Tektura falista

Tektura falista – rodzaje i zastosowanie

3 min. lektura 29 września 2017

Tektura falista jako materiał o dobrych parametrach i stosunkowo dużej wytrzymałości znajduje szerokie, wprost nieograniczone możliwości zastosowania w gospodarce i handlu, ale również w zwykłym codziennym życiu. Zobaczcie, jak dzięki niej możecie ułatwić sobie prowadzenie sklepu internetowego czy magazynu poprzez sprawne pakowanie składowanych i transportowanych towarów.

Tektura falista – rodzaje

Wśród najchętniej wykorzystywanych surowców spotyka się następujące rodzaje tektury falistej:

1) tektura 2-warstwowa – jest materiałem ekologicznym, całkowicie biodegradowalnym, a przy tym znajdującym wiele zastosowań w codziennym życiu. Jest chętnie wykorzystywana przez firmy kurierskie, ale też w magazynach i hurtowniach.

2) tektura 3-warstwowa jest zbudowana na bazie dwóch warstw papieru i znajdującej się pośrodku nich warstwy pofalowanej. Wykorzystuje się ją do produkcji przekładek, przydatnych w czasie pakowania kruchych i delikatnych przedmiotów, na przykład zastawy stołowej, kieliszków, butelek czy wazonów. Na tym jednak możliwości jej wykorzystania się nie kończą. Jest powszechnie stosowana w budownictwie nie tylko jako element zabezpieczający, ale również jako izolator akustyczny i termiczny, będący podkładem oddzielającym betonową wylewkę od ułożonej na niej podłogi z paneli czy płytek.

W tej kategorii wyróżnić możemy:

  • tekturę o fali B – jej grubość wynosi od 2,5 do 3,0 mm;
  • tekturę o fali C – wysokość fali, czyli zarazem grubość tektury wynosi od 3,0 do 3,7 mm;
  • tekturę o fali E, zwanej tez mikrofalą, o grubości od 1,1 do 1,7 mm.

3) tektura 5-warstwowa

na rynku dostępna jest tektura o następującym rodzaju fal:

  • tektura BC – jej grubość to od 6 do 7 mm;
  • tektura BE – występuje w grubości od 3,7 do 5 mm.

4) tektura 7-warstwowa.

 

Tektura falista  – zastosowanie

Zastosowanie tektury falistej jest różnorodne. Materiał ten służy do owijania łatwo tłukących się przedmiotów, w tym porcelany czy szkła.  Poza tym, tektura falista nadaje się do pakowania książek. Podobne zastosowania ma również ten papier pakowy kraft dostępny na naszej stronie.

Tektura falista sprawdza się też w zupełnie innej roli – jako materiał ochronny kładziony na podłogi w czasie remontu – wówczas służy jako osłona przed porysowaniami wynikającymi z przesuwania drabiny. Jest przydatnym elementem przydatnym w czasie zabezpieczania rzeczy przed przeprowadzką.

Tektura falista bardzo dobrze sprawdza się we wszelkiego typu pracach plastycznych, jako element dekoracji scen, ale też jako opakowanie. Z tektury falistej wykonuje się ozdobne Opakowania i kartony na wino i piwo, kartony klapowe, teleskopowe i koperty wysyłkowe. Z tektury falistej wykonane są też akcesoria biurowe, takie jak teczki na dokumenty.

Z uwagi na wysoką odporność na zgniatanie i ściskanie, materiał ten może z powodzeniem być także separatorem oddzielającym zapakowane przedmioty czy po prostu wypełniaczem.
W tym pomóc mogą m.in. przekładki tekturowe.

Niepodważalną zaletą surowca jest także pełna biodegradowalność, wpływająca korzystnie na środowisko naturalne. Tektura falista jest bowiem stworzona m.in. ze specjalnego papieru kraft, który idealnie nadaje się do recyklingu.

Przeczytaj też:

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy