Wypełnienia do przesyłek. Co jest dostępne poza folią bąbelkową?

4 min. lektura 29 lipca 2019

Odpowiednie wypełnienia do przesyłek są bardzo istotnym elementem – od tego zależy w jakim stanie przesyłany produkt do odbiorcy. W jaki sposób prawidłowo ją zabezpieczyć? Czego można użyć jako wypełnienia?

Jeśli przesyłka będzie dobrze zapakowana, to jej zawartość nie zostanie uszkodzona podczas transportu. Odbiorca otrzyma zamówiony towar w idealnym stanie. Za odpowiednie zapakowanie odpowiada nadawca przesyłki. Firmy kurierskie i inni operatorzy zastrzegają w swoich regulaminach, że zleceniodawca ma obowiązek należytego zabezpieczenia paczki. A do prawidłowego zapakowania przydatne są wypełniacze do przesyłek.

Jak prawidłowo zabezpieczyć zawartość przesyłki, czyli nie tylko wypełnienia do przesyłek

Przesyłka może ulec uszkodzeniu w trakcie transportu, jednak prawidłowe jej zapakowanie zabezpiecza przed takim uszkodzeniem. Paczki jadą ciężarówkami, ale przemieszczają się także po sortowni i nie zawsze są traktowane tak, jak powinny. Firma przewozowa odpowiada tylko za przewóz paczki. Jeśli przesyłka zostanie uszkodzona,odbiorca ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru od nadawcy.

A oto kilka porad jak odpowiednio zapakować paczkę:

  • należy używać wysokiej jakości kartonów 3 lub 5 – warstwowych o rozmiarze dopasowanym do zawartości.
  • każdy przedmiot powinien być zabezpieczony osobno.
  • najlepiej zamknąć przesyłkę odpowiednio dobraną taśmą samoprzylepną. 
  • najważniejsze – konieczne jest użycie wypełniacza do paczek. Materiałów do wypełnień jest wiele. Występują w dobrze znanej  formie folii bąbelkowej, pianki czy chipsów styropianowych. Przy dużym zapotrzebowaniu na wypełnienia do paczek, można skorzystać z systemów do produkcji wypełnień papierowych lub powietrznych w zależności od potrzeb. 

3 kroki do dobrego zapakowania przesyłki – opakowanie produktu, opakowanie zewnętrzne i wypełniacz do paczek

Najpierw należy opakować sam produkt, który ma być wysłany. Można go owinąć folią bąbelkową lub pianką – dotyczy to zwłaszcza towarów delikatnych i kruchych. Drugi etap to opakowanie zewnętrzne, czyli karton. Najlepiej wybierać te wykonane z grubej i wytrzymałej tektury. Należy zakleić go mocną taśmą klejącą przeznaczoną do przesyłek. Bardzo ważne jest również wypełnienie do przesyłek, czyli wypełnienie wnętrza kartonu. Jest to istotne dlatego, że dzięki niemu towar nie przemieszcza się podczas transportu, a więc jest mniej narażony na uszkodzenie. Świetnie sprawdzą się: tradycyjnie stosowana folia bąbelkowa, chipsy styropianowe czy pianka. Przy dużej ilości wysyłanych paczek niezastąpione będą systemy do produkcji wypełnień

Rodzaje wypełniaczy do przesyłek

Folia bąbelkowa

Inaczej nazywana folią pęcherzykową – zabezpiecza towar przed wstrząsami, zarysowaniami i czynnikami zewnętrznymi oraz chroni go przed uszkodzeniem. Jest to jeden z najpopularniejszych wypełnień do przesyłek. Folie takie są wodoszczelne i bardzo wytrzymałe. Można je kupić w rolkach, z perforacją lub bez oraz z małymi lub dużymi bąblami. Dostępne są także woreczki z folii bąbelkowej. Jest stosowana do transportu: przedmiotów ze szkła, książek, mebli, urządzeń RTV i AGD i wielu innych.

Pianka polietylenowa

Pianka doskonale nadaje się do zabezpieczania delikatnych powierzchni. Chroni przed zarysowaniami. Sprzedawana jest w arkuszach lub rolkach, z perforacją i bez, a także w formie woreczków i poduszek.

Folia antystatyczna

Chroni wrażliwe produkty przed oddziaływaniem statycznym i elektrycznym. Folii używa się do transportu: części i podzespołów elektronicznych oraz aparatów fotograficznych i innych sprzętów elektronicznych. Dostępna jest także w formie woreczków.

Chipsy styropianowe

Ten rodzaj wypełnienia do przesyłek służy do zapakowania w puste miejsca w kartonie transportowym.Ma na celu stabilizację produktów. Co ważne, dostępne są ekologiczne wypełniacze Flo-pak® wykonane z recyklingowanego polistyrenu. Są przyjazne dla środowiska i biodegradowalne, pod wpływem wody i powietrza. Nie wytwarzają toksycznych substancji. Są przy tym mocne i wytrzymałe – idealne do zabezpieczania nawet cięższych przedmiotów. Można je kupić w workach lub kartonach z dozownikiem.

Wypełnienia do przesyłek w formie chipsów styropianowych można kupić TU.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze opakowań, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.

*Koszt według taryfy operatora.

Źródło zdjęcia wyróżniającego: unsplash.com/pixabay.com

Najpopularniejsze tematy