Taśma samoprzylepna – poznaj ją lepiej!

3 min. lektura09 kwietnia 2019

Taśma samoprzylepna to jeden z tych produktów, który – w powszechnym mniemaniu – nie kryje żadnych tajemnic, a wiele osób nie zaprząta sobie głowy wyborem jej odpowiedniego rodzaju. To błąd, bo taśma samoprzylepna ma bardzo różne właściwości – uzależnione od rodzaju użytego materiału, a także zastosowanego kleju. Poznaj najważniejsze informacje na temat taśmy samoprzylepnej!

Nośnik i klej – z tego składa się taśma samoprzylepna

Taśma samoprzylepna jest bardzo prostą konstrukcją – składa się z dwóch elementów nośnika oraz kleju. Jednak od ich wyboru uzależnione są właściwości taśmy. Jeśli chodzi o nośnik, czyli folię, dostępne są następujące:

Od rodzaju zastosowanego nośnika zależy odporność na warunki atmosferyczne – wilgoć czy słońce – a także trwałość. Kolejnym ważnym parametrem jest grubość. Ta, wyrażana jest w mikronach, a im grubsza jest taśma samoprzylepna, tym większe obciążenie może wytrzymać.

Drugim elementem, z którego zbudowana jest taśma samoprzylepna to klej. Dostępne są taśmy z następującymi typami klejów:

  • akryl
  • kauczuk naturalny
  • kauczuk syntetyczny.

Wybór kleju ma wpływ przede wszystkim na szybkość i trwałość łączenia. Bardzo trwały i mocny jest kauczuk naturalny i akryl. Ten dodatkowo jest w pełni przejrzysty. Kauczuk syntetyczny jest natomiast klejem, który wiąże najszybciej, więc łączenie praktycznie od razu trzyma z maksymalną siłą.

Jak właściwie stosować taśmę samoprzylepną?

Właściwe nałożenie taśmy samoprzylepnej nie wydaje się trudnym zadaniem, ale warto pamiętać o kilku zasadach, aby łączenie było jak najtrwalsze. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby powierzchnia, na którą nakłada się taśmę, była czysta i sucha. Warto wziąć też pod uwagę temperaturę otoczenia. Jeśli jest poniżej 10 stopni Celsjusza, najlepiej zastosować taśmę polipropylenową lub podgumowaną z klejem kauczukowym. Jeśli natomiast taśmę samoprzylepną nakleja się przy wysokiej temperaturze, lepiej sprawdzi się ta z klejem akrylowym.

Ile taśmy samoprzylepnej należy użyć?

Ważną kwestią jest również dostosowanie ilości taśmy samoprzylepnej do opakowania – przede wszystkim jego masy i czasu przechowywania. Im większy ciężar i dłuższe magazynowanie, tym więcej taśmy trzeba użyć. Trzeba jednak wybrać odpowiednie miejsca aplikacji. Zacząć trzeba przede wszystkim od dna i wieka kartonu, wzmocnić trzeba też narożniki i miejsca, w których karton się zgina – są to zawsze newralgiczne punkty, które pod wpływem pogody lub uszkodzenia mechanicznego, mogą się rozerwać. Odpowiednio nałożona taśma zapobiegnie temu.

Tak działa taśma samoprzylepna!

Wybór i nałożenie taśmy samoprzylepnej nie jest trudne, ale warto mieć świadomość, że są różne rodzaje tego produktu. Dzięki temu można jeszcze lepiej dobrać taśmę do własnych potrzeb, a tym samym lepiej zabezpieczyć towary przed wysyłką, czy magazynowaniem.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wyborze opakowań, skontaktuj się z nami poprzez nr. tel.: 801 55 3000* lub e-mail: poczta@rajapack.pl. Nasi specjaliści pomogą wybrać Ci najlepsze rozwiązania opakowaniowe, dostosowane do specyfiki firmy.

*Koszt według taryfy operatora.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy