Zalety i zastosowanie folii termokurczliwej

4 min. lektura 14 lipca 2021

Zalety i zastosowanie folii termokurczliwej

Czym jest folia termokurczliwa i jakie ma właściwości? Do jakich zastosowań się jej używa? Jakie są jej rodzaje?

Folia termokurczliwa do pakowania znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza w branży spożywczej, choć nie tylko. Jest bardzo praktyczna z racji swoich właściwości – głównie sporej elastyczności. Doskonale chroni produkty przed wilgocią, zabrudzeniem i innymi szkodliwymi czynnikami.

Folia termokurczliwa – co to takiego?

Jest to folia, która z łatwością dopasowuje się do kształtu i rozmiaru pakowanych przedmiotów, dzięki temu, że jest bardzo elastyczna. Chroni ładunek przed wilgocią oraz zabrudzeniem, a także przed zsunięciem się z palety. Tradycyjnie jest sprzedawana w rolkach. Stosuje się ją do pakowania produktów spożywczych (w szczególności w branży gastronomicznej i cukierniczej), ponieważ jest nietoksyczna. Najlepiej nadaje się do pakowania mięsa, wędlin i serów. Folia jest ekologiczna i można ją poddać recyklingowi. Jest dość wytrzymała.

Do zgrzewania folii termokurczliwej używa się niskiej temperatury, tj. 80-120 stopni. Zmniejsza swoją objętość pod wpływem niskiej temperatury, dzięki czemu jeszcze lepiej chroni produkty. Zapobiega przedwczesnemu psuciu się żywności – chroni przed dostępem powietrza.

Czym charakteryzują się folie termokurczliwe?

Folia termokurczliwa jest elastyczna – dostosowuje się do kształtu wszystkich zabezpieczonych produktów, przy tym ułatwia identyfikację zawartości. Ma właściwości ochronne – zabezpiecza przed wilgocią, kurzem, zanieczyszczeniami i działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Jest wykonana z polietylenu o grubości 120 mikronów.

Aby zapewnić lepszą stabilność ładunku, należy podwinąć dolną część folii pod cztery rogi palety. W tym celu można ją unieść na podporze. Obkurczanie należy zacząć od dołu palety, zachowując stałą odległość 300 mm i obkurczyć kolejno każdą stronę ładunku z dołu do góry, a na końcu wierzchnią część palety. Minimalna wysokość kaptura powinna wynosić: wysokość ładunku + ½ szerokości + 140 mm.

Pistolet do obkurczania folii

Pistolet do obkurczana folii jest przydatny podczas pakowania towarów wielkogabarytowych. Jest wyposażony w regulację mocy i jest bezpieczny – w przypadku uszkodzenia węża dopływ gazu jest odcinany. Jest to sprzęt, który znacząco ułatwia pracę i ją usprawnia. W związku z tym, że jest lekki praca z nim jest komfortowa.

Rodzaje termokurczliwych folii

Folia termokurczliwa jest dostępna w następujących formach: taśm, półrękawów i rękawów. Szerokość waha się od 10 do 100 cm, obwód od 20 do 200 cm, a grubość od 30-100 mikronów. Zazwyczaj są sprzedawane w rolkach.

Rękawy termokurczliwe są używane do produkcji torebek i worków termokurczliwych. Półrękawy stosuje się do wytwarzania worków termokurczliwych i jako opakowania do produktów sypkich.

Rękawy termokurczliwe

Rękawy termokurczliwe to ochronne kaptury foliowe idealnie nadające się do zabezpieczania ciężkich ładunków paletowych. Stabilizują ładunek podczas magazynowania i transportu. Są przezroczyste, a więc zawartość jest widoczna. Mają właściwości wodoszczelne, więc można ich używać do ochrony ładunku przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Nie wymagają mozolnego owijania tak jak w przypadku folii w rolce.

Zastosowanie termokurczliwej folii

Folię termokurczliwą stosuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Powszechnie stosowana jest do pakowania żywności w butelkach, kartonach i słoikach. W formie kapturów termokurczliwych używa się jej na liniach pakujących palety z ceramiką, szkłem i materiałami budowlanymi (cement, pustaki, cegły itp.). W tym przypadku zaleca się użyciu kapturów termokurczliwych. Palety z materiałami budowlanymi zabezpieczonymi w ten sposób można przechowywać na zewnątrz. Folia termokurczliwa zapobiega przemieszczaniu i rozpadaniu się materiałów.

Ma zastosowanie do zbiorczego pakowania towarów o nieregularnych kształtach (np. meble, puszki). Możną w nią pakować wielkogabarytowe przedmioty (maszyny, pojazdy). Jest wykorzystywana w lotnictwie (zabezpieczanie szybowców), zbrojeniówce (zabezpieczanie pojazdów wojskowych), żegludze (zabezpieczanie łodzi, jachtów, żaglówek), do zabezpieczania przyczep kempingowych oraz podczas wysyłki różnych przedmiotów. Służy również do mocowania pojedynczych towarów do palet.

Więcej na temat akcesoriów niezbędnych w każdym magazynie można przeczytasz w artykule
Wyposażenie magazynu, a o akcesoriach i sprzęcie do wygodnej i efektywnej paletyzacji tutaj: Niezbędne wyposażenie do paletyzacji.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy