Transport towarów – opakowania transportowe

3 min. lektura10 stycznia 2018

Przed erą globalizacji towary różnego rodzaju były produkowane i zbywane lokalnie. Produkty nie były przewożone na znaczne odległości i nabywcy nie musieli martwić się o ich zabezpieczenie podczas transportu. Współcześnie jednak mamy do czynienia z rozwiniętym transportem towarów, ponieważ artykuły produkowane lokalnie trafiają na bardzo odległe rynki zbytu, często pokonując wielokilometrowe trasy różnymi kanałami dystrybucji, takimi jak:

 • Transport kolejowy,
 • Transport morski,
 • Transport powietrzny,
 • Transport drogowy.

Każdy z wymienionych rodzajów transportu wymaga tego, by towary były dostarczone do przewoźnika w odpowiednich opakowaniach transportowych, dopasowanych zarówno do środka transportu, jak i oczywiście rodzaju towaru.

Właściwy transport towarów – gwarancja satysfakcji klienta

Transport towarów wiąże się z szeregiem czynności niezbędnych dla zapewnienia optymalnej jakości przewozu. Bardzo istotnym elementem jest przygotowanie palet z ładunkami, od których zależy stabilność konstrukcji, a tym samym bezpieczeństwo przewożonych towarów. W tym celu należy niekiedy wykorzystać odpowiednio dobrane opakowania transportowe. Wszyscy wiemy, że właściwe zabezpieczenie towarów podczas transportu jest szczególnie ważne między innymi ze względu na odpowiedzialność spedytora za ewentualne szkody, która powstaje z chwilą przyjęcia towaru od nadawcy, a ustaje z chwilą przekazania go odbiorcy. Dlatego przewoźnicy skrupulatnie sprawdzają zgodność towarów przeznaczonych do transportu z wytycznymi w zakresie bezpieczeństwa.

Najczęściej to nadawca towarów zapewnia właściwe opakowanie dla swojej przesyłki, wybiera rodzaj opakowań jednostkowych, takich jak kartony, rodzaj palet lub skrzyń, a także sprawdza ich stan. Ważne jest, by towar był układany na paletach w odpowiedni sposób, na przykład poprzez równomierne rozłożenie ciężaru, tak by zapewnić bezpieczeństwo podczas trwania transportu. Paleta przygotowana do transportu powinna być dostatecznie zabezpieczona, czyli na przykład owinięta specjalistyczną, przeznaczoną do tego celu folią i wytrzymałymi taśmami spinającymi.

Opakowania transportowe

Nadawcy towarów oraz firmy przewozowe nieustannie poszukują coraz to lepszych opakowań, które zapewnią właściwą ochronę produktów podczas transportu. Każdy transport towarów powinien być odpowiednio ubezpieczony, a dobór opakowania do rodzaju towaru pozwala zapewnić właściwą ochronę. W transporcie krajowym i międzynarodowym powszechne jest użycie Europalet, które z łatwością można załadować do kontenera morskiego, na naczepę tira czy do samolotu. Transport towarów na paletach będzie łatwiejszy przy wykorzystaniu opakowań transportowych w rozmiarach odpowiednio dopasowanych do palet, takich jak między innymi:

 • Kontenery paletowe – odporne na wilgoć, mogą składać się z odrębnych modułów, takich jak spód czy pokrywa, które mogą być używane łącznie lub osobno w zależności od zapotrzebowania;
 • Skrzynie transportowe – lekkie dzięki zastosowaniu sklejki drewnianej, ale bardzo wytrzymałe, łatwe w montażu, do którego nie są potrzebne żadne śruby czy gwoździe;
 • Nadstawki paletowe – idealne rozwiązanie do transportu maszyn, silników; służą do ustawiania na europalecie w celu zapewnienia dodatkowej ochrony; co istotne są łatwe w przechowywaniu, wytrzymałe i nadają się do wielokrotnego użytku;
 • Skrzynio-palety – świetnie sprawdzają się w transporcie towarów cennych i delikatnych, gwarantują optymalne zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Każde z tych opakowań świetnie sprawdzi się przy wysyłce towarów transportem morskim, lotniczym czy też kolejowym.

Źródło zdjęć: unsplash.com, pixabay.com

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy