Czy paczka bez etykiety dojdzie do odbiorcy?

4 min. lektura12 października 2023

Zamierzasz nadać paczkę, ale nie masz etykiety? W niektórych przypadkach nie jest ona konieczna. Wiele zależy od przewoźnika, którego wybierzesz. Sprawdź zatem, czy paczka bez etykiety dojdzie do odbiorcy. Dowiedz się również, kiedy etykieta jest obowiązkowa, a kiedy nie musisz o niej pamiętać.

Czy etykieta wysyłkowa jest niezbędna?

Jeśli nadajesz przesyłki, to wiesz zapewne, jak istotna jest etykieta wysyłkowa określana też listem przewozowym. To właśnie na niej znajdują się wszystkie informacje, które pozwalają dostarczyć paczkę na odpowiedni adres. Będą to m.in. dane dotyczące nadawcy i odbiorcy, kod kreskowy czy informacje o paczce. Jej brak powoduje najczęściej odmowę przyjęcia przesyłki przez kuriera. Jeśli nie chcesz więc tracić czasu, to warto zadbać o umieszczenie etykiety na przesyłce, którą zamierzasz nadać.

Etykieta wysyłkowa powinna zostać wydrukowana, a następnie przyklejona na paczkę. Wydruk może się odbywać nawet na zwykłej, domowej drukarce. Miejsca jej umieszczenia także nie ma większego znaczenia, powinna być dostrzegalna przez kuriera, aby umożliwić poprawne dostarczenie przesyłki.

Aktualnie wiele przewoźników wymaga umieszczenia etykiety. Zaliczają się do nich:

 • DHL,
 • GLS,
 • FedEx,
 • UPS.

W przypadku przesyłek DPD drukowanie etykiet wysyłkowych nie zawsze jest konieczne. Jeśli zamówisz nadanie przesyłki przez internet na wybranych stronach, to kurier może mieć list przewozowy ze sobą i to on umieści go na paczce. Warto to jednak wcześniej sprawdzić.

Paczka bez etykiety w większości przypadków nie dojdzie więc do odbiorcy. Jest jednak jeden wyjątek i dotyczy on InPostu.

InPost – nadanie paczki bez etykiety

Nie da się ukryć, że branża transportowa podlega ciągłym innowacjom, które znacząco przekładają się na komfort odbiorców. Nie inaczej jest w przypadku nadawania paczek. Czynność ta jest znacznie prostsza niż jeszcze kilka lat temu, a to m.in. za sprawą paczkomatów, aplikacji mobilnych czy śledzenia paczek online.

InPost poszedł o krok dalej i zaproponował swoim użytkownikom nadawanie przesyłek bez etykiety. Argumentuje to wygodą i zmniejszeniem zużycia papieru, co ma wesprzeć działania ekologiczne. Jak to się odbywa?

Osoby, które chcą nadać paczkę bez etykiety, muszą zainstalować aplikację InPost Mobile. Pobrać można ją na AppStore, Google Play lub Huawei AppGallery.

Jak wysłać paczkę bez etykiety?

InPost umożliwia wysyłkę paczek w różnych rozmiarach. Użytkownik może wybrać 3 rozmiary skrytek: małą (8x38x64 cm), średnią (19x38x64) i dużą (41x38x64). Jeśli chcesz nadać paczkę bez etykiety, musisz postąpić zgodnie z poniższą instrukcją. Zajmie to zaledwie chwilę.

 1. Otwórz aplikację InPost Mobile.
 2. Wybierz przycisk „Nadaj”.
 3. Określ gabaryt nadawanej paczki.
 4. Podaj adres, na który chcesz nadać paczkę. Może to być też adres innego paczkomatu.
 5. Uzupełnij formularz, który pojawi się na ekranie.
 6. Opłać nadanie przesyłki za pomocą przelewu lub płatności BLIK.
 7. Otrzymaj kod wysyłki i kod QR.
 8. Zeskanuj kod QR z aplikacji w wybranym paczkomacie.
 9. Włóż przesyłkę do otwartej skrytki, a następnie ją zamknij.
 10. Gotowe. Twoja paczka została nadana bez etykiety wysyłkowej.

 

Czy paczka bez etykiety dojdzie do odbiorcy?

Jak możesz się przekonać, dzięki aplikacji mobilnej InPost nadanie paczki bez etykiety jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak kilku kroków, które są opisane powyżej. Póki co inni przewoźnicy nie zdecydowali się na wprowadzenie podobnych udogodnień, jest to jednak zapewne kwestia czasu.

Pamiętaj jednak, że na ten moment zdecydowana większość paczek wymaga umieszczenia etykiety wysyłkowej. Nie należy jej przy tym mylić z etykietą logistyczną, która to stosowana jest głównie przez producentów na etapie organizowania procesów magazynowych, a także przez dostawców produktów do sieci handlowych. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule: Czym jest etykieta logistyczna?

Skąd wziąć etykietę wysyłkową?

Wiesz już, jak wysłać paczkę bez etykiety za pomocą aplikacji InPost. W innych przypadkach potrzebujesz jednak listu przewozowego. Skąd go wziąć? Najprościej będzie pobrać go przez internet. W tym celu musisz jedynie wejść na stronę internetową wybranego przewoźnika i wprowadzić dane wysyłki do odpowiedniego formularza. Po ich uzupełnieniu pojawi się możliwość wydrukowania etykiety wysyłkowej.

Jeśli nie masz dostępu do drukarki, to warto wybrać się do drukarni, punktu ksero bądź księgarni, gdzie istnieje możliwość odpłatnego wydrukowania etykiety.

Przesyłka bez etykiety może nie dojść do odbiorcy, gdyż nie będzie zawierać niezbędnych danych, które pozwolą dostarczyć ją do miejsca docelowego. Upewnij się więc, czy umieszczenie listu przewozowego jest konieczne w przypadku danego przewoźnika.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy