Tuby i tuleje kartonowe – czyli jak przechowywać plakaty, zdjęcia i duże arkusze papieru?

4 min. lektura22 czerwca 2022

Tuby kartonowe służą głównie do wysyłki i przechowywania plakatów, map i wykresów, choć okazuje się, że zastosowań dla nich jest znacznie więcej. Jakie mają zastosowanie i jakie rodzaje tulei kartonowych można kupić?

Z tubami kartonowymi ma się do czynienia zazwyczaj, gdy zamawia się plakat albo grafikę do domu lub gdy korzysta się z nich do przenoszenia swoich prac, albo przechowuje w nich mapy. Tuby mają wiele zastosowań. Przede wszystkim nie służą jedynie do wysyłki, ale bardzo często także do przechowywania. Sprawdź jakie kartonowe tuby ma w swojej ofercie hurtownia RAJA i jak ich używać.

Czym jest tuba tekturowa?

Tuleja kartonowa to tuba produkowana z wysokiej jakości wytrzymałego papieru typu Kraft. Powstaje ze spiralnie zwijanej tektury, dlatego jest bardzo mocna i sztywna, a więc wytrzymała na zgniecenia i inne ewentualne uszkodzenia mechaniczne powstające w transporcie. Zazwyczaj kupić można tuby o przekroju okrągłym, wyposażone w plastikowe zatyczki zamontowane na dwóch końcach, ale są także kartonowe tuby kwadratowe. To opakowanie, które służy zarówno do wysyłki, jak i przechowywania przedmiotów o wydłużonym lub cylindrycznym kształcie.

Zastosowanie tub kartonowych

Tuby kartonowe to idealne opakowania przeznaczone nie tylko dla plastyków, choć przez nich używane zapewnie najczęściej.  Mają zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim wykorzystuje się je do wysyłki, ale też do przechowywania różnego rodzaju grafik, plakatów, map, wykresów oraz arkuszy papieru, ale także wszystkich przedmiotów, które można zwinąć w rulon. Można je wykorzystać również do wysyłki i przechowywania wywołanych zdjęć, tkanin, folii, a nawet szkła i ceramiki. Czasem są używane też do wysyłki butelek.

Są idealne do przechowywania w domu czy pracowni plastycznej/graficznej lub architektonicznej, ponieważ nie zajmują wiele miejsca i są lekkie, więc także łatwe w przenoszeniu. Tuby to opakowania wielokrotnego użytku, a więc ekologiczne i ekonomiczne. Można z nich korzystać przez wiele lat, więc nie generuje się odpadów, a dodatkowo oszczędza się pieniądze.

Wykorzystuje się je również do nawijania taśm, włókien, folii, papieru czy kabli. Znajdują zastosowanie w zakładach poligraficznych i drukarniach materiałów reklamowych – wysyła się w nich duże ulotki, plakaty itp. Można ich użyć również do budowy standów reklamowych.

Rodzaje tub tekturowych

Co do zasady, tuby tekturowe mają przekrój okrągły, ale dostępne są także tuby kwadratowe. RAJA oferuje 3 rodzaje tub, tj.:

Tuby kwadratowe Quattropack są bardzo stabilne dzięki kwadratowej podstawie – nie przesuwają się i nie wymagają ręcznej obsługi w urzędach pocztowych i firmach kurierskich. Są bardzo mocne, ponieważ wykonane z trzywarstwowej tektury falistej. Ich zamykanie jest łatwe i szybkie – z obu stron mają pasek klejący. Bardzo łatwo się je składa – wystarczy nacisnąć na boki, nie ma potrzeby używania żadnych narzędzi czy akcesoriów. Idealnie nadają się do archiwizacji dokumentów, ponieważ można je wielokrotnie otwierać i zamykać. Tuby tekturowe kwadratowe są bardzo pakowne i ustawne. Często wysyła się w nich tapety oraz inne przedmioty, które nie zmieszczą się w tradycyjnej tubie o okrągłym przekroju.

Tuby kartonowe okrągłe to łatwy sposób wysyłki i przechowywania. Są wyposażone w plastikowe zatyczki na obu końcach. Nie ma potrzeby ich dodatkowego zabezpieczania, choć można to zrobić przy pomocy taśmy klejącej. Są wykonane ze zwijanej spiralnie tektury o dużej gramaturze. Występują w dwóch wersjach kolorystycznych – brązowej i białej. RAJA oferuje szeroki wybór rozmiarów tub, więc z łatwością można dopasować tubę do wysyłanego przedmiotu.

Wszystkie rodzaje tub tekturowych, zarówno te okrągłe, jak i kwadratowe,  są przeznaczone do recyklingu, są to zatem opakowania ekologiczne. Są bardzo wytrzymałe, więc mogą służyć w doskonałym stanie przez wiele lat.

Przeczytaj również:

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy