Jak przygotować paletę do wysyłki?

6 min. lektura 13 grudnia 2022

Nadawanie przesyłek przy pomocy kuriera lub innego przewoźnika to niezwykle popularna opcja, która pozwala na szybki i bezproblemowy transport. Co jednak zrobić, gdy pakowane produkty są wielkogabarytowe lub ich liczba jest na tyle duża, że pakowanie pojedynczych pudełek nie jest najlepszym rozwiązaniem? W takim przypadku najlepiej sprawdza się nadanie przesyłki paletowej. Jak przygotować paletę do wysyłki? Odpowiadamy!

Wysyłka przesyłki paletowej – co warto wiedzieć?

Przesyłka paletowa to nic innego jak umieszczony na specjalnie przygotowanej, drewnianej platformie towar. Ze względu na konstrukcję podkładki, która składa się z poprzecznie ułożonych belek oraz dodatkowych wzmocnień, masz możliwość przewiezienia towaru, który osiąga nawet do 4000 kilogramów. Decydując się na wysyłkę, dobrą praktyką jest sprawdzenie, czy przewoźnik, z którym współpracujesz, ma włączoną opcję odbierania przesyłek umieszczonych na palecie. Co więcej, istotne jest, jaką maksymalną wagę może odebrać ze wskazanego punktu.

Wykorzystanie przesyłki zapakowanej na palecie idealnie sprawdzi się w przypadku nadawania wysyłki zbiorczej, zawierającej większą liczbę drobnych towarów. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku przesyłania towaru o dużych gabarytach i masie, którą trudno podnieść samodzielnie. Ze względu na geometryczny kształt palety (prostokąt, kwadrat), doskonale sprawdza się do umieszczania wysyłek o dość regularnym kształcie.

Towary, które warto nadać przy pomocy palety

Zastanawiasz się, jak przygotować paletę do wysyłki? W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na wysyłany towar. Wszystko uzależnione jest od branży, w jakiej się obracasz, jednak jest kilka uniwersalnych produktów, które najlepiej nadać tym rodzajem przesyłki kurierskiej. Najczęściej na palecie zapakowane są:

  • duże sprzęty RTV i AGD,
  • artykuły spożywcze pakowane zbiorczo,
  • meble i wyposażenie domowe,
  • artykuły ogrodnicze, w tym sprzęt do prac ogrodniczych,
  • wybrane części samochodowe,
  • niektóre materiały budowlane.

Mimo licznych zalet przesyłki paletowe mają również swoje ograniczenia. Przede wszystkim zarówno poszczególne produkty, jak i całość konstrukcji powinny być odpowiednio zabezpieczone. Oznacza to, że żaden artykuł lub jego część nie powinna wystawać poza obszar palety. Co więcej, wszystkie produkty, szczególnie sypkie (pasza dla zwierząt, ziemia, karma dla zwierząt itp.) powinny być właściwie zabezpieczone, aby zniwelować ryzyko rozsypania się podczas transportu.

Jakich towarów nie umieszczać na palecie?

Każdy przewoźnik w swoim regulaminie jasno określa dozwolone wymiary oraz maksymalną wagę nadawanej palety. Podczas przygotowywania ładunku warto zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli paleta będzie nieprawidłowo przygotowana lub założone normy zostaną przekroczone, kurier ma prawo odmówić odbioru towaru. Każda nadawana przesyłka jest dodatkowo weryfikowana w sortowni przewoźnika. W przypadku niezachowania odpowiednich norm towar zostanie automatycznie odrzucony.

Na względzie należy mieć również dopuszczalność przesyłania wybranych produktów. Substancje niebezpieczne, oznaczone jako ADR, mogą być transportowane na palecie, pod warunkiem zachowania właściwych środków ostrożności. Co więcej, takiego towaru nie może odebrać kurier, a jedynie wykwalifikowany przewoźnik mający stosowne uprawnienia.

Jak przygotować paletę do wysyłki – materiały do pakowania towaru

Chcąc właściwie zabezpieczyć towar, należy postawić na sprawdzone i skuteczne rozwiązania. O ile produkty nie są fabrycznie zapakowane w duże worki lub kartony (np. w przypadku sprzętów RTV i AGD) dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kartonów pakowych. Wzmocnione opakowania z tektury falistej mogą pomieścić drobniejsze produkty, które zapakujesz zbiorczo. W ten sposób łatwo ustawisz poszczególne pakunki na palecie, tworząc równy kształt zgodny z założonymi wymogami. Sprawdź tutaj, jak przygotować towar do wysyłki.

Dodatkowo podczas przygotowywania przesyłki dobrą praktyką jest zastosowanie przekładek tekturowych lub plastikowych pomiędzy poszczególnymi ładunkami. Umożliwi to maksymalną ochroną poszczególnych produktów, przed ewentualnymi zniszczeniami. Sprawdź tutaj, jakie akcesoria do pakowania wybrać, przygotowując paletę do wysyłki.

Przesyłki wielkogabarytowe – jak usprawnić pakowanie towaru?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele maszyn oraz narzędzi ułatwiających proces pakowania. Odpowiednio dobrany system może przyczynić się do przyspieszenia procesu przygotowywania poszczególnych palet. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz poświęcony czas i chociażby koszty związane z dodatkowymi godzinami pracy Twoich pracowników.

Jednym z najważniejszych elementów dobrze przygotowanego kartonu umieszczonego na palecie jest wykorzystanie wypełniaczy. Te odpowiednio zabezpieczają zawartość nadanej przesyłki przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Niejednokrotnie ze względu na konieczność zastosowania sporej ilości papieru lub folii dobrym rozwiązaniem jest użycie automatycznych urządzeń. Ich głównym zadaniem jest właściwe przygotowanie poszczególnych materiałów tak, aby były gotowe do wypełnienia przesyłki. Sprawdź tutaj, jakie pozostałe urządzenia do pakowania możesz wykorzystać.

Nadawanie palety – jak zabezpieczyć towar?

Ciężar całkowity i wymiary takie jak wysokość i szerokość to niezwykle ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę, przygotowując paletę do wysyłki. Czy jednak to wszystko, aby wiedzieć, jak przygotować paletę do wysyłki? Jednym z najważniejszych elementów jest jej zabezpieczenie od zewnątrz. W tym celu najlepiej wykorzystać popularną folię stretch. Przygotowana folia stretch w kolorze czarnym uniemożliwi osobom postronnym zobaczenie, jakie produkty ułożone są na palecie. Co więcej, będzie ona chronić towar przed przesunięciem, szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, jak deszcz lub wiatr.

Folia jest niezwykle elastyczna, dzięki czemu szczelnie może chronić zawartość przygotowanie palety. Sprawdź tutaj, gdzie możesz wykorzystać folię stretch.

Najlepsze materiały do pakowania – firma Raja

Firma Raja to jeden z najczęściej wybieranych producentów opakowań i akcesoriów do przygotowywania paczek oraz przesyłek paletowych. Ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z proponowanych usług zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców małych i dużych firm. Oprócz najwyższej jakości produktów pakowych naszą firmę cechują szerokie działania proekologiczne. To właśnie dlatego znajdziesz tu materiały biodegradowalne oraz produkty pozyskiwane z recyklingu.

Warto zaznaczyć, że firma Raja współpracuje z renomowanymi markami działającymi na terenie całej Europy. Dużym atutem jest możliwość szybkiej wysyłki zamówionych towarów, która niejednokrotnie nadawana jest w ciągu 24 godzin od chwili złożenia zamówienia. Zapoznaj się z proponowanymi usługami i wykorzystaj je w swojej działalności. W ten sposób postawisz na najwyższą jakość oraz niezawodność realizowanych usług: rajapack.pl.

Wysyłka paletowa to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się również w przypadku nadawania towarów wielkogabarytowych oraz niewielkich przedmiotów wysyłanych zbiorczo. Najważniejsze, by odpowiednio je zabezpieczyć i działać zgodnie z procedurami wyznaczonymi przez przewoźnika.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy