Tuby i quattropacki – wygodny sposób na przesyłki niestandardowe

4 min. lektura03 marca 2021

Kiedy trzeba wysłać zwykłą paczkę – pakuje się ją w kartonowe pudełko, a co w sytuacji, kiedy trzeba wysłać paczkę tzw. niestandardową? W co ją zapakować, żeby firma kurierska chciała się podjąć wysyłki i aby zawartość nie uległa uszkodzeniu? Na pomoc przychodzą tuby kartonowe okrągłe i tuby kwadratowe, czyli quattropacki.

Przesyłki niestandardowe – czyli jakie?

Paczka niestandardowa, czyli niesortowalna to taka, która nie jest zapakowana w sztywne kartonowe pudełko, ma nierównomierny rozkład obciążenia, jest owinięta folią i nie porusza się swobodnie po taśmie, jest oznakowana ostrzegawczymi etykietami na paczki „Uwaga szkło”, „Ostrożnie” itp. Oczywiście nie ma jednej, uniwersalnej definicji paczki niestandardowej, ponieważ każda firma kurierska posiada swój regulamin, w którym określa cechy takiej przesyłki niestandardowej.

Tuby wysyłkowe – zastosowanie

Opakowania tuby kartonowe są wykorzystywane do przesyłania m.in. materiałów reklamowych takich jak plakaty, a także do pakowania kalendarzy ściennych, transportu plakatów dekoracyjnych, map, planów, szkiców, obrazów nadrukowanych na elastycznych tworzywach, grafik, tapet, papierów ozdobnych, tkanin, projektów graficznych itp. Tuby kartonowe jednak służą nie tylko do wysyłki papierowych materiałów, ale także innych przedmiotów o wydłużonym kształcie takich jak wazony, butelki, szklane szpice, pręty i inne przedmioty tego typu. Tuby można wykorzystać także do przechowywania dokumentów – można je łatwo wkładać i wyjmować.

Tuby kartonowe są wykonane z grubej i mocnej tektury w kolorze brązowym lub białym. Na obu końcach są wyposażone w plastikowe zatyczki zabezpieczające zawartość przed wypadnięciem. Dzięki nim z tub można korzystać wielokrotnie.

Quattropacki – co to takiego?

Quattropack to kartonowa tuba kwadratowa. Dzięki takiemu kształtowi możliwe jest umieszczenie w niej przedmiotu wraz z miękkim wypełnieniem. Zapobiega to przemieszczaniu się zawartości podczas transportu, gdyż utrudnia turlanie. Druga zaleta to fakt, że tego typu opakowania można układać jedno na drugim. Quattropacki są wykonane z mocnej, trójwarstwowej tektury falistej zabezpieczającej zawartość przed uszkodzeniem mechanicznym oraz zawilgoceniem. Nadają się do recyklingu, są zatem ekologiczne. Tuby kwadratowe są stabilne dzięki kwadratowej podstawie i łatwo się zamykają – za pomocą paska klejącego z obu stron. Służą nie tylko do wysyłki niestandardowych przedmiotów, ale także do archiwizacji dokumentów.

Tuby kartonowe o tradycyjnym przekroju są klasyfikowane przez przewoźników jako przesyłki niestandardowe, przez co opłata jest dużo wyższa – nawet o 50-100%. Okazuje się, że tuba o przekroju kwadratowym, czyli quattropack pozwala na obniżenie tych kosztów. Dzięki zastosowaniu tuby kwadratowej nie ma dopłaty do paczki niestandardowej.

Tuby kwadratowe to także oszczędność miejsca w magazynie w porównaniu do tradycyjnych tub.  Można je przechowywać w formie złożonej. Bardzo szybko się je składa – tak jak kartony klapowe.

Do zalet tub kwadratowych należy także to, że można je łatwo układać lub składować ma sobie. Nie są niestabilne jak te o przekroju okrągłym. Poza tym łatwo na nie nakleić etykiety adresowe. Tuby kwadratowe są certyfikowane i dopuszczone do użytku w całej Unii Europejskiej, w związku z czym można w nich wysyłać towary także za granicę.

Tub okrągłych oraz kwadratowych można używać także do przechowywania dokumentów i różnego rodzaju projektów graficznych. Można je również wykorzystać bardziej kreatywnie – na przykład do stworzenia drapaka dla kota po uprzednim owinięciu taśmą sizalową, ozdobnych osłonek do roślin czy pojemników na sypkie artykuły spożywcze. Większe w przekroju tuby mogą posłużyć także jako minimalistyczne opakowanie prezentowe na wino.

Najważniejsze jest jednak to, że tuby są ekologiczne, nadają się do recyklingu, powstają z recyklingowalnej tektury, można z nich korzystać wielokrotnie i nie powodują zwiększenia odpadów.

Polecane publikacje:

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy