Coraz więcej miłośników roślin w domu decyduje się zamówić kwiaty doniczkowe przez internet. Ogrodnicze sklepy internetowe przestrzegają określonych zasad. Aby zadowolić klientów, dbają o jak najlepsze zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki z kwiatem doniczkowym. W jakim dniu najlepiej wysłać rośliny? Jak pakuje się kwiaty doniczkowe do wysyłki?
Dlaczego warto kupować kwiaty doniczkowe internetowo?
Najważniejszą zaletą zakupów roślin przez internet jest wygoda. Miłośnicy natury nie muszą jeździć od jednego sklepu ogrodniczego do drugiego. O dziwo, przewóz roślin samochodem osobowym może mieć gorsze skutki niż wysyłka kwiatów doniczkowych kurierem. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszym wypadku rośliny nie są zazwyczaj niczym zabezpieczone – wystarczy jeden ostry zakręt, by zrzucić kwiat z siedzenia. Jeśli chodzi o profesjonalną wysyłkę, tutaj wszystko zostało zaaranżowane tak, by roślina doniczkowa była całkowicie zabezpieczona (m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią, skrajnymi temperaturami).
Warto nadmienić, że ogrodnicze sklepy internetowe zazwyczaj mogą pochwalić się imponującym wyborem roślin doniczkowych – od podstawowych gatunków (zamiokulkas, kaktus, sukulenty) po duże kwiaty (palma, dracena, strelicja).
Jak zapakować do wysyłki kwiaty doniczkowe?
Zanim wyślesz kwiaty doniczkowe, musisz je odpowiednio przygotować. Konieczna jest obecność dopasowanego, mocnego, solidnego kartonu – ma się w nim zmieścić zarówno roślina, jak i doniczka. Gałązki czy kwiaty nie mogą zostać przygniecione, zatem między nimi a ściankami pudełka musi być wolna przestrzeń – choć kilka cm. Aby uniknąć przesunięć czy uszkodzeń rośliny podczas transportu, doniczka powinna zostać dobrze przymocowana do spodu kartonu (np. za pomocą taśm plastikowych, taśm dwustronnych).
Dość wyraźny problem może stanowić ziemia, wysypująca się z doniczki. Istnieje na to rozwiązanie. Wystarczy uprzednio zabezpieczyć doniczkę workiem foliowym czy folią spożywczą, bąbelkową. Śliska i szczelna warstwa zapobiegnie wysypywaniu się ziemi podczas transportu.
Jeśli boisz się, że – podczas stosunkowo długiej podróży – roślina doniczkowa utraci wilgoć i zwiędnie, możesz jeszcze przed wysyłką zwilżyć ziemię i owinąć doniczkę folią. Ów zabieg pozwoli przedłużyć działanie wilgoci na kwiat.
Nie należy zapominać również o tzw. wypełniaczach do paczek, np. poduszkach powietrznych, flopaku, skropaku, piankowych chipsach. Ograniczają one przesuwanie się doniczki podczas transportu.
Kolejnym przydatnym akcesorium przy wysyłce roślin doniczkowych jest folia stretch, którą otacza się zaklejony karton. Chroni ona zawartość przesyłki przed wilgocią, kurzem, zabrudzeniami, promieniowaniem UV.
Jak zabezpieczyć ułożenie kwiatów doniczkowych podczas wysyłki?
Pakując kwiaty w doniczce do kartonu, musisz pamiętać o umieszczeniu na nim (to etap końcowy) etykiety ostrzegawczej „Góra/Dół”, informującej kuriera i sortowników, gdzie znajduje się szczyt rośliny, a gdzie dolna część. Dzięki temu można oczekiwać, że przesyłka nie zostanie – nawet niechcący – odwrócona do góry nogami (to mogłoby spowodować całkowite uszkodzenie kwiatu, wysypanie ziemi z doniczki, zniszczenie doniczki).
Inne sposoby, które umożliwiają utrzymanie paczki z rośliną doniczkową w odpowiednim ułożeniu, to narysowanie strzałki wskazującej na to, jak powinno być ustawione pudełko kartonowe. Można także pozostawić część produktu bez opakowania – to jednak ryzykowne przedsięwzięcie, ponieważ zabezpieczenie kwiatu na czas podróży będzie niepełne.
Pozostałe etykiety ostrzegawcze, jakie warto nakleić na paczkę z rośliną doniczkową, to „Nie rzucać”, „Ostrożnie”, „Fragile”. Dobrym pomysłem jest napisanie na kartonie hasła: „uwaga roślina doniczkowa”. To będzie wyraźny sygnał dla kuriera, co dokładnie znajduje się w paczce.
Pamiętaj o dodatkowej ochronie doniczki (szczególnie w przypadku delikatnych, ceramicznych modeli). Dobrym sposobem jest kilkukrotne otoczenie jej szczelną folią bąbelkową.
Inne zasady wysyłki kwiatów doniczkowych
Odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki z kwiatami doniczkowymi to nie wszystko. Musisz pamiętać, że firmy kurierskie mają sprecyzowane zasady dotyczące wagi i gabarytu paczek. Jeżeli przewożona roślina doniczkowa jest wyjątkowo ciężka i duża, najprawdopodobniej będzie trzeba ją wysłać na palecie. Standardowe wymiary palety drewnianej (tzw. europalety) to 120 x 80 cm.
Dopuszczalna wysokość i ciężar paczki zależy od danego przewoźnika. Wysokość najczęściej jednak oscyluje między 180 a 200 cm, a waga – od 700 do nawet 1000 kg.
Kiedy najlepiej wysyłać kwiaty w doniczce?
Jeśli decydujesz się na wysyłkę kwiatów doniczkowych, musisz dokładnie zaplanować termin. Przesyłki z żywymi roślinami powinny być wysyłane w trakcie tygodnia. Unikaj natomiast wysyłki tuż przed weekendem lub wolnym dniem (wtedy paczka spędza więcej czasu w sortowniach i magazynach, w związku z czym kwiat może zwiędnąć).
Na co narażone są kwiaty doniczkowe podczas wysyłki?
Kwiaty doniczkowe – jak również cięte, sztuczne, a także nasiona, cebulki i sadzonki roślin – są narażone na wiele nieprzyjemności podczas transportu do innego miejsca. Należy je spakować tak, by uchronić przed najczęściej zdarzającymi się zagrożeniami, np. uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi, skrajnymi temperaturami, wilgocią (nie tylko w postaci wody, ale i w powietrzu). Mocny i wytrzymały karton wraz z dodatkami mają zapobiec także negatywnemu działaniu czynników zewnętrznych (deszcz, silny wiatr, promieniowanie UV).
Wysyłka kwiatów doniczkowych musi być jak najszybsza. Im szybciej dotrze do adresata, tym większa szansa na to, że roślinie nic się nie stanie podczas podróży. Zbyt długa wysyłka może spowodować, że kwiaty (w każdej postaci) mogłyby ulec nieodwracalnym zmianom.
Jak uchronić kwiaty doniczkowe przed skrajnymi temperaturami?
Kontakt z niskimi i wysokimi temperaturami (zmieniającymi się w krótkim czasie) może mieć zgubny wpływ na kwiaty doniczkowe, które znajdują się w przesyłce. Warto zabezpieczyć się przed tymi negatywnymi działaniami. Jak dokonać tego na własną rękę? Otóż każda osoba wysyłająca paczkę może wykorzystać materiały do pakowania (folia bąbelkowa, poduszki powietrzne). Mowa tutaj o tzw. wypełniaczach do paczek – szczególnie takich, które zawierają w sobie warstwę powietrza. Tworzą one szczelną barierę termiczną. Doskonale izolują zawartość paczki przed zmianami temperatury na zewnątrz.
Inny typ wypełniaczy do paczek – w postaci charakterystycznych pianek z tworzywa sztucznego – również ma właściwości termoizolacyjne. Mowa o m.in. flopaku, skropaku. W tym wypadku barierę dla skrajnych temperatur tworzy powietrze pozostawione w pustych przestrzeniach. Plastikowe, piankowe wypełniacze do paczek bardzo dobrze amortyzują wstrząsy. Nie ma praktycznie możliwości, by zawartość, którą zabezpieczają, uległa zniszczeniu.
Istnieje także trzecia opcja, związana już z działaniem firmy kurierskiej lub prywatnych osób przewożących rośliny doniczkowe. Delikatne kwiaty można przewieźć w odpowiednim, dostosowanym pojeździe lub specjalnym opakowaniu (np. chłodni, w której panują warunki idealne dla roślin w doniczce).
Wysyłka kwiatów doniczkowych – tylko w RAJA
Firma RAJA ma bardzo bogaty asortyment. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz do spakowania i zabezpieczenia roślin doniczkowych przed wysyłką. Zainteresowane osoby mogą przebierać wśród różnego rodzaju pudełek kartonowych – alternatywą dla tradycyjnych kartonów klapowych są kartony z automatycznym dnem, kartony z regulowaną wysokością. Jeśli chodzi o niezbędne dodatki (m.in. wypełniacze do paczek), również się nie zawiedziesz. Najlepszym zabezpieczeniem dla kwiatów doniczkowych będą folia bąbelkowa, papier pakowy, taśmy pakowe, etykiety ostrzegawcze.