Rodzaje i zastosowanie kartonów ozdobnych na prezent

4 min. lektura27 kwietnia 2022

Pudełka to opakowania ozdobne, w których prezenty prezentują się najbardziej elegancko, zwłaszcza jeśli pudełko jest dobrane do konkretnego prezentu. Co można zapakować w kartony ozdobne? Jakie inne rodzaje opakowań warto stosować?

Wybór opakowań ozdobnych jest naprawdę spory, dlatego nie trzeba ograniczać się do pakowania wszystkich prezentów w papierowe torebki ozdobne. Warto korzystać także z innych opcji. Poniżej przegląd rodzajów opakowań ozdobnych oraz możliwości ich wykorzystania.

Rodzaje opakowań kartonowych ozdobnych

W hurtowni RAJA dostępne są następujące opakowania ozdobne:

 • papierowe torebki ozdobne
 • torby z indywidualnym nadrukiem
 • materiałowe woreczki na prezenty
 • papier ozdobny gładki lub wzorzysty
 • folia celofanowa przezroczysta i kolorowa
 • bibuła gładka
 • pudełka kartonowe ozdobne
 • specjalne opakowania na butelki
 • torebki foliowe.

Wszystkie wyżej wymienione opakowania ozdobne można zamówić w sklepie RAJA: https://www.rajapack.pl/opakowania-ozdobne_C23.html.

Akcesoria do ozdobnego pakowania

Warto pamiętać, że sam prezent i opakowanie to nie wszystko. Bardzo ważne dla uzyskania perfekcyjnego efektu jest zastosowanie różnych akcesoriów do ozdabiania prezentów. Takie akcesoria są także dostępne w RAJA. A są to m.in. takie niezbędne dodatki jak: wstążki ozdobne i taśmy, rafie, kokardki, zawieszki i bileciki. Pudełko ozdobne owinięte wstążką czy taśmą prezentuje się jeszcze lepiej. Czasem warto również użyć ozdobnego wypełniacza do zawinięcia prezentu lub włożenia do pudełka – np. w sytuacji gdy prezent jest delikatny i kruchy albo po prostu, gdy ma ładnie wyglądać. Wtedy dobrze jest użyć bibuły lub ekologicznego ozdobnego wypełniacza SizzlePak.

Zastosowanie poszczególnych opakowań ozdobnych

Pudełka ozdobne mają szeroki zakres stosowania. Można w nie pakować mniejsze i większe prezenty, dopasowując rozmiar do zawartości. Kartony ozdobne są uniwersalne i sprawdzą się w wielu sytuacjach. Ich zaletą jest to, że można później używać ich jako pudełek do przechowywania, a także jako pojemniki do dekoracyjnej prezentacji produktów np. w sklepie. Pudełka ozdobne występują w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Można dobrać takie, które pasuje do danej okazji.

Szczególnym rodzajem pudełek kartonowychopakowania na butelki. Używa się ich, jak sama nazwa wskazuje, do eleganckiego pakowania wina, ale także innych alkoholi oraz napojów w butelkach szklanych. Dostępne są także specjalne opakowania na piwo, w tym degustacyjne. Lepiej wręczyć prezent alkoholowy zapakowany w ozdobne pudełko niż w zwykłą torebkę.

Największą popularnością nadal cieszą się papierowe torebki ozdobne, a to dlatego, że są uniwersalne – da się w nie zapakować praktycznie każdy prezent (są dostępne także w dużym rozmiarze), są tańsze niż pudełka ozdobne, a dodatkowo prezent pakuje się jednym ruchem. Prezentują się również elegancko. Dostępne są torebki gładkie, błyszczące, we wzory, z okienkiem itp.

Prezenty firmowe czy biznesowe można z kolei pakować w torebki ozdobne z własnym nadrukiem. Jest to dodatkowa reklama, a poza tym osoba obdarowana będzie wiedziała od jakiego kontrahenta czy partnera biznesowego dostała prezent. Takie torby można także wykorzystywać w sklepach internetowych do pakowania swoich produktów na prezent – w wielu sklepach kupujący można zaznaczyć taką opcję.

Małe przedmioty, takie jak biżuteria czy akcesoria można pakować w eleganckie woreczki wykonane na przykład z organzy. Obdarowany może później przechowywać w nich prezent lub użyć do czegoś innego.

Dość często stosowanym opakowaniem ozdobnym jest także papier ozdobny – może nie tak często jak torebki, ale powszechnie, zwłaszcza do pakowania prezentów o regularnych kształtach (np. książek, zestawów kosmetyków i wszelkich rzeczy, które są zapakowane w pudełko przez producenta). Papier może być gładki, a także we wzory okolicznościowe.

Do pakowania prezentów, które ładnie się prezentują (np. kosmetyków, produktów delikatesowych, słodyczy, herbat, kaw itp.) można użyć folii celofanowej przezroczystej lub kolorowej.

Z kolei do delikatnych przedmiotów oraz lekkich można wykorzystać bibułę gładką prasowaną lub w arkuszach. Często pakuje się w nią ubrania, bieliznę i galanterię.

W sytuacji, gdy prezent ma być widoczny mimo opakowania, używa się woreczków foliowych ozdobnych.

Wybór opakowań ozdobnych jest naprawdę duży, a wybór tego właściwego zależy od preferencji pakującego, ale także rodzaju prezentu, jest kształtu, rozmiaru i wagi, a także okoliczności, w jakiej ma być wręczony.

Sprawdź:

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy