Jak utrzymać porządek w magazynie?

7 min. lektura 19 stycznia 2023

Utrzymanie porządku w magazynie to kluczowa kwestia, o jakiej nie powinien zapominać żaden magazynier ani kierownik zajmujący się organizacją takiego miejsca pracy oraz zarządzaniem podwładnymi. Chcesz dowiedzieć się, jak utrzymać porządek w magazynie i zapanować nad chaosem w pracy? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

Chaos i nieporządek w magazynie – skąd się bierze?

W dzisiejszych czasach zarówno magazyny przeładunkowe w branży transportowej, jak i te służące tylko do przechowywania i pakowania towarów są narażone na spory nieporządek i chaos. Szczególnie jeśli w danym miejscu nie ma osoby odpowiedzialnej za organizację pracy, a także utrzymanie porządku. Warto pamiętać o tym, że na każdym magazynie powinna być co najmniej jedna osoba, np. kierownik zmiany, który zadba o to, by pracownicy utrzymywali porządek na swoich stanowiskach pracy.

Chcesz dowiedzieć się, skąd bierze się nadmierny brud i nieporządek na halach magazynowych? Oczywiście, można powiedzieć, że pewna dawka nieczystości w magazynie to standard, szczególnie ze względu na spory ruch w tym miejscu, a także wszechobecny kurz. Co więcej, brak organizacji pracy poszczególnych pracowników, zerowa dyscyplina, jak i brak odpowiednich maszyn sprzątających to kolejne czynniki, które mocno przekładają się na poziom nieczystości w hali magazynowej.

Jak zarządzać pracą magazynu, by utrzymać porządek?

Utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu porządku w magazynie jest kluczowe. Dlaczego? Otóż tylko w ten sposób można realnie zoptymalizować czas pracy wszystkich pracowników magazynowych, a dodatkowo przyczynić się do większego komfortu wykonywania działań – przecież każdy lubi pracować w czystości i porządku, nawet w magazynie. Oto kilka kluczowych porad, które pomogą utrzymać porządek w magazynie i odmienić system pracy o 180 stopni.

 1. Zainwestuj w maszyny, urządzenia i narzędzia do pakowania paczek. Pracownicy magazynu z użyciem profesjonalnych sprzętów do zamykania i konfekcjonowania towarów do paczek będą w stanie zachować wyższy poziom czystości i higieny pracy.
 2. Spróbuj zarządzać czasem pracy pracowników – wystarczy dobrze zorganizować czas pracy na zmianie każdego pracownika, tak aby ten po zakończonym dniu lub nocy w pracy był w stanie wygospodarować chociażby 15 minut na sprzątnięcie swojego stanowiska. To stosunkowo niewiele, ale w ogólnym rozrachunku umożliwia utrzymanie porządku w całej hali magazynowej.
 3. Kup profesjonalne środki do utrzymania czystości – z użyciem sprawdzonych preparatów i środków czyszczących umycie posadzki w magazynie lub na stanowisku pracy będzie szybsze i po prostu przyjemniejsze. Dzięki temu pracownicy chętniej będą sięgać po środki czystości i dbać o porządek.
 4. Wdróż system premiowy za sprzątanie stanowiska pracy – możesz spróbować zachęcić pracowników magazynu do sprzątania swoich stanowisk po zakończonej zmianie lub wykonaniu konkretnej pracy w ramach systemu premiowego. Przykładowo: za utrzymanie porządku na stanowisku przez cały miesiąc pracownik może otrzymać 10% premii miesięcznego wynagrodzenia. To skutecznie zachęca do utrzymania czystości w magazynie – niezależnie od branży.
 5. Nawiąż współpracę z firmą sprzątającą – takie rozważanie jest dobre, o ile pozwala na to firmowy budżet. Dzięki temu zewnętrzna firma po zakończonej pracy może zająć się porządkiem w magazynie, dzięki czemu ten po rozpoczęciu nowego dnia pracy będzie idealnie przygotowany do kolejnych działań.
 6. Regularnie przeprowadzaj inwentaryzację – wbrew pozorom regularne inwentaryzowanie i układanie towarów na półkach mocno przekłada się na to, jak wygląda powierzchnia magazynowa. W ten sposób możesz realnie zapanować nad ewentualnym chaosem, a nawet ograniczyć czas potrzebny na konfekcjonowanie towarów, dzięki poprawnemu ułożeniu na regałach oraz oznaczeniu miejsc, gdzie znajdują się poszczególne typy produktów.
 7. Stwórz regulamin pracy w magazynie w odniesieniu do porządków – to ostatnia wskazówka, która może realnie wpłynąć na porządek w magazynie. Pracownicy powinni stosować się do ogólnego regulaminu, który może wskazywać na odkładanie przedmiotów zawsze na swoje miejsce, sprzątanie posadzki magazynu, a także indywidualnego miejsca pracy po każdej zakończonej zmianie.

Jeśli chodzi o przeprowadzenie prac porządkowych na powierzchniach magazynowych, warto zaznaczyć, że tego typu działania nie dają 100% gwarancji, że w firmie zapanuje idealny porządek. Warto wdrażać konkretne propozycje stopniowo i jednocześnie obserwować, jak zmienia się sposób utrzymywania porządku w magazynie. Dobrym pomysłem jest także zapoznane się z dostępnymi i jakże niezbędnymi akcesoriami do pakowania paczek, które nie tylko optymalizują czas pracy, lecz także pomagają w utrzymaniu porządku na miejscu pracy.

Prace porządkowe w magazynie – jak robić to dobrze?

Niestety, ale nie ma jednego, idealnego sposobu na utrzymanie porządku na powierzchniach magazynowych. Podstawowe czynności, które można realizować, aby na co dzień opanować zalegający brud na posadzkach i stanowiskach pracy, to:

 • zamiatanie,
 • odkurzanie,
 • mycie posadzek myjką ciśnieniową,
 • odkładanie wyposażenia magazynu zawsze na miejsce,
 • zmiana obuwia przed wejściem na halę magazynową.

Warto wiedzieć, że prace porządkowe w magazynie powinny być wykonywane tylko w miarę możliwości czasowych pracowników lub z pomocą zewnętrznej firmy. Najważniejsze jest to, aby zapanować nad nieporządkiem w godzinach, które nie będą utrudniać codziennej pracy pracowników magazynowych. W przeciwnym razie, mimo utrzymania względnego porządku, realizowanie działań w magazynie byłoby opóźnione, a to przełożyłoby się na niezadowolenie klientów, np. oczekujących na nadanie paczki z magazynu.

Czystość magazynu a niezbędne akcesoria i maszyny

To, jakie maszyny i akcesoria do pakowania paczek/palet znajdują się w magazynie, ma spore przełożenie w odniesieniu do tego, jak utrzymać porządek w magazynie. Im większych pojazdów transportowych, np. wózków paletowych używają pracownicy, tym więcej zabrudzeń znajdzie się na powierzchni posadzki magazynu, szczególnie jeśli wózki są użytkowane także na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych.

Jednak inwestycja w nowoczesny sprzęt ułatwiający zamykanie paczek, a nawet owijanie palet folią stretch może przełożyć się na porządek w magazynie. Jak to możliwe? Otóż pracownicy, który szybciej i łatwiej mogą wykonać swoje zadania, będą mieć więcej czasu na to, aby zapanować nad brudem i nieporządkiem nie tylko na swoim stanowisku pracy, ale także w całym magazynie.

Dzięki temu pewną część czasu pracy w ciągu dnia mogą przeznaczyć, np. na układanie towaru na półkach, co wbrew pozorom może mieć ogromne przełożenie na porządek w magazynie. W kwestii pakowania paczek, czy nawet palet, warto sprawdzić przegląd najlepszych taśm do pakowania. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, jakie materiały powinny znaleźć się na wyposażeniu magazynu e-commerce, który wysyła paczki do klientów za pośrednictwem firm kurierskich.

Jak utrzymać porządek w magazynie? Najważniejsze informacje w pigułce

Warto zebrać w kilku słowach podsumowania najważniejsze informacje odnoszące się do utrzymania porządku w magazynie. Organizacja czasu pracy wszystkich pracowników, stałe inwestowanie w nowoczesne urządzenia ułatwiające pracę oraz zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej – to najlepsze porady, które realnie przekładają się na porządek w magazynie – nawet tym wielkopowierzchniowym.

Aby utrzymać porządek w magazynie nie tylko w odniesieniu do brudu, lecz także do porządku na półkach, warto poznać 4 zasady skutecznego magazynowania. Dzięki nim można realnie wpłynąć na czas kompletowania towarów do paczek, a także na szybkość ich wyszukiwania na regałach bez ryzyka wystąpienia nieporządku.

Najpopularniejsze tematy