Oznaczenia na przesyłkach kurierskich

3 min. lektura 02 października 2023

Zastanawiasz się, jakie są popularne oznaczenia przesyłek kurierskich stosowane przez firmy przewozowe oraz magazyny wysyłkowe? Jest ich naprawdę wiele. Warto znać, chociażby te podstawowe, aby mieć możliwość prawidłowego oznakowania przesyłek. Odpowiednio oznakowana paczka to gwarancja, że towar dojedzie do klienta w nienaruszonym stanie. W tym artykule znajdziesz informacje o najpopularniejszych oznaczeniach dla przesyłek kurierskich, a także dowiesz się, w jakich sytuacjach warto je stosować.

Kiedy stosuje się oznaczenia na przesyłkach kurierskich? Najważniejsze informacje w pigułce

W branży logistycznej stosuje się wiele odmian naklejek i etykiet na paczki. Niektóre pełnią tylko funkcję informacyjną, natomiast inne przekładają się bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa przesyłki w trakcie realizowania przewozu przez firmę kurierską. Z etykiet i oznaczeń na przesyłki kurierskie warto skorzystać w różnych sytuacjach. Najczęściej wykorzystuje się je w celu:

  • oznaczenia kierunku i pozycji pakowanego towaru,
  • poinformowania kuriera o wrażliwej zawartości paczki,
  • przekazania informacji o optymalnych temperaturach przewozu paczki,
  • wskazania, że przesyłek nie można na sobie piętrować.

Warto też dodać, że niektóre etykiety transportowe mogą informować o konieczności pobrania opłaty podczas wydawania paczki odbiorcy. Można powiedzieć, że oznaczenia na paczkach kurierskich odgrywają kluczową rolę w działaniach związanych z optymalizacją procesów logistycznych. Im lepiej oznakowana paczka, tym większa szansa, że przewoźnik szybciej zrealizuje dostawę na określonych warunkach, np. wskazanych w formie oznaczeń na paczce.

Jakie są najpopularniejsze oznaczenia przesyłek kurierskich? To warto wiedzieć!

Do powszechnie stosowanych oznaczeń kurierskich zaliczamy przede wszystkim takie, które dotyczą bezpieczeństwa i warunków przewozu paczki. Standardem w dzisiejszych czasach są takie oznaczenia przesyłek kurierskich, jak:

  1. Ostrzegawcze etykiety przewozowe – te mogą informować o szklanej lub wrażliwej zawartości paczki i niebezpiecznych substancjach, które znajdują się w przesyłce. Te najczęściej występują w wersjach graficznych, np. rozbity kieliszek lub w formie tekstowej, np. napis FRAGILE.
  2. Ostrzegawcze etykiety na paczki paletowe – takie oznaczenia przesyłek kurierskich dotyczą przede wszystkim zakazu piętrowania palet lub konkretnych paczek.
  3. Etykiety informujące o dokumentach – często spotykanym oznaczeniem jest czerwona naklejka z białym tekstem „FAKTURA W ŚRODKU”. W ten sposób nadawca informuje przewoźnika oraz odbiorcę o tym, gdzie znajdują się dokumenty sprzedażowe.
  4. Oznaczenia „góra / dół” – to kolejna etykieta, którą często można spotkać na przesyłkach kurierskich. Sprawdza się szczególnie w trakcie wysyłki płynów, których nie należy przewozić do góry nogami.
  5. Naklejka ostrzegawcza „nie rzucać” – takie oznaczenie jest często stosowane wraz z innymi etykietami na paczki kurierskie. Jeśli wewnątrz pudełka znajdują się wrażliwe przedmioty, warto umieścić na nim taką etykietę.

Dodatkowo dedykowane etykiety na przesyłki kurierskie mogą dotyczyć konieczności pobrania pieniędzy od odbiorcy w zamian za wydanie paczki, a także wskazania, w jakich temperaturach powinna być przewożona paczka. Warto jednak dodać, że naklejki nie obligują kuriera do ich respektowania – tutaj wszystko zależy od umowy podpisanej z przewoźnikiem.

Niemniej jednak dobrze oznakowana paczka z dedykowanymi etykietami daje gwarancję, że w razie problemów z przesyłką, np. jej uszkodzenie z winy kuriera, firma dostanie należne odszkodowanie za zniszczone mienie. W tym miejscu warto też wspomnieć nieco więcej o tym, jak działa reklamacja usługi kurierskiej. Często zdarza się, że brak prawidłowego oznakowania paczki skutkuje tym, że przewoźnik nie uznaje reklamacji i nie czuje się zobligowany do wypłaty odszkodowania.

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy