Jak przygotować i pakować kosmetyki do wysyłki?

6min. lektura04/02/2023

Przygotowanie kosmetyków do wysyłki kurierem to spore wyzwanie dla magazyniera. Zabezpieczenie szklanych flakonów i buteleczek z kosmetykami wymaga użycia profesjonalnych materiałów operacyjnych. Folie pęcherzykowe, papiery kraft oraz przekładki tekturowe są niezbędne. Istotna jest też technika pakowania. Prowadząc sklep internetowy, warto wiedzieć, jak wysyłać kosmetyki kurierem, aby nie uległy uszkodzeniu.

Czy wysyłka kosmetyków kurierem to dobry pomysł?

Za pośrednictwem firm kurierskich można wysłać praktycznie wszystko – także kosmetyki. Przedsiębiorstwa transportowe często uwzględniają w umowach współpracy informacje o tym, w jaki sposób powinny być zabezpieczone kosmetyki i płyny w paczkach. Niedostosowanie się do narzuconych przepisów bezpieczeństwa skutkuje niewypłaceniem odszkodowania w ramach ubezpieczenia paczki, np. w razie uszkodzenia flakonów z perfumami.

Wysyłka kosmetyków kurierem to standardowa procedura, którą realizuje wiele firm w branży e-commerce. Producenci kosmetyczni wytwarzają piękne zapachy w buteleczkach o dość nietypowych kształtach. To zwiększa ryzyko ich uszkodzenia w trakcie transportu przesyłki przez firmę kurierską. Przed zamknięciem i nadaniem paczki dla kuriera, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć towar.

Można to zrobić z użyciem profesjonalnych materiałów operacyjnych. To konieczne nie tylko ze względu na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa kosmetyków w przesyłce. Poprawnie zapakowane fiolki dostarczone do klienta wpływają na pozytywną ocenę przedsiębiorstwa e-commerce. To ważne, aby zadbać o pozytywne doświadczenie klienta sklepu internetowego – w artykule blogowym przedstawiamy kilka wskazówek, jak poprawić relację z kontrahentami w branży e-commerce.

Zabezpieczenie kosmetyków w paczce – jakich materiałów użyć?

Wyróżniamy wiele materiałów, które warto wykorzystać do pakowania kosmetyków. To nie tylko pudełka kartonowe, ale także foliopaki i koperty bąbelkowe. Poniżej przedstawiamy listę najpowszechniejszych materiałów operacyjnych, które umożliwiają bezpieczne i szybkie pakowanie kosmetyków do wysyłki:

  1. Koperty papierowe i bąbelkowe – to prawdopodobnie najlepsza opcja, aby bezpiecznie zamknąć flakon perfum w paczce. Koperty pęcherzykowe oraz papierowe są dostępne w rozmiarach umożliwiających zapakowanie nawet większej buteleczki kosmetyków.
  2. Kartony z tektury falistej – są niezbędne do wysyłki kosmetyków. Butelki wrażliwe na uszkodzenia nie należy pakować wyłącznie do opakowania kartonowego. Przed finalnym zamknięciem kartonu warto wykorzystać dodatkową wyściółkę z folii pęcherzykowej lub papieru kraft. Tektura powinna stanowić dodatkowe zabezpieczenie zewnętrzne przesyłki.
  3. Folia bąbelkowa – ten materiał operacyjny powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego magazynu e-commerce. Kosmetyki to produkty wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne temperatury. Folia pęcherzykowa wykazuje właściwości termoizolacyjne, a dodatkowo chroni przed zniszczeniem towaru.
  4. Wiórki papierowe i wypełniacze powietrzne – do paczki z kosmetykami najczęściej umieszcza się uzupełnienia pustych przestrzeni. Dzięki temu produkty pozostają nieruchome w czasie transportu przesyłki. W tym celu można użyć ekologicznych wiórków papierowych, poduszek powietrznych i folii pęcherzykowej.
  5. Taśma pakowa i folia stretch – to dwa materiały, których nie może zabraknąć na magazynie. Po zabezpieczeniu flakonu przed uszkodzeniami można wykonać dodatkową warstwę ochronną z folii stretch. Taśma pakowa przydaje się na ostatnim etapie pakowania kosmetyków – do zamknięcia gotowego kartonu.

Materiałów operacyjnych, które można wykorzystać do pakowania kosmetyków, jest znacznie więcej. Do pakowania niestandardowych i ponadgabarytowych butelek kosmetyków sprawdzą się tuby kartonowe okrągłe lub kwadratowe.

Inwestycja w sprawdzone akcesoria i materiały pakowe to podstawa. Zdobycie dodatkowej wiedzy o tym, jak zapakować kosmetyki to kolejna kwestia, która wpływa nie tylko na bezpieczeństwo towaru, ale i zadowolenie klienta sklepu internetowego.

Jak zabezpieczyć kosmetyki w paczce? Krótki poradnik dla magazyniera

Sprawdzenie szczelności i poprawnego zamknięcia opakowania kosmetyków – to najważniejsza czynność do wykonania przed rozpoczęciem pakowania paczki. Po upewnieniu się, że wszystkie produkty kosmetyczne są prawidłowo zamknięte, można przystąpić do dalszego pakowania produktów. Procedura wysyłki kosmetyków to tylko kilka kroków:

  1. Zabezpieczenie opakowania produktu – jeśli butelka lub inny pojemnik jest szczelny, można przystąpić do owijania folią pęcherzykową lub papierem kraft. Materiał zabezpieczający należy dobrać do poziomu wrażliwości kosmetyku na uszkodzenia. Po owinięciu opakowania wystarczy przekleić jedną warstwę taśmy pakowej – aby warstwa zabezpieczająca nie odwinęła się samoistnie.
  2. Dopasowanie odpowiedniego opakowania kartonowego – do wyjątkowo wrażliwych kosmetyków najlepiej zastosować kartony 5-warstwowe z tektury falistej. Warto też wybrać opakowania z podwójnym dnem. To dodatkowa amortyzacja dla kosmetyków. W przypadku niewielkich opakowań kosmetyków wystarczające są opakowania fasonowe. Prezentują się estetycznie i są wyjątkowo trwałe.
  3. Wypełnienie wolnej przestrzeni w paczce – amortyzacja i unieruchomienie opakowania kosmetyków w paczce to najważniejsza kwestia. Wystarczy użyć sprawdzonych wypełniaczy, np. poduszek powietrznych, ekologicznego kartonu do wypełnień lub zużytych folii pozostałych po innych paczkach.
  4. Zamknięcie kartonu i oznakowanie – gotowy karton z zabezpieczonymi kosmetykami wystarczy zamknąć warstwą profesjonalnej taśmy pakowej. Na paczce należy też umieścić etykietę przewozową – w widocznym miejscu! Przesyłka z kosmetykami wrażliwymi na uszkodzenia powinna być odpowiednio oznakowania. W tym celu można wykorzystać naklejki ostrzegawcze.

Poradnik o tym, jak zapakować kosmetyki to tylko zbiór podstawowych informacji. Ostateczne procedury logistyczne powinny być dopasowane do gabarytów i ilości kosmetyków przeznaczonych do zapakowania w jednej przesyłce.

Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo wysyłanych towarów, warto wykorzystać profesjonalne materiały operacyjne. Wystarczy przejrzeć przegląd opakowań specjalistycznych na blogu RAJA i zainwestować w sprawdzone rozwiązania.

Jak zabezpieczyć kosmetyki w paczce? Kluczowe informacje w pigułce

Przy wysyłce kosmetyków w opakowaniach kartonowych warto stosować się do zaleceń firm kurierskich. Produkty takie, jak wrażliwe kosmetyki czy alkohol muszą być odpowiednio oznakowane. To ze względu na płynną formę produktu, która mogłaby zniszczyć całą paczkę w razie wycieku.

Firmy przewozowe często wskazują w regulaminach, jak wysyłać kosmetyki, aby w razie uszkodzenia paczki nie było problemów z otrzymaniem odszkodowania. Wystarczy wykorzystać sprawdzone materiały pakowe, poprawnie oznakować przesyłkę i zadbać o szczelność kosmetyków. Paczki kosmetyczne przygotowane zgodnie z tymi zasadami zawsze dotrą do klienta bez ryzyka uszkodzenia.

Najpopularniejsze tematy