Top 10 pomysłów na ekologiczne pakowanie prezentów

3 min. lektura20 października 2020

Ekologiczne opakowania są coraz bardziej popularne. Może nie wyglądają tak efektownie jak te nieekologiczne, jednak są lepsze dla środowiska. Jakie opakowania i akcesoria są najpopularniejsze?

Ekologiczne pakowanie prezentów jest modne, jak wszystko, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Warto zatem przestawić się na stosowanie ekologicznych opakowań, w tym także do pakowania prezentów.

Dlaczego warto przestawić się na ekologiczne pakowanie prezentów?

Do ekologicznych opakowań zalicza się te wykonane z: papieru, szkła, trzciny cukrowej, skrobi roślinnej (kukurydzianej, ziemniaczanej, sojowej), biopolimerów, liści (bambusa/palmy). Opakowania prezentowe są wykonywane najczęściej z papieru oraz tektury. Wykonanie z naturalnych materiałów powoduje, że są bezpiecznie dla środowiska naturalnego, a także dla ludzi. Można je poddawać recyklingowi, czyli powtórnie wykorzystać. Najczęściej są one także wytwarzane w jakimś procencie z materiałów pochodzących z recyklingu.

Dlaczego warto ich używać? Dlatego, że pomaga to zmniejszyć ilość plastiku w środowisku oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów. Opakowania ekologiczne można poddać recyklingowi lub kompostowaniu. Można również wykorzystywać je wiele razy.

Ekologiczne opakowania prezentowe i akcesoria do pakowania – top 10

Do ekologicznego pakowania prezentów warto wykorzystać m.in.: torby papierowe, papier pakowy, pudełka kartonowe, wstążki papierowe, pakowy sznurek sizalowy, kartonowe opakowania na butelki, koperty kartonowe, tuby kartonowe, owijki na książki oraz ekologiczny wypełniacz do paczek Flo-pak.

Torby papierowe są najpopularniejszą metodą ekologicznego pakowania. Występują w wielu wariantach. Są wykonane z naturalnego papieru Kraft, mają wewnętrzne wzmocnienia oraz zakładki boczne, dzięki czemu można regulować ich szerokość. Posiadają mocne uchwyty, wykonane z tkanego papieru lub skręcone.

Papier pakowy wraca do łask, choć kiedyś kojarzony był raczej z pakowaniem produktów spożywczych. Można stosować go jako alternatywę dla papieru ozdobnego, stosując równie ekologiczne ozdoby jak sznurek sizalowy, rafię czy papierowe wstążki. Jest w pełni biodegradowalny i przeznaczony do recyklingu. Występuje w arkuszach oraz w rolkach. Jest antystatyczny i nieprzezroczysty.

Bardzo popularną metodą pakowania prezentów są też pudełka kartonowe. Można wybierać spośród wielu rozmiarów i rodzajów. Najbardziej ekologiczne i praktyczne, bo służące do różnych zastosowań są pudełka z regulowaną wysokością i automatycznym dnem. Są wykonane w aż 70% z recyklingu.

Do dekoracji opakowań prezentowych służyć mogą papierowe wstążki z efektem naturalnej rafii oraz pakowy sznurek sizalowy wykonany z naturalnego włókna – jest wykonany w 100% z recyklingu.

Do pakowania szklanych butelek służyć mogą specjalnie przeznaczone do tego kartonowe opakowania na butelki, które posiadają przegródki zabezpieczające przed stłuczeniem.

Do pakowania mniejszych przedmiotów, w tym zwłaszcza do ich wysyłki, polecane są kartonowe koperty (jeśli nie ma konieczności używania pudełka). Do wysyłki delikatnych rzeczy warto wybrać te z bąbelkowym wkładem.

Tuby kartonowe świetnie nadają się do pakowania prezentów takich jak: plakaty, grafiki i innych tego typu przedmiotów, które można zwinąć. Tubę można ładnie przyozdobić wstążką lub sznurkiem.

Do pakowania książek oraz płyt, w tym do ich wysyłki, najlepiej nadają się tzw. owijki, czyli opakowania tekturowe, które można dopasować do zawartości. Są niezastąpione w każdej księgarni internetowej.

Do zabezpieczenia, a także dekoracji wysyłanego prezentu przyda się ekologiczny wypełniacz do paczek Flo-pak, a także wypełniacz papierowy czy rękaw tekturowy. Wypełniacz Flo-pak jest wykonany w 100% ze skrobi kukurydzianej i dlatego ulega całkowitej biodegradacji pod wpływem wody i powietrza, nie wytwarzając przy tym żadnych szkodliwych substancji.

Ekologiczne pakowanie prezentów jest możliwe dzięki bogatej ofercie sklepu RAJA: https://www.rajapack.pl/srodowisko/oferta-ekologiczna_C9630.html.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy