Nieodebrana paczka z paczkomatu – co się z nią dzieje? Jak ją przekierować?

5 min. lektura 28 października 2023

Korzystanie z paczkomatów od dłuższego czasu jest w Polsce bardzo popularne. To wygodne rozwiązanie, które pozwala odbierać przesyłki o dowolnej porze dnia i nocy. Niekiedy pojawiają się jednak sytuacje losowe, które mogą spowodować, że przesyłka umieszczona w paczkomacie nie zostanie odebrana na czas. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym artykule dowiesz się, co się dzieje z nieodebraną paczką z paczkomatu i jak przekierować paczkę.

Konsekwencje nieodebrania paczki z paczkomatu

Firmy kurierskie, takie jak właśnie InPost, oferują nie tylko wygodę, ale też pewność, że przesyłki zawsze są w dobrych rękach. Nieodebrana paczka z paczkomatu to dość powszechny problem, który nie niesie za sobą drastycznych konsekwencji. Okazuje się, że brak odbioru przesyłki w wyznaczonym terminie nie stanowi poważnego kłopotu ani dla nadawcy, ani dla odbiorcy. 

Wiele osób nie wie, co się dzieje z nieodebraną paczką z paczkomatu. W praktyce jest tak, że po przekroczeniu terminu określonego na odbiór przesyłki, jest ona zwyczajnie wyjmowana z paczkomatu przez kuriera, a kolejno bezpiecznie przewożona z powrotem do lokalnego oddziału. Stamtąd zostaje skierowana z powrotem do nadawcy. Oznacza to w skrócie, że odbiorca nie jest obciążony żadnymi kosztami ani opłatami związanymi z nieodebraniem paczki. 

Zanim jednak paczka zostanie skierowana z powrotem do nadawcy, przechowywana jest w oddziale przez 3 następne dni. W tym czasie odbiorca ma jeszcze możliwość odebrania przesyłki, jednak nie w samym paczkomacie, tylko w lokalnym oddziale firmy InPost. Jeżeli nie zostanie ona odebrana przez te 3 dni, przesyłka zostanie odesłana do nadawcy, który ma tydzień na jej odbiór. Przesyłka w każdym przypadku jest zwracana na koszt nadawcy. Tutaj dowiesz się, co zrobić, kiedy kurier zgubi przesyłkę

Zasady odbioru przesyłek z paczkomatu

Korzystając z paczkomatów, warto znać zasady dotyczące odbioru przesyłek, żeby uniknąć zbędnych kłopotów. Regulaminowy czas, w którym można odebrać paczkę z paczkomatu, wynosi 48 godzin, czyli dwa dni. Ten okres zaczyna się od momentu, kiedy to paczka zostaje umieszczona w paczkomacie. Jeżeli przykładowo kurier umieści ją w skrytce o godzinie 14, to termin na jej odbiór upływa o tej samej godzinie po dwóch dniach. 

Co ważniejsze, przesyłki z paczkomatów InPost są dostępne do odbioru przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Oznacza to, że masz mnóstwo czasu, żeby odebrać paczkę. Jednakże, jeśli z jakiegoś powodu nie zdołasz tego zrobić w ustalonym terminie, przesyłka nie zostanie utracona.

Jak przedłużyć czas na odbiór paczki z paczkomatu?

Jeżeli z rozmaitych przyczyn nie możesz odebrać paczki w regulaminowym terminie, istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy jedynie wysłać wiadomość SMS. Musisz jednak pamiętać, że istnieją tutaj pewne zasady. Okazuje się, że SMS musi zostać wysłany przed upływem pierwotnego terminu odbioru, lecz nie wcześniej niż po 36 godzinach od chwili umieszczenia przesyłki w paczkomacie

Jak przekierować paczkę?

Jest to oczywiste, że życie potrafi zaskoczyć i nie zawsze możesz być w domu, kiedy paczka jest już w drodze do Ciebie. InPost rozumie tę dynamiczną rzeczywistość i oferuje możliwość przekierowania paczki kurierskiej. Firma oferuje rozwiązanie, które sprawia, że możesz odebrać swoją paczkę z paczkomatu lub nawet od Twojego sąsiada, w sytuacji, kiedy kurier nie zastanie Cię w domu. 

InPost stale stara się ułatwiać życie swoim klientom i wprowadza nowe usprawnienia. Tylko jak przekierować paczkę? Dzięki aplikacji InPost Mobile jest to bardzo proste. To szybkie i wygodne rozwiązanie, które pozwala zachowywać kontrolę nad przesyłkami. Wystarczy tylko jedno kliknięcie przycisku “Przekieruj”, i już możesz wybrać nową opcję dostawy

Co istotne, usługa przekierowania paczki jest zupełnie darmowa — korzystanie z niej jest jeszcze atrakcyjniejsze. Dlatego, jeżeli masz ważne sprawy do załatwienia poza domem, a jednocześnie oczekujesz paczki, nie musisz martwić się o to, że jej odbiór okaże się niemożliwy. InPost to firma kurierska, która oferuje elastyczność i wygodę — pozwala na przekierowanie przesyłki w sposób, który jak najbardziej Ci odpowiada. Dzięki temu życie staje się prostsze, a odbiór przesyłki — bardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb i harmonogramu.

Co się dzieje z nieodebraną paczką z paczkomatu? Podsumowanie

Korzystając z paczkomatów InPost, nie musisz obawiać się tego, że nieodebrana paczka wpłynie negatywnie na Twoje finanse. Jeżeli czas na jej odbiór został przekroczony, przesyłka trafia na 3 dni do lokalnego oddziału firmy — masz jeszcze czas na odebranie przesyłki z tego miejsca. Istnieją też takie opcje jak np. przedłużenie czasu odbioru paczki z paczkomatu. Jeżeli obawiasz się, że podczas zamawiania lub wysyłania paczki coś pójdzie nie tak, koniecznie dowiedz się, jak działa reklamacja usługi kurierskiej.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy