jakie-meble-sa-potrzebne-w-magazynie

Jakie meble są potrzebne w magazynie?

4 min. lektura 10 sierpnia 2023

Odpowiednie wyposażenie przestrzeni magazynowej to klucz do usprawnienia procesów logistycznych w firmie. Dlaczego? Otóż im lepiej zorganizowane miejsce w magazynie, tym szybciej można odnaleźć potrzebne produkty i efektywniej pakować paczki przeznaczone do wysyłki. Jeśli prowadzisz własny magazyn i biznes e-commerce, koniecznie zobacz, jakie wyposażenie, akcesoria i meble są potrzebne w magazynie. W tym poradniku znajdziesz wiele kluczowych wskazówek.

Niezbędne wyposażenie magazynu – co jest potrzebne do zaaranżowania przestrzeni w hali?

Prowadząc własną firmę związaną z handlem internetowym, zawsze warto wiedzieć, jak urządzić i podzielić magazyn, aby ten był jak najbardziej funkcjonalny i nie generował wysokich kosztów obsługi procesów logistycznych. Zarządzaniem przestrzenią w magazynie mogą zajmować się kierownicy zmiany, a nawet pracownicy wyznaczeni do tego zadania.

Niemniej jednak już na etapie przygotowywania magazynu wysyłkowego do pracy warto zainwestować w niezbędne wyposażenie magazynowe. Co zatem jest potrzebne, by zacząć sprawnie gromadzić, konfekcjonować i pakować towary do wysyłki? Oto lista najpotrzebniejszych mebli i akcesoriów.

Meble magazynowe

Mowa tu przede wszystkim o regałach magazynowych (stalowych lub aluminiowych), podestach, taboretach oraz stołach do pakowania paczek. Bez takich elementów wyposażenia hali konfekcjonowanie i przechowywanie towarów byłoby praktycznie niemożliwe. Dopiero po zainstalowaniu dedykowanych regałów do przechowywania towarów drobnicowych, a nawet palet można zadbać o porządek w magazynie. Warto mieć na uwadze, że w nowoczesnej hali powinny zostać zainstalowane zarówno niskie regały metalowe, jak i takie do wysokiego składowania, sięgające do kilku metrów w górę.

Stacje robocze

To standardowe wyposażenie stanowiska pracy osób zatrudnionych w magazynie. To nie tylko dedykowane stanowiska do pakowania towarów do paczek, ale także blaty robocze, stojaki magazynowe na akcesoria do pakowania oraz wszelkiego rodzaju elementy infrastruktury magazynowej, które usprawniają pracę osób zarządzających tą przestrzenią.

Wózki do magazynu

W dzisiejszych czasach każdy magazyn przeładunkowy i wysyłkowy powinien być wyposażony co najmniej w jeden wózek paletowy i kilka mniejszych, platformowych. Liczba wózków powinna być dopasowana do potrzeb i przepustowości magazynu. Warto jednak mieć ich co najmniej kilka w zanadrzu. Dzięki temu procesy logistyczne związane z przewożeniem towaru z miejsca na miejsce oraz wydawaniem go wysyłki przebiegają znacznie szybciej.

Pudełka i pojemniki magazynów

Jeśli zastanawiasz się, co powinno znajdować się na magazynie – to Twoja odpowiedź. Magazyn wysyłkowy nie byłby w stanie sprawnie funkcjonować bez różnorodnych pudełek i pojemników, w których można przechowywać towary przeznaczone do sprzedaży wysyłkowej. Kuwety plastikowe są dobrym wyborem i przydają się szczególnie podczas konfekcjonowania towarów. Do przetrzymywania przedmiotów na regałach dobrze sprawdzają się pojemniki euro, skrzynki oraz polipropylenowe pojemniczki na towar drobnicowy.

To cztery kategorie produktów do wyposażenia przestrzeni w magazynie, których pod żadnym pozorem nie można pominąć. W przeciwnym razie magazyn nie byłby w stanie efektywnie funkcjonować, a to rzutowałoby bezpośrednio na rentowność firmy handlowo-wysyłkowej.

Ile może kosztować kompletne wyposażenie magazynu?

Całkowite koszty związane z zakupem podstawowego wyposażenia magazynu firmy e-commerce mogą sięgnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest kilka czynników, które rzutują na całkowite koszty inwestycji w wyposażenie magazynowe, a mianowicie:

  • całkowita powierzchnia hali,
  • wysokość sufitu – im wyższe, tym większe i droższe regały można postawić,
  • rodzaj towarów przechowywanych w magazynie – jeśli towary są ciężkie i umieszczone na paletach, do podstawowego wyposażenia trzeba doliczyć koszt zakupu wózka paletowego, którego cena może sięgnąć nawet ponad 100 000 złotych,
  • poziom automatyzacji hali magazynowej – jeśli firma inwestuje w nowoczesne oprogramowanie i metody automatyzacji pracy, wydatki na wyposażenie w magazynie będą znacznie wyższe,
  • koszty montażu mebli i elementów wyposażenia magazynu.

Wydatki poniesione na zakup mebli magazynowych to po prostu inwestycja. Dobrze zorganizowana i przygotowana przestrzeń do pracy przekłada się na efektywność pracowników, a tym samym możliwość obsługi większej liczby zamówień sklepu internetowego w krótszym czasie.

Meble w magazynie a stanowisko pracy magazyniera

Jeśli kompletujesz meble do magazynu, musisz pamiętać o tym, aby przygotować stanowisko pracy magazyniera tak, by było, jak najwygodniejsze. Chodzi oczywiście nie tylko o komfort pracownika, ale także jego efektywność. Im lepiej zorganizowana przestrzeń w magazynie, tym większa szansa, że wszystkie zadania w ciągu dnia zostaną zrealizowane kompleksowo i bez zbędnych opóźnień. Pamiętaj też, aby wybierać wyłącznie sprawdzone meble i wyposażenie magazynu – to gwarancja najwyższej jakości i trwałości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *





 

Najpopularniejsze tematy