Czy potrzebujesz grubych, sztywnych kartonów do pakowania?

3 min. lektura 21 września 2020

Jeśli potrzebujesz wytrzymałych kartonów do pakowania przesyłek, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór tych wykonanych z najwyższej jakości tektury falistej o odpowiedniej gramaturze i grubości fali.

Każdy sklep internetowy potrzebuje solidnych i mocnych kartonów do pakowania przesyłek, zwłaszcza jeśli są cięższe. Gdy pudełko nie jest sztywne i grube, to jego dno może nie wytrzymać ciężaru. Do większych i cięższych przesyłek poleca się kartony wykonane z mocnej 3-, 5- lub 7-warstwowej tektury.

Grube kartony – czyli jakie?

Grube i sztywne kartony to takie, które są wykonane z mocnej tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego. Tekturę wytwarza się przez sklejenie kilku warstw masy papierniczej. Tektura występuje w dwóch formach – jako lita (używana do produkcji mebli – inaczej nazywana tekturą litą meblową/tapicerską) oraz falista (używana przede wszystkim do produkcji kartonów). Ta ostatnia powstaje przez połączenie od 2 do 7 linerów, a warstwa środkowa jest pofalowana – dzięki temu arkusz jest sztywniejszy.

Tektura falista jest bardzo wytrzymała i odporna na: zgniatanie płaskie (FCT), zgniatanie kolumnowe (pionowe) (ECT) oraz ściskanie (BCT). Czym większa gęstość tektury użytej do produkcji kartonu, tym jest on twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Gramatura 280-560 g/m2 cechuje tekturę 3-warstwową, 570-1200 g/m2 tekturę 5-warstwową, a gęstość powyżej 1200 g/m2 ma tektura
7-warstwowa.

Poza tym tektura jest tanim materiałem i ma szerokie zastosowanie.

Rodzaje tektury falistej

Tektura falista występuje w wersji 2- do 7-warstwowej. Najczęściej do produkcji grubych kartonów używa się tej 3- i 5-warstwowej, a czasem również 7-warstowej.

W tekturach 3-warstwowych wyróżnia się 3 typy fal: B (grubość tektury ok. 3 mm), C (grubość tektury ok. 4 mm) i E (mikrofala – grubość tektury ok. 1 mm). Tektury 5-warstwowe powstają po połączeniu fal: BC, EB, BCA czy AAC. Z kolei tektura 7-warstwowa to fala mieszana BCC lub BBC o wysokości ok. 10 mm.

Od czego zależy to z jakiej tektury wykonany jest karton? Od tego, co chce się w nim wysyłać czy przechowywać. I tak sztywne kartony wykonane z tektury 3-warstowowej są używane do pakowania raczej lekkich towarów. Opakowania wykonane z tektury 5-warstowej są wytrzymalsze i odporne na wilgoć oraz uszkodzenia. Natomiast kartony z tektury 7-warstwowej mają ścianki potrójnej grubości i dlatego są najbardziej odporne – można w nie pakować ciężkie przedmioty.

Szeroki wybór sztywnych kartonów wykonanych z tektury 3-, 5- i 7-warstwowej można znaleźć w sklepie: https://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony_C1110.html.

RAJA oferuje ponad 550 rozmiarów grubych kartonów najwyższej jakości. Tak bogaty asortyment pozwala na dopasowanie produktów do konkretnych potrzeb (sklep internetowy, przeprowadzka, remont). Eksperci ds. opakowań telefonicznie bądź poprzez czat pomagają w wyborze odpowiednich produktów.

Przeczytaj również:

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Najpopularniejsze tematy