Ile kartonów zmieści się na palecie? Jak to obliczyć?

5 min. lektura 23 października 2023

Wysyłka paletowa może okazać się opłacalna w przypadku wybranych towarów, zwłaszcza o większej wadze. Należy ją jednak odpowiednio zabezpieczyć do transportu. Duże znaczenie ma też odpowiednie rozmieszczenie kartonów. Przede wszystkim nie należy przesadzić z ich ilością. Co to jednak oznacza w praktyce? Sprawdzamy, ile kartonów zmieści się na palecie i jak to właściwie obliczyć.

Co to jest wysyłka paletowa?

Zacząć należy jednak od początku. Czym jest i kiedy sprawdzi się wysyłka paletowa? Najprościej mówiąc, jest to transportowanie ładunków umieszczonych na specjalnej platformie, która to składa się z desek i drewnianych bloczków. Platformę tego rodzaju nazywa się po prostu paletą. Wykorzystuje się ją głównie do przewożenia towarów o większych rozmiarach, np. sprzętu AGD czy narzędzi i maszyn przemysłowych. Nierzadko w ten sposób transportuje się też meble.

Do przewożenia na paletach nadają się również mniejsze przedmioty, jednak wyróżniające się większą wagą. Ich wysyłka standardową paczką może się bowiem okazać problematyczna i dość droga.

Umieszczenie towarów na paletach nie tylko pozwala szybko i sprawnie nadać przesyłki o dużych gabarytach, ale także zapewnia ich należyte bezpieczeństwo.

Ile kartonów zmieści się na palecie?

Przymierzasz się do wysyłki paletowej, ale nie wiesz, ile kartonów wchodzi na paletę? Można to w łatwy sposób obliczyć. Zanim jednak przejdziemy do szacunków, trzeba podkreślić, że na rynku znaleźć można różne rodzaje palet.

Zdecydowanie najpopularniejsze są palety euro, ponieważ spełniają wymagania i normy Europejskiego Stowarzyszenia Palet EPAL. Taką przesyłkę można więc nadać do większości krajów. Ich zaletę stanowi także fakt, że występują w różnych rozmiarach. Najczęściej występujący wymiar to 120 x 14,4 x 80 cm.

Tego rodzaju palety zastąpić można też tańszym odpowiednikiem. Wówczas mowa głównie o paletach przemysłowych, które bywają wykonane z różnych materiałów i mogą mieć niemal dowolny wymiar. Przykład stanowią mini palety INKA z drewna.

Ile kartonów wchodzi na paletę? Obliczenia

Zadaniem osób zajmujących się logistyką i przewozem jest często umiejętne rozmieszczenie kartonów na paletach. Muszą więc potrafić dokonać pewnych obliczeń w tym zakresie. Przyjrzyjmy się im bliżej i rozwiążmy przykładowe zadanie.

Ile kartonów wchodzi na paletę, zakładając, że:

 • obciążenie całkowite na regale wynosi 9000 kg,
 • maksymalna waga palety z ładunkiem to 1500 kg,
 • opakowanie zbiorcze ma wymiary: 300mm x 200mm x 100mm,
 • waga opakowania zbiorczego wynosi 5 kg,
 • waga brutto pustej palety to 25 kg,
 • wymiary palety 1200mm x 800mm x 144mm,
 • wysokość gniazda regałowego wynosi 1,2 metra?

Sprawdzamy więc na początku, ile kartonów zmieści się w jednej warstwie.

 • Wymiary palety euro: 1200mm x 800mm x 144mm,
 • Wymiary kartonu: 300mm x 200mm x 100mm.

Przejdźmy do obliczeń:

 • 1200 mm:300 mm = 4 sztuki,
 • 800 mm:200 mm = 4 sztuki,
 • liczba kartonów na jednej warstwie 4*4 = 16 sztuk
 • waga pojedynczej warstwy=16 sztuk*5 kg (waga kartonu)= 80 kg
 • 1200 mm (maksymalna wysokość) – 144mm( wysokość pustej palety) = 1056 mm:100 mm (wysokość kartonu) = 10 warstw

Wiemy już zatem, że liczba kartonów na jednej palecie euro to 16 sztuk. Do dyspozycji mamy jednak aż 10 warstw. Mnożymy więc 16*10. Nasz wynik to 160 sztuk kartonów.

Na palecie o podanych wymiarach zmieści się więc 160 sztuk kartonów.

Jak układać paczki na palecie?

Towary do przewozu na palecie należy przede wszystkim odpowiednio ułożyć, aby mieć pewność, że ich transport odbędzie się w sposób bezpieczny, a sam towar nie zostanie uszkodzony. Zadbać trzeba m.in. o stabilność ładunku. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest, aby żaden element nie wystawał poza obrys palety. Powinna stanowić spójną całość, biorąc pod uwagę jej kształt. Istotne jest również, aby środek ciężkości palety znajdował się jak najbliżej centrum podłoża. Zmniejszy to ryzyko jej przewrócenia. To jednak nie wszystko. Warto też zastosować poniższe wskazówki.

 • Kartony na palecie należy ustawić jak najciaśniej to możliwe, aby pozbyć się wolnej przestrzeni.
 • Przedmioty osobne powinno się pakować zbiorczo.
 • Ładunek należy owinąć folią stretch. Wśród niezbędnych akcesoriów do pakowania palet znajduje się też m.in. stożki zabezpieczające czy narożniki ochronne.

Masz pewność, że paleta została dobrze zabezpieczona? Sprawdź, czy wszystkie wskazówki zostały wdrożone. Jeśli tak, to wystarczy już tylko umieścić w widocznym miejscu przytwierdzić list przewozowy. Tak przygotowaną przesyłkę paletową można powierzyć kurierowi.

Więcej na temat przygotowywania palety do wysyłki, przeczytasz w naszym artykule: Jak przygotować paletę logistyczną?

Ile kosztuje wysłanie paczki na palecie?

Cennik jest różny w zależności od wybranego przewoźnika. Przykładowo w DPD koszt wysyłki standardowej palety (do 100 kg) to cena od 170 zł. Za paletę o maksymalnej wadze, a więc 400 kg, zapłacimy już nieco ponad 200 zł. Warto pamiętać, że stawka ta obejmuje też opłatę paliwową.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy