Jak wybrać firmę kurierską dla e-commerce?

5 min. lektura12 stycznia 2024

Wybór odpowiedniej firmy kurierskiej jest kluczowym elementem skutecznej strategii logistycznej. Dostawa to nie tylko punkt styku z klientem, ale również decydujący czynnik w kształtowaniu doświadczenia zakupowego. Dlatego warto poświęcić czas i zastanowić się, jak dokładnie wybrać partnera logistycznego, który spełni oczekiwania zarówno sklepu, jak i klientów. Sprawdź zatem, jak wybrać firmę kurierską dla e-commerce.

Wybór firmy kurierskiej dla e-commerce: od czego zacząć?

Jak zacząć ten biznesowy etap? Zanim przejdziesz do przeglądania ofert różnych spedytorów, zastanów się najpierw, jaka jest Twoja grupa docelowa. Czy Twoi klienci mieszkają w dużych miastach, a może wręcz przeciwnie, zdecydowana większość z nich pochodzi z mniejszych miejscowości? Czy lokalizacje te są ściśle określone?

Korzystne może okazać się nawiązanie współpracy ze spedytorem, który oferuje szeroki zakres opcji dostawy w wybranych obszarach. Oprócz kuriera warto również rozważyć usługi takie jak Poczta Polska czy RUCH

Co więcej, pamiętaj, że koszty przesyłek to nie wszystko. Różnice między dostawcami nie ograniczają się jedynie do cen, ale także liczby punktów odbioru przesyłek. Każdy z dostawców ma zróżnicowaną infrastrukturę w różnych rejonach Polski, a także pomiędzy różnymi krajami czy kontynentami. Sprawdź więc, ile punktów odbioru ma dana firma, a także gdzie są one zlokalizowane. 

Ponadto wiele firm przewozowych specjalizuje się w transporcie konkretnych typów przesyłek. Jedne zajmują się małymi i lekkimi paczkami, podczas gdy inne skoncentrowane są na przewozie wielkogabarytowych czy nietypowych przesyłek. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając przewoźnika?

Wiesz już, że warto dokładnie porównać wszystkie dostępne opcje i wybrać firmę kurierską, która najlepiej odpowiada specyfice Twojego sklepu internetowego oraz oczekiwaniom klientów. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę?

Specyfika oferowanych produktów

Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy kurierskiej, zastanów się nad rodzajem produktów, które oferujesz. Czy są to delikatne przedmioty wymagające szczególnej ostrożności w transporcie, czy może produkty o dużych gabarytach? Dobór firmy kurierskiej powinien być dostosowany do specyfiki asortymentu, aby zapewnić bezpieczną i efektywną dostawę. Właśnie dlatego powinna oferować różne wymiary opakowań do przesyłek, w tym opakowań kartonowych

Warto poznać też zawczasu odpowiedź na pytanie, co gdy kurier zgubi przesyłkę? Jak wówczas postępuje dana firma.

Zakres usług firmy kurierskiej

Firmy kurierskie oferują różne zakresy usług. Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz. Czy jest to wyłącznie standardowa dostawa? A może Twoi klienci chętnie skorzystają z dostawy ekspresowej? Czy możliwość śledzenia przesyłki będzie dla nich istotna? Wybierz firmę, która oferuje usługi dostosowane do potrzeb Twojego biznesu, a jednocześnie potrafi sprostać oczekiwaniom Twoich klientów. W tym przypadku warto zadać kilka, dodatkowych pytań. 

Czego powinny dotyczyć?

  • sposobów awizacji przesyłek,
  • liczby prób doręczenia paczki,
  • kanałów komunikacji z odbiorcą (e-mail, SMS, a może telefon?),
  • dostępnych form dostawy (czy istnieje możliwość przekierowania paczki na inny adres lub do punktu odbioru?).

Dowiedz się również, jak dana firma podchodzi do kwestii reklamacji. Podejście to może się bowiem znacząco różnić, o czym przeczytasz w naszym artykule: Reklamacja usługi kurierskiej – jak to działa?

Wykorzystanie technologii cyfrowych

Zwiększająca się ilość wysyłanych paczek, dążenie do skrócenia czasu dostaw oraz konieczność ograniczania kosztów, stwarzają rosnące zapotrzebowanie na pełną widoczność procesów w czasie rzeczywistym. Firmy pocztowe i kurierskie intensywnie ją rozwijają, wykorzystując nowoczesne technologie cyfrowe. Instrumenty te obejmują etykietowanie i czujniki, wykorzystanie sieci bezprzewodowych, skanery i komputery mobilne, zaawansowane rozwiązania logistyczne, takie jak systemy planowania tras i nawigacja, a także różnorodne aplikacje.

Jeśli zależy Ci na współpracy z firmą kurierską, która nadąża za nowoczesnymi rozwiązaniami, sprawdź, z jakich technologii korzysta.

Struktura kosztów

Przejrzysta struktura kosztów to kluczowy element przy wyborze firmy kurierskiej. Zbierz informacje dotyczące opłat za dostawę, obsługę przesyłek zwrotnych czy dodatkowe ubezpieczenia. Co, gdy wysyłasz produkt niestandardowy? Ile wówczas musisz dopłacić? Czy możesz liczyć na zniżki przy stałych zleceniach? Dowiedz się także, jakie są zasady naliczania opłaty paliwowej i drogowej.

Aspekty dodatkowe

Coraz większa liczba konsumentów zwraca uwagę na ekologiczne aspekty zakupów online. Rozważ wybór firmy kurierskiej, która podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i oferuje ekologiczne rozwiązania w zakresie dostaw.

Wiesz już, jaka firma kurierska jest najlepsza? Podsumowanie!

Wybór odpowiedniej firmy kurierskiej dla e-commerce to proces wymagający gruntownej analizy. Kluczowe jest zrozumienie indywidualnych potrzeb swojego biznesu oraz oczekiwań klientów. Wdrożenie efektywnej strategii logistycznej z solidnym partnerem kurierskim może znacznie poprawić reputację marki, zadowolenie klientów i efektywność operacyjną sklepu online. Dlatego warto poświęcić czas na badania rynku i znalezienie partnera, który doskonale wpisuje się w unikalne potrzeby i cele Twojego e-commerce.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy