Czego oczekują konsumenci od ekologicznych opakowań?

3 min. lektura 30 czerwca 2020

Rośnie świadomość ekologiczna na świecie – zarówno konsumenci, jak i firmy dostarczające produkty i usługi chcą stosować, a także otrzymywać na co dzień rozwiązania przyjazne dla środowiska. Jednym ze sposobów na bycie eko jest używanie ekologicznych opakowań. Dlaczego to takie ważne i czym charakteryzują się takie eko opakowania?

 

Ponad połowa Polaków kupuje więcej produktów w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Można zatem przyjąć, że coraz więcej osób chce, aby rzeczy, które kupują, były zapakowane w takie właśnie ekologiczne opakowania. Wielu konsumentów chciałoby także kupować produkty sypkie (np. kasze, makarony, orzechy itd.) i płynne (np. soki, płyny do mycia naczyń, żele do kąpieli) luzem, korzystając ze swoich własnych wielorazowych opakowań. Dlatego też powstaje coraz więcej sklepów, w których można wszystko kupić na wagę. Jednak nie wszystko da się kupić w takiej formie. Produkty, które muszą być opakowane powinny być opakowane w ekologiczne opakowania, czyli np. pudełka ekologiczne albo ekoalternatywy tradycyjnych opakowań.

Dlaczego stosowanie ekologicznych opakowań jest takie ważne?

Używanie ekoopakowań jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach. Pozwala znacząco ograniczyć ilość produkowanych odpadów i podchodzić do środowiska w sposób bardziej odpowiedzialny. Dziś pakowanie w sposób bardziej przyjazny dla środowiska jest koniecznością. I konsumenci są tego coraz bardziej świadomi, więc jeśli mają wybór między tradycyjnym opakowaniem a jego ekoalternatywą, wybiorą ekologiczne opakowanie. Odmawiają używania większej ilości opakowań niż jest to niezbędne i szukają sposobów na lepsze gospodarowanie odpadami. Opakowania muszą spełniać kryterium mniejszego zużycia surowców podczas ich produkcji, czyli być pozyskiwane z materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu po ich użyciu. Producenci opakowań oraz sklepy muszą nadążać za tym ekologicznym trendem.

Celem RAJA jest promowanie dobrych praktyk w zakresie ekologicznego pakowania. Firma opiera swoją działalność na rynku opakowań o 5 zasad – redukcja, ponowne użycie, zamiana, odnowa, recykling. Ich stosowanie ma za zadanie ograniczyć ilość odpadów i umożliwia pakowanie w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Ekologiczne opakowania – czyli jakie?

Najbardziej przyjaznym środowisku opakowaniem jest karton, gdyż jest w 100% odnawialny i w 100% biodegradowalny. Dlatego za najbardziej ekologiczne opakowania uznaje się pudełka. W ofercie RAJA znaleźć można wiele rodzajów kartonów ekologicznych w wielu rozmiarach i kształtach. Inne opakowania wykonane z kartonu i papieru to: koperty kartonowe, torby i worki papierowe, tuby kartonowe, papier pakowy, samoprzylepna taśma papierowa, kątowniki i narożniki ochronne kartonowe, przekładki kartonowe. Wszystkie pudełka ekologiczne i inne opakowania kartonowe są produkowane z papieru pochodzącego z recyklingu, a po użyciu można je poddać ponownemu recyklingowi. Do naturalnych produktów opakowaniowych zalicza się także: sznurek sizalowy pakowy, rafia ozdobna, palety z drewna prasowanego oraz ekologiczne wypełniacze do paczek Flo-pak, wykonane w 100% ze skrobi kukurydzianej.

Stale rozwijane są także procesy związane z recyklingiem tworzyw sztucznych. Tylko niecałe 35% produktów z tworzyw sztucznych było poddanych recyklingowi w 2017 roku, dlatego do 2030 roku planuje się zwiększenie tego poziomu do 60%. W ofercie RAJA dostępne są ekologiczne opakowania foliowe wykonane z surowców pochodzących z recyklingu (np. folia stretch typu cast – 80% z recyklingu, worki foliowe – 100% z recyklingu, folia bąbelkowa w 50% z recyklingu).

RAJA ma w swojej ofercie aż 1186 produktów wytwarzanych z materiałów odnawialnych oraz 833 produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy