Redukcja śladu węglowego – a gdybyś zaczął od opakowań ekologicznych?

4 min. lektura28 kwietnia 2021

Redukcja śladu węglowego – a gdybyś zaczął od opakowań ekologicznych?

Ekologia jest dla wielu firm bardzo ważnym aspektem działalności. W związku z tym przedsiębiorstwa podejmują różne działania mające na celu redukcję śladu węglowego. Dobrym ekologicznym rozwiązaniem dla firm jest korzystanie z ekologicznych opakowań.

Firmy ekologiczne w pierwszej kolejności na drodze do redukcji śladu węglowego swojej działalności mogą korzystać z ekologicznych opakowań, np. ekologicznych kartonów, które są świetną alternatywą dla tych tradycyjnie stosowanych. Równie ważny jest także odpowiedni recykling w firmie.

Ślad węglowy

Carbon footprint, czyli ślad węglowy to łączna ilość gazów cieplarnianych emitowanych na skutek działalności człowieka. Jest wyrażana w jednostce ekwiwalentu dwutlenku węgla. Określenie to powstało w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Wszystkie przedsiębiorstwa powinny dążyć do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co ma na celu rozwój gospodarki tzw. niskoemisyjnej. Dlaczego to takie ważne? Gdyż jest to główny sposób na zapobieganie ociepleniu klimatu.

Co mogą zrobić przedsiębiorstwa, by ograniczyć ślad węglowy?

Ekologia w firmie to podejmowanie licznych działań mających na celu redukcję śladu węglowego. Należą do nich m.in.: ograniczenie zużycia materiałów i nadwyżki zapasów, ograniczenie zużycia energii, ograniczenie użycia substancji toksycznych, zwiększenie udziału recyklingu w odzyskiwaniu odpadów, zwiększenie udziału substancji odnawialnych i odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie trwałości i wartości produktów.

Oprócz ograniczenia śladu węglowego ważna jest też tzw. ekoefektywność. Chodzi o to, by utrzymać dotychczasowy rozwój gospodarczy przedsiębiorstwa przez oferowanie towarów i usług na tym samym poziomie, ale przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne.

Ekologiczne opakowania dla ekologicznej firmy

Od czego zacząć, by stać się ekologicznym przedsiębiorstwem? Jednym z ekologicznych rozwiązań dla firm jest używanie ekologicznych opakowań.

W ofercie RAJA są ekologiczne opakowania, takie jak:

 • ekologiczne kartony
 • koperty kartonowe
 • tuby kartonowe
 • worki i torby papierowe
 • papier pakowy
 • ekologiczne wypełniacze do paczek
 • przekładki kartonowe
 • etykiety i oznaczenia ekologiczne
 • taśmy samoprzylepne papierowe
 • ekologiczna folia stretch z recyklingu.

Ekologiczne kartony to zwłaszcza te z regulowaną wysokością – wystarczy zaopatrzyć magazyn w jeden rodzaj pudełek, które można łatwo dostosować do zawartości.

Ekopaletyzacja – co to takiego?

Oprócz ekologicznych opakowań warto stosować także ekopalety i ekoakcesoria do paletyzacji. Ekopaletyzacja to układanie towarów na paletach w taki sposób, by usprawnić wysyłkę i przy użyciu ekologicznych akcesoriów. Ekologiczne palety to te wykonane z drewna prasowanego, które pochodzi w 80% z recyklingu. Do ekologicznych akcesoriów do paletyzacji zalicza się: kątowniki i narożniki tekturowe, tekturowe przekładki, przekładki z tektury typu plaster miodu, tekturowe stożki zabezpieczające, ekologiczna folia stretch wykonana w dużej części z materiałów recyklingowalnych.

Dlaczego stosowanie ekologicznych opakowań jest takie ważne?

Jest to istotne z punktu widzenia ograniczenia ilości produkowanych odpadów. Niezmiernie ważne jest także stosowanie recyklingu w firmie. Używanie ekologicznych opakowań jest wręcz koniecznością. Są tego świadomi nie tylko sami właściciele przedsiębiorstw, ale także konsumenci. Większość z nich, jeśli ma wybór między tradycyjnym opakowaniem a tym ekologicznym, wybierze to drugie. Opakowania takie muszą spełniać kryterium mniejszego zużycia surowców podczas ich produkcji, a zatem powinny być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu i powinny nadawać się do ponownego recyklingu po użyciu.

Gospodarka odpadami w firmie

Odpowiednia gospodarka odpadami w firmie polega głównie na segregacji odpadów i projektowania dla recyklingu. Segregacja to dokładne sortowanie, dzięki któremu więcej surowców można odzyskać i przekazać do recyklingu. Z kolei projektowanie dla recyklingu to tworzenie produktów tak, by po zakończeniu korzystania można było uzyskać jak najwyższy wskaźnik odzysku surowców.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy