Wszystko co powinieneś wiedzieć o folii bąbelkowej i jej rodzajach

5 min. lektura 15 grudnia 2021

Wszystko co powinieneś wiedzieć o folii bąbelkowej i jej rodzajach.

Folia bąbelkowa jest niezastąpiona w pakowaniu, ale ma także dużo więcej zastosowań. Jakie są jej rodzaje i czym jest ekologiczna folia bąbelkowa? Zapraszamy do świata bąbli!

 Folia bąbelkowa, inaczej nazywana jest folią pęcherzykową. Trudno wyobrazić sobie bez niej pakowanie delikatnych przedmiotów. Poniżej opisujemy jej wszechstronność i właściwości. Folia bąbelkowa przyda się nie tylko w każdym magazynie do pakowania, ale też w każdym domu – choćby do zabezpieczania delikatnych, szklanych przedmiotów.

Rodzaje folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. Najpopularniejsza jest folia przezroczysta. W sklepie RAJA oferujemy następujące rodzaje folii bąbelkowej:

  • folię bąbelkową tradycyjną,

  • ekonomiczną folię bąbelkową,

  • poduszki wypełnione powietrzem,

  • folię z dużymi bąblami,

  • folię ekologiczną,

  • folię z perforacją,

  • folię z dużymi bąblami i perforacją,

  • folię bąbelkową perforowaną w podajniku.

Ekologiczna folia bąbelkowa

W sklepie dostępna jest również ekologiczna wersja tradycyjnej folii bąbelkowej. Jest wykonana w aż 50% z recyklingu i ma grubość 50 mikronów. Amortyzuje wstrząsy tak samo dobrze, jak zwykła folia, przy czym stanowi dla niej świetną alternatywę – zwłaszcza, jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia i dbałość o środowisko. Można nią łatwo owinąć przedmioty o różnych kształtach.

Historia folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa została wynaleziona w 1957 roku przez dwóch inżynierów A. Fieldinga i M. Chavannesa, którzy zaprojektowali trójwymiarową, wypukłą plastikową tapetę. Nie weszła do produkcji, ale dzięki niej powstała folia pęcherzykowa. Przez dekady jej wszechstronne zastosowanie tak zachwyciło ludzi, że postanowiono ustanowić Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej – Bubble Wrap Appreciation Day, który przypada na ostatni poniedziałek stycznia.

Poniżej kilka zwyczajnych i mniej zwyczajnych zastosowań folii bąbelkowej.

Folia bąbelkowa – zastosowanie i właściwości

Dzięki swojej strukturze folia bąbelkowa ma właściwości, które dają szerokie możliwości jej stosowania. Jest zbudowana z rozmieszczonych w regularnych odstępach niewielkich pęcherzyków, czyli bąbli wypełnionych powietrzem. Materiał, z którego jest wykonana jest elastyczny, lekki i miękki, więc łatwo dopasowuje się kształtem do owijanych przedmiotów. Ma świetne właściwości amortyzujące. Chroni przedmioty podczas upadku, drgań i wstrząsów. Folia nie przepuszcza wody, zabezpiecza przed kurzem, pyłem, wilgocią i innymi zabrudzeniami.

  • Amortyzacja wstrząsów i drgań

Folia ta służy przede wszystkim do pakowania i zabezpieczania przesyłek podczas transportu. Folia bąbelkowa do pakowania doskonale amortyzuje wszelkie drgania i wstrząsy. Najczęściej używa się jej do transportu urządzeń AGD i RTV, takich jak: komputery, monitory, tablety, telefony, dyski itp. Poza tym stosuje się ją do zabezpieczenia wszystkich przedmiotów delikatnych i kruchych (kosmetyków, leków, szkła, porcelany, akcesoriów).

  • Lekki wypełniacz do paczek

Świetnie sprawdza się także jako wypełniacz do paczek. Można jej używać zamiast chipsów styropianowych i innych wypełniaczy. Doskonale wypełnia wolne przestrzenie w pudełku, zabezpieczając towar przed uszkodzeniem i amortyzując wstrząsy.

Folia ta występuje także jako element popularnych opakowań – kopert bąbelkowych. Wysyła się w nich niewielkie przedmioty, które jednak wymagają zabezpieczenia. Koperty te są wyłożone folią od wewnątrz – chroni to także przesyłkę przed wilgocią.

  • Ochrona przedmiotów w czasie przeprowadzki

Folia bąbelkowa nadaje się także do stosowania podczas przeprowadzek. Można w nią owijać różne sprzęty, nie tylko te delikatne. Wiadomo, że podczas przeprowadzki nasz dobytek może zostać uszkodzony, więc warto zabezpieczyć folią to, co jest cenne.

  • Termoizolacja

Okazuje się, że folia pęcherzykowa świetnie sprawdza się też jako termoizolacja. Bywa stosowana do cienkiej termoizolacji ścian i dachów, ponieważ charakteryzuje się dużym oporem cieplnym. Nie pochłania energii, lecz powoduje, że ta się odbija.

  • Folia bąbelkowa w ogrodnictwie

Folia ma także mniej znane, ale bardzo przydatne zastosowania. Przydaje się w ogrodnictwie w okresie zimowym. Do czego? Jest świetnym izolatorem termicznym, więc pomaga zabezpieczać rośliny przed mrozem. Trzeba nią owinąć donice z roślinami, dzięki czemu przetrwają bez szwanku najgorszą pogodę. Folia powinna wystawać kilkanaście centymetrów ponad krawędź donicy.

  • Folia bąbelkowa dla kierowców

Folię bąbelkową docenią także kierowcy. Zimą, by zabezpieczyć przednią szybę przed zamarznięciem i zaoszczędzić sobie mozolnego skrobania, wystarczy zostawić na noc arkusz folii, zabezpieczając ją wycieraczkami. Rano skrobanie nie będzie potrzebne.

  • Folia do zabawy

Ostatnim, choć może najmniej oczywistym, ale wcale niemniej ważnym zastosowaniem folii jest zabawa. Każdy wie, że pstrykanie bąbelkami folii to świetny sposób na odstresowanie się. Jest to bardzo uzależniające i jak wiadomo – jak zacznie się pstrykać, to nie można przestać. 1 metr kwadratowy folii posiada ponad 660 bąbli, więc jest co robić. Istnieje nawet Rekord Guinnessa związany z pstrykaniem folią, tj. 71 bąbli przebitych w czasie 15 sekund.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy