Przygotuj księgarnię internetową na Światowy Dzień Książki!
Kartony, owijki, pudełka na książki
Światowy Dzień Książki zbliża się wielkimi krokami. W tym roku, tak jak i w zeszłym, świętowanie zapewne ograniczy się do wydarzeń online i czytania w domu. Księgarnie internetowe i wydawnictwa szykują na tę okazję super promocje dla bibliofilów.
Co roku w kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Książki. To świetny moment do kupienia większej ilości książek i uzupełnienia swojej domowej biblioteczki, a także dobra okazja na zwiększenie zysków księgarń internetowych. Zapewne wszystkie wydawnictwa i księgarnie przygotowują promocje i rabaty na ten dzień. Przy okazji warto zastanowić się czy opakowania, w których wysyła się książki są odpowiednie – czy książki są w nich bezpieczne, czy docierają do klientów w idealnym stanie, co mówią o danym sklepie. Jeśli prowadzisz księgarnię online, zastanów się czy Twoje produkty są dobrze opakowane.
Światowy Dzień Książki
A właściwie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia. Dlaczego akurat wtedy? Data ta jest symboliczna dla całej literatury światowej, ponieważ w tym właśnie dniu w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. To również data urodzin lub śmierci kilku innych znanych pisarzy.
W innym terminie natomiast święto to obchodzi się w Wielkiej Brytanii – w pierwszy czwartek marca. Z kolei 23 kwietnia obchodzony jest tam Dzień św. Jerzego oraz Światowa Noc Książki.
Cały kwiecień jest miesiącem książki, gdyż 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Święto książki zostało ustanowione przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej przy pomocy praw autorskich. Po raz pierwszy obchodzono je w 1995 roku. Dzień ten jest celebrowany obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie. Zainicjowano go w Katalonii ponad 80 lat temu, w której z okazji Dnia św. Jerzego obdarowywano się różami oraz właśnie książkami.
Jest to święto nie tylko autorów książek, ale także ilustratorów, wydawców, edytorów, czytelników oraz samych książek i czytelnictwa w ogóle. To dzień, w którym co roku ma miejsce wiele wydarzeń związanych z czytelnictwem – targi książki, spotkania z pisarzami oraz liczne akcje promocyjne i – co chyba najbardziej cieszy czytelników – spore rabaty na zakup książek.
Praktycznie wszystkie księgarnie online, a także wydawnictwa szykują na ten wyjątkowy dzień wiele promocji i zniżek. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników książek. Można zrobić spore zakupy i zaopatrzyć się w nowości na rynku wydawniczym. Właściciele księgarń już teraz powinni przygotowywać się do obchodów. To także dobry moment na zastanowienie się nad pakowaniem książek do wysyłki. Jakie powinno być idealne pudełko na książki? Czy warto korzystać z owijek na książki?
Pudełka i owijki na książki
Dostępne na rynku specjalne opakowania na książki są ekologiczne, ekonomiczne i łatwe w magazynowaniu. Są to kartony na książki, wykonane z papieru pochodzącego z recyklingu nawet w aż 70% i nadające się do ponownego recyklingowania. Przedsiębiorcy korzystający z opakowań papierowych dbają o środowisko, przyczyniając się do zmniejszenia odpadów. Poza tym są to opakowania ekonomiczne – nie są drogie, a przy tym lekkie, więc dające możliwość oszczędzania na kosztach wysyłki. Co istotne, w wersji złożonej zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można je łatwo magazynować.
Najpopularniejszą i najwygodniejszą metodą pakowania książek są tzw. owijki na książki, czyli specjalne opakowania idealnie dla księgarni internetowych i wydawnictw. Jest to bardzo proste i efektywne zabezpieczenie dla wysyłanych książek, a także katalogów, kalendarzy, folderów i płyt CD/DVD oraz gier i plakatów. Mają regulowaną wysokość (od 20 do 90 mm), więc można w nie spakować zarówno jedną, jak i kilka książek. Są wykonane w 70% z recyklingu.
W ofercie sklepu RAJA są także owijki na książki Multiwell, które bardzo dobrze zabezpieczają rogi książek. Posiadają dodatkowy pasek zabezpieczający. Dzięki regulowanej wysokości nadają się do małych i dużych formatów.
Wszystkie kartony do pakowania książek są mocne i wytrzymałe, dzięki temu, że są wykonane ze wzmocnionej tektury falistej. Po bokach mają strefy deformacyjne, chroniące delikatne rogi książek. Opakowania te są wysyłane i przechowywane w postaci złożonej – nie zajmują dużo miejsca, a ich montaż jest niezwykle prosty. Po ich złożeniu należy je skleić taśmą klejącą. Dostępne są także samoklejące owijki.
Stosowanie owijek na książki ma same zalety, tj.: łatwość montażu, wygoda użycia, możliwość zapakowania kilku książek naraz, dopasowanie do popularnych formatów poligraficznych, odporność na uszkodzenia, niska cena i niewielka waga. Poza tym owijki są zgodne ze standardami wszystkich firm kurierskich.
Jeśli przesyłka ma zawierać większą liczbę książek, to wtedy oczywiście lepszym rozwiązaniem może być pudełko na książki. Musi być to pudełko wzmocnione – wykonane z grubej tektury. Należy wtedy pamiętać o zabezpieczeniu rogów. Ważne, by pudełko to było dopasowane tak, by jego zawartość nie przemieszczała się podczas transportu.