania są najczęściej używane?

Najczęściej wykorzystywane w sklepach internetowych są 3 rodzaje kartonów wysyłkowych –  kartony pakowe fasonowe (inna nazwa pocztowe/wykrojnikowe), kartony z automatycznym dnem oraz kartony zwrotne. Kartony fasonowe są wykonane z wykrojnika, a więc mogą mieć dowolny kształt i rozmiar. Mają zazębiające się klapy i skrzydełka, dzięki czemu można je łatwo zamknąć bez korzystania z taśmy klejącej. Mają podwójne ścianki, więc są wytrzymałe i odporne na ewentualne uszkodzenia i zgniatanie. Kartony do pakowania fasonowe Rajapost są dostępne w 2 kolorach – brązowym i białym. Dostępne są także w wersji płaskiej. Co ważne, można je ponownie wykorzystać.

  • Kartony z automatycznym dnem

Kartony z automatycznym dnem to oszczędność przestrzeni magazynowej – przechowuje się je w formie złożonej. Poza tym bardzo szybko się je montuje – wystarczy nacisnąć na boki i pudełko jest złożone. Są wyposażone w specjalny pasek klejący, więc nie trzeba używać żadnej taśmy klejącej. Są przy tym wytrzymałe, ponieważ ich dno jest wzmocnione dodatkową warstwą tektury.

  • Pudełka zwrotne

Kolejny popularny rodzaj pudełek kartonowych do pakowania to pudełka zwrotne. Klient, który chce zwrócić czy zareklamować towar może wykorzystać je do wysyłki dzięki temu, że takie kartony są wyposażone w podwójny pasek klejący. To oszczędność pieniędzy i wygoda dla kupującego, zwłaszcza że zazwyczaj nie ma się pod ręką odpowiedniego opakowania, które można by wykorzystać do zwrotu.

W ofercie RAJA dostępnych jest też wiele rodzajów innych pudełek do pakowania – np. te z regulowaną wysokością – można je z łatwością dopasować do wysyłanego przedmiotu. Z kolei w księgarniach online często wykorzystuje się owijki na książki z samoprzylepnym zamknięciem. Do wysyłki długich i wąskich przedmiotów stosuje się kartony długie oraz kwadratowe tuby Quattropack oraz tuby wysyłkowe okrągłe. Natomiast do wysyłania alkoholu najlepsze są specjalne kartony do wina/piwa.

Wybór jest spory, więc każdy bez problemu znajdzie opakowania dopasowane do swoich potrzeb. Co więcej, może zamówić na nie indywidualne nadruki firmowe, dzięki czemu pudełka do pakowania paczek będą spersonalizowane.

Czym powinny charakteryzować się kartony do pakowania paczek?

Oto najważniejsze cechy kartonów do pakowania:

1. Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia

Kartony do wysyłki są wykonane z tektury falistej o różnej grubości. Najczęściej stosowana jest tektura 3-warstowa, ale wykorzystuje się także 5- i 7-warstową. Z tak grubej tektury wykonane są kartony służące do wysyłki ciężkich przedmiotów.

2. Możliwość łatwego zwrotu

Sklepy internetowe coraz częściej korzystają z kartonów zwrotnych, dzięki czemu kupujący mogą wykorzystać to samo pudełko do zwrotu towaru.

3. Możliwość poddania recyklingowi

Na rynku opakowań coraz ważniejszy jest aspekt ekologiczny, dlatego też kartony to idealne rozwiązanie, ponieważ można poddać je recyklingowi.

4. Wykonanie z surowców pochodzących z recyklingu

Większość kartonów jest wykonana choć w jakiejś części z papieru pochodzącego z recyklingu, co również wpisuje się w ekologiczne podejście do opakowań.

5. Możliwość dopasowania rozmiaru do zawartości

W wielu przypadkach ważne jest to, by pakujący mógł dopasować karton do zawartości przesyłki. Pudełka z regulowaną wysokością to rozwiązanie bardzo ekonomiczne – można zamówić 1 rodzaj i wykorzystywać go do wszystkich przesyłek,

6. Łatwe składanie

Bardzo ważna w pracy pakowacza jest szybkość, bo ona przekłada się na efektywność procesu pakowania. Dlatego na rynku są dostępne pudełka z automatycznym dnem, które składa się jednym ruchem.

7. Łatwe przechowywanie

Pudełka z automatycznym dnem można przechowywać w formie złożonej, więc zajmują niewiele miejsca w magazynie w porównaniu z tradycyjnymi pudełkami.

8. Możliwość zamówienia indywidualnego nadruku

Dla wielu firm istotne jest to, by można było spersonalizować swoje pudełka wysyłkowe, a więc zamówić indywidualny nadruk.

9. Możliwość zamówienia niestandardowego formatu

Dla przedsiębiorców ważna jest także możliwość zamówienia niestandardowego formatu pudełek, zwłaszcza jeśli wysyłają przedmioty o nietypowych kształtach i rozmiarach.

10. Samoklejące zamknięcie

Wyposażenie kartonów w samoklejące zamknięcia powoduje, że nie ma potrzeby używania taśmy klejącej do ich zamykania. Poza tym jest to także spora oszczędność czasu, tak ważna na stanowisku pakującym.

Przeczytaj również:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy