Koty i kartony to połączenie doskonałe. Praktycznie każdy właściciel mruczka wie, jak wielkie znaczenie dla niego ma pozornie zwyczajne pudełko, a nawet kawałek tektury, która pozostała z rozpakowania paczki. Dla każdego kociego pupila stary karton staje się przytulną i bezpieczną kryjówką. Zastanawiasz się, jak zrobić domek dla kota z kartonu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
Co przyda się do wykonania domku dla kota z kartonu?
Kartonowy domek dla kota najprościej wykonasz ze starego pudła lub solidnego kartonu. Oto lista potrzebnych rzeczy, które musisz zgromadzić, nim przystąpisz do pracy:
- Karton – im grubszy, tym lepszy. Możesz również pokusić się o jego wzmocnienie na brzegach dodatkowymi paskami materiału;
- Nożyczki lub nożyk do tapet – przydadzą się do wycinania poszczególnych elementów domku;
- Taśma pakowa – niezbędna do wzmocnienia i usztywnienia całej konstrukcji;
- Klej – polecamy specjalne kleje do papieru, które są wykonywane na bazie wody. Zalecamy unikanie tych posiadających w swoim składzie substancji, które mogą zaszkodzić kotu. Zamiast tradycyjnego kleju można także użyć tego, przeznaczonego do klejenia gorąco;
- Kocyk, polar lub miękka poduszka – czyli wszystko to, na czym przyszły lokator domku lubi spać;
- Akcesoria do ozdobienia domku – np. flamastry, kolorowy papier czy wstążki.
Jak krok po kroku zrobić kartonowy domek dla kota?
Zastanawiasz się, jak w prosty sposób zbudować domek z kartonu dla kota? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami. Oto co musisz zrobić:
- Przygotuj karton – pamiętaj o tym, aby był on czysty. Najlepiej też wybrać karton z klapami, które mogą zostać odcięte lub posłużyć jako element konstrukcji dachu. Możesz także wykorzystać kilka pudełek, które później złączysz ze sobą, tworząc kilkupiętrową konstrukcję;
- Wytnij otwory – za pomocą nożyczek wytnij wejście dla kota. Upewnij się, że jest ono odpowiedniej wielkości, aby zmieścił się w nim Twój zwierzak. Do wycięcia idealnego koła możesz wykorzystać cyrkiel, a jeśli nie masz go pod ręką, możesz przyłożyć do kartonu talerz i odrysować jego kształt;
- Sklej ze sobą kartony – wykonaj ten krok, jeśli chcesz stworzyć kilkupiętrowy domek. Za pomocą taśmy klejącej lub wytrzymałego kleju, złącz ze sobą wszystkie pudełka;
- Skonstruuj dach – najprościej zrobić to za pomocą sklejonych ze sobą klap kartonu, ale zależnie od Twoich zdolności manualnych możesz pozwolić sobie na wykorzystanie w tym celu kartonowych ścinek;
- Ozdób domek – pomaluj go flamastrami, naklej na nim ozdoby lub przymocuj zabawki dla kota;
- Wyściel podłogę domku miękkim materiałem – możesz umieścić w nim np. poduszkę lub kocyk. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie koty lubią spać na miękkich powierzchniach, więc wybierz to, co lubi Twój pupil.
Jak przygotować domek dla kota z kartonu na zimę?
Jak powszechnie wiadomo, koty nade wszystko uwielbiają ciepło – w letnie dni wygrzewają się na słońcu, a gdy nadciąga zima, kładą się w pobliżu kaloryfera, kominka lub innego źródła ciepła. Nie rezygnują jednak wychodzenia na dwór czy balkon. Dlatego też, jeśli planujesz zbudować domek z kartonu, który postawisz zarówno w domu, jak i na zewnątrz, koniecznie go ociepl.
Jak zabezpieczyć karton przed wilgocią i zimnem? Oto co możesz zrobić:
- Wyściel domek grubym materiałem – np. umieść w nim dwa kocyki lub dodatkowy polar;
- Owiń karton folią stretch – w szczególności zabezpiecz nią spód pudełka. Możesz owinąć je kilkoma warstwami;
- Ociepl ściany i dach – możesz wykorzystać do tego narzutę, ciepły koc polarowy lub pokusić się o obicie domku materiałem na stałe.
O czym pamiętać, budując domek dla kota?
Budując domek dla kota, pamiętaj aby zadbać o jego odpowiedni rozmiar. Miej na uwadze także fakt, że mruczki raczej wolą pomieszczenia zbyt ciasne, aniżeli zbyt przestronne. Jeżeli natomiast konstruujesz schronienie dla kota na zimę, musisz przygotować się również na to, że po kilku miesiącach stania na balkonie, pomimo zabezpieczeń, karton trzeba będzie wymienić na nowy.
Nie zapomnij też o zabawkach dla kota – umieszczenie ich wewnątrz domku lub przymocowanie ich do niego na stałe sprawi, że Twój pupil będzie korzystał z niego jeszcze chętniej. Ważne jest także wykorzystanie jakościowych i bezpiecznych dla zwierząt materiałów, np. użycie kleju na bazie wody, a także solidne zabezpieczenie pudełka – w przeciwnym razie konstrukcja może się rozpaść.
Domek dla kota gotowy, ale w Twoim domu wciąż zalegają kartonowe pudełka? Na naszym blogu znajdziesz wskazówki, co zrobić z kartonami po przeprowadzce. Przeczytaj i dowiedz się!