Paletyzacja w wersji eko – jak wspomagać ochronę środowiska w magazynie?

3 min. lektura22 grudnia 2020

Eko paletyzacja to układanie towarów na paletach w taki sposób, by usprawnić wysyłkę z wykorzystaniem ekologicznych opakowań i akcesoriów. Większość firm korzysta z ekologicznych opakowań do wysyłki i dotyczy to także wysyłki na paletach.

Skoro większość opakowań wysyłkowych stanowią te w wersji ekologicznej, to dlaczego taki sam trend ma nie dotyczyć wysyłania towarów na paletach? Paletyzacja w wersji eko jest również możliwa.

Paletyzacja w wersji eko

Same palety są ekologiczne, gdyż wykonane z drewna prasowanego. Materiał stosowany do ich produkcji pochodzi w aż 80% z recyklingu – są to ścinki drewniane połączone klejem, po wykorzystaniu można je poddać recyklingowi. Są dobrej jakości i znacząco ułatwiają transport towarów. W sprzedaży dostępne są również palety ze sklejki oraz tekturowe. Wszystkie są lekkie, wygodne w manewrowaniu, mogą być sztaplowane, czyli układane jedna na drugiej. Do ich zabezpieczenia można użyć ekologicznej folii stretch typu cast, która w aż 80% jest wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu.

Palety z drewna prasowanego są dwa razy lżejsze niż drewniane, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach wysyłki. Są bardzo mocne, wytrzymałe i stabilne – ich obciążenie dynamiczne to aż 900 kg. Są szczelne – chronią towary przed wilgocią i zabrudzeniem oraz bezpieczne – nie ma w nich gwoździ, śrub, ostrych krawędzi.

Dostępne są także eko palety w wersji mini – o obciążeniu dynamicznym 500 lub 250 kg. Są lżejsze, a więc bardziej ekonomiczne i pozwalające oszczędzić powierzchnię magazynową – nadają się do piętrowania. Do transportu morskiego służą natomiast palety kontenerowe, dzięki którym możliwa jest optymalizacja załadunku. Mają 4 wejścia pod wózek widłowy i eliminują potrzebę dodatkowego zabezpieczenia przesyłki.

Akcesoria do eko paletyzacji

Skoro do paletyzacji używa się ekologicznych palet, to warto także korzystać z ekologicznych akcesoriów, takich jak:

 • kątowniki i narożniki tekturowe
 • tekturowe przekładki
 • przekładki z tektury typu plaster miodu
 • przekładki papierowe antypoślizgowe
 • tekturowe stożki zabezpieczające
 • ekologiczna folia stretch typu cast w 80% wykonana z recyklingu.

Szczególnie przydatne podczas paletyzacji są przekładki. Te o strukturze plastra miodu ułatwiają stabilne i równie układanie ciężkich produktów w warstwach. 3-warstwowe są przeznaczone do oddzielania lekkich przedmiotów, a 5-warstowe ciężkich, ale delikatnych. Aby prawidłowo zabezpieczyć krawędzie palety, należy zastosować kątowniki i narożniki ochronne, a także specjalne stożki.

Folia stretch typu cast, którą można owinąć paletę jest wykonana z folii polietylenowej w 80% z recyklingu. Ma klejącą stronę wewnętrzną. Jest elastyczna i odporna na rozdarcia – zapewnia stabilizację ładunku podczas transportu i magazynowania. Jej odwijanie jest ciche i szybkie. Jest dostępna w 2 wersjach – przezroczystej oraz czarnej nieprzezroczystej.

Akcesoria do eko paletyzacji można znaleźć tu: https://www.rajapack.pl/folia-stretch-paletyzacja/akcesoria-do-paletyzacji_C1765.html.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy