Jak zapakować laptopa do wysyłki kurierem?

4 min. lektura19 lipca 2022

Jak zapakować laptopa do wysyłki kurierem?

Sprzęty elektroniczne – takie jak laptopy – należy starannie zabezpieczyć przed wysyłką kurierem. Warto mieć na uwadze zarówno zabezpieczenie sprzętu przed wstrząsami i mechanicznymi uszkodzeniami (np. zgnieceniem), jak i wilgocią. Jak zapakować laptopa do wysyłki, by mieć pewność, że klient odbierze sprzęt w dobrym stanie?

Pakowanie laptopa do wysyłki: krok po kroku

Jak wysłać laptopa lub inny sprzęt elektroniczny? W tym przypadku staranne zapakowanie produktu jest szczególnie istotne. Elektronika powinna być zabezpieczona zarówno przed urazami mechanicznymi i wstrząsami, jak również przed wilgocią i działaniem czynników atmosferycznych. W innym wypadku sprzęt może zostać uszkodzony i zareklamowany przez klienta, co oznacza dla sprzedawcy konieczność poniesienia dodatkowych kosztów.

Jeśli laptop znajduje się w oryginalnym, zabezpieczonym pudełku, warto delikatnie okleić karton taśmą klejącą – zwłaszcza na łączeniach i narożnikach. Należy to jednak zrobić tak, by nie uszkodzić pudełka. Następnie warto owinąć jeszcze pudełko folią stretch, a następnie – umieścić pudełko w nieco większym kartonie. Jeśli chodzi o pudełka i opakowania kartonowe do pakowania elektroniki, dobrym wyborem może być np. pudełko kartonowe z tektury 5- lub 7-warstwowej. Takie kartony nie będą się uginać, co jest istotne, gdy kurier przewozi więcej paczek.

Należy też zadbać o to, by zapobiec przesuwaniu się oryginalnego opakowania z laptopem wewnątrz kartonu. Można użyć w tym celu specjalnie dociętego styropianu, który zablokuje pudełko w środku albo dużej ilości folii bąbelkowej.

Tak przygotowaną przesyłkę warto jeszcze dokładnie owinąć taśmą klejącą. Oprócz tego konieczne jest też umieszczenie na zewnątrz kartonu etykiety. Dobrym pomysłem jest włożenie jej do folii (tak, by zabezpieczyć ją przed wpływem czynników atmosferycznych). Tak przygotowaną etykietę należy przykleić dokładnie taśmą klejącą, dbając jednocześnie o to, by nie zasłonić danych.

Wysyłka laptopa kurierem bez oryginalnego pudełka

Zdarza się, że sprzedawca nie dysponuje opakowaniem od producenta. W takim wypadku należy zadbać o kilka dodatkowych kwestii. W pierwszej kolejności warto otworzyć laptopa i położyć na klawiaturze miękką przekładkę (np. tkaniny czy pianki), która zapobiegnie uszkodzeniu matrycy, a następnie delikatnie zamknąć laptopa.

Kolejnym krokiem będzie owinięcie sprzętu folią bąbelkową. Nie warto pomijać tego kroku, jeśli chodzi o pakowanie laptopa do wysyłki, ponieważ folia pęcherzykowa spełnia kilka funkcji. Po pierwsze, zabezpiecza sprzęt przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Po drugie, folia chroni przed wilgocią – co w przypadku elektroniki jest szczególnie istotne.

Po dokładnym owinięciu należy owinąć laptopa taśmą klejącą, a następnie – włożyć do nieco większego kartonu, a pustą przestrzeń wypełnić dociętym styropianem lub folią bąbelkową. Karton trzeba jeszcze raz okleić taśmą. Dla pewności można również owinąć całość folią stretch. Na końcu należy przymocować etykietę (w folii). Dzięki temu sprzedawca zyska pewność, że przesyłka jest zabezpieczona przed ewentualnymi opadami deszczu.

Jak wysłać laptopa? Warto pamiętać o kilku kwestiach

Pakowanie laptopa do przesyłki wymaga nie tylko zabezpieczenia samego sprzętu, ale również – dołączonych do niego akcesoriów. Myszkę czy słuchawki należy zabezpieczyć osobno folią bąbelkową i okleić taśmą klejącą, a następnie włożyć do kartonu razem z pudełkiem, w którym mieści są laptop. Aby akcesoria się nie przesuwały, można umieścić je za tekturowymi przekładkami. Oprócz tego do laptopa zazwyczaj są dołączane kable i zasilacz. Warto je włożyć do osobnych, podpisanych torebek, a dopiero później owinąć je folią bąbelkową i taśmą klejącą. Należy też mieć świadomość, że kable i wszelkiego rodzaju przewody powinny być związane.

Dobrze również pamiętać o zabezpieczeniu sprzętu tak, by nie włączył się w trakcie transportu – dotyczy to zwłaszcza laptopów używanych. Oprócz tego na czas przesyłki konieczne jest także odłączenie od laptopa wszelkich dysków zewnętrznych oraz wyjęcie płyt CD/DVD, jeśli znajdują się w napędzie.

Sprzedawcy mogą również ubezpieczyć sprzęt

Nawet najlepiej zapakowany sprzęt może zostać uszkodzony w trakcie transportu – dlatego też niektórzy sprzedawcy decydują się na wykupienie ubezpieczenia. Zazwyczaj wartość sprzętu elektronicznego przekracza bowiem standardową wartość ubezpieczenia firm kurierskich. Dodatkowe ubezpieczenie może być zatem w tym przypadku opłacalnym rozwiązaniem.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

     

    Najpopularniejsze tematy