Jak używać folii stretch?

7 min. lektura 15 lutego 2023

Folia stretch to popularne i uniwersalne akcesorium o szerokim zastosowaniu. Od wielu lat ułatwia pracę osobom pracującym w branży transportowej. Przydaje się jednak też w innych sektorach – gospodarstwie domowym, rolnictwie, budownictwie. Najważniejsze jest to, by odpowiednio użyć folii stretch – musi być właściwie napięta i naprężona podczas oklejania. Jak używać folii stretch? Jak owijać folią stretch? Co warto o niej wiedzieć?

Historia folii stretch

Folia stretch powstała w minionych dekadach XX wieku. Jej początki sięgają jednak znacznie wcześniej, bo aż XIX wieku – wtedy Hans von Pechman wynalazł polietylen (substancję, z której powstaje folia stretch). W 1933 roku dwóch chemików, Eric Fawcett i Reginald Gibson, dokonali syntezy polietylenu – jest to tzw. wysokociśnieniowa metoda syntezy polietylenu. Owa technika stała się podstawą przemysłowej produkcji LDPE. Cały proces produkcyjny był doskonalony przez dziesięciolecia, aż wreszcie powstała folia stretch – taka, jaką znamy dziś.

Czym charakteryzuje się folia stretch? Jak używać folii stretch?

Folia stretch charakteryzuje się lekkością, elastycznością, rozciągliwością, wodoodpornością. Waga przedmiotów, które owija się nią, tak naprawdę prawie nie wzrasta. Podczas pakowania folia stretch dokładnie przylega do konkretnej powierzchni. Nie potrzeba zatem żadnych materiałów klejących, nożyczek. Dzięki niej pakowanie i zabezpieczanie przesyłek staje się proste, bezproblemowe, niemal intuicyjne.

Wyjątkowa rozciągliwość folii stretch sprawia, że owo akcesorium jest bardzo wydajne. Owinięte nią przedmioty będą doskonale zabezpieczone przed kurzem, pyłem, wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi – wszystkim, na co przesyłka jest narażona podczas transportu, rozładunku, załadunku. Folia stretch chroni także przed skrajnymi temperaturami (ma właściwości termoizolacyjne), a także promieniowaniem UV. Zapewnia ona stabilność i bezpieczeństwo pakunkom – unieruchamia daną przesyłkę na palecie transportowej. Da się ją złączyć z paczką o każdym rozmiarze – po prostu w jednym wypadku użyje się jej więcej, w innym mniej. To wstępne odpowiedzi na pytanie: „jak zapakować przesyłkę za pomocą folii stretch” i „czym cechuje się folia stretch”.

Kolory folii stretch

Na rynku można spotkać folię stretch w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej mamy do czynienia jednak z wersją przezroczystą i czarną. Ta pierwsza pomaga łatwo zidentyfikować zawartość przesyłki (jeśli nastaje taka potrzeba). Czarna folia stretch – częściej wykorzystywana – pozwala natomiast uchronić paczkę przed niechcianymi spojrzeniami osób postronnych. Można zatem bez wahania powiedzieć, że czarna folia stretch jest idealna do pakowania paczek i palet.

Rodzaje folii stretch – tylko w RAJA

Na rynku można spotkać wiele typów folii stretch, różniących się od siebie przeznaczeniem, kolorem, gramaturą. W RAJA spotkasz:

  • folię stretch czarną (najpopularniejsza),
  • folię stretch przezroczystą (transparentną),
  • folię stretch kolorową,
  • folię stretch samoprzylepną,
  • folię stretch ekologiczną,
  • folię pre-stretch,
  • folię stretch typu blown,
  • folię stretch w mini rolkach.

Co warto wiedzieć o nich? O ile zastosowanie i cechy czarnej, przezroczystej folii stretch są już jasne, o tyle pozostałe mogą budzić wątpliwości. Kolorowe folie stretch pozwalają na szybkie ukrycie zawartości.

Folia ekologiczna jest elastyczna i odporna na rozdarcia. Składa się z dwóch warstw – strona wewnętrzna została pokryta mocnym klejem, dzięki czemu akcesorium łatwo się przykleja dao danej powierzchni. Jej wielką zaletą jest ekologiczność – wykonuje się ją w recyklingowanej (w 80%) folii polietylenowej.

Folia pre-stretch jest wstępnie rozciągnięta, bardzo lekka. Jeszcze sprawniej niż tradycyjna wersja pomaga w stabilizacji ładunku. Folia stretch typu blown ma podobne zastosowanie. Jest wykonana ze specjalnego polietylenu, rozciągniętego metodą podmuchu „blown”. Idealnie nadaje się do zabezpieczania produktów o odstających, ostrych krawędziach.

Akcesoria do folii stretch

Mówiąc o folii stretch, nie sposób nie uwzględnić przydatnych akcesoriów: dyspenserów oraz końcówek plastikowych. Te pierwsze pomagają sprawnie uciąć pożądany kawałek folii, natomiast końcówki umożliwiają bezwysiłkowe odwijanie.

Jak owijać folią stretch przesyłkę?

Zastanawiasz się, jak zapakować przesyłkę za pomocą folii stretch? Zacznij od owijania. Owijanie folii stretch nie jest trudną czynnością. Przydadzą się podczas niej – wymienione wcześniej – dyspensery do folii stretch oraz plastikowe końcówki.

Zanim zaczniesz odwijać folię, sprawdź, jak w jakim stopniu ładunek został przymocowany na palecie (mocno i stabilnie, równo). Jego krawędzie nie powinny wystawać poza obwód palety. Pierwszy krok to przywiązanie folii stretch do podstawy palety (dzięki temu akcesorium będzie właściwie naprężone). Przesyłkę (lub inny towar) owijasz od podstawy ładunku (wewnętrzna warstwa folii musi mieć styl z owijanym przedmiotem). Wykonuj płynne ruchy. Musisz tak napiąć folię, by czuć jej opór. Paleta powinna zostać owinięta kilkukrotnie (wiele zależy od ciężaru przesyłki i oczekiwań).

Górną powierzchnię palety owijaj krzyżowo (po przekątnej). Możesz ewentualnie zastosować membranę, kaptur. Cały proces owijania folią stretch nie jest zbyt skomplikowany.

Wymienione czynności są idealną odpowiedzią na pytanie: „jak używać folii stretch”?

Jakie zastosowanie ma folia stretch?

Zastanawiasz się, jakie jest zastosowanie i rodzaje folii stretch w konkretnych przemysłach? Po kolei. Folia stretch kojarzy się mimowolnie z branżą transportową i opakowaniową. Nic dziwnego – to w transporcie jest ona najczęściej wykorzystywana. Przed oczyma mogą stanąć owinięte nią palety przesyłek – usztywnione, ustabilizowane, w pełni bezpieczne. Folia stretch poradzi sobie zarówno z małymi, standardowymi paczkami, jak i wielkogabarytowymi przesyłkami, które przewozi się na specjalnych paletach.

Ogród i rolnictwo

Można wykorzystać ją także w mniej oczywistych sektorach – ogrodnictwie, rolnictwie, branży budowlanej i remontowej, spożywczej, a nawet beauty (gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich). Ogrodnicy i rolniczy często wykorzystują tzw. tunele foliowe, wspierające uprawę jadalnych i ozdobnych roślin. Narzucenie na ich powierzchnię folii stretch powoduje wydłużenie okresu wegetacji, ograniczenie promieniowania UV. W ten sposób chroni się m.in. rośliny ozdobne, niektóre grzyby (pieczarki, boczniaki), małe rośliny, krzewy, drzewa, kiszonki i pasze dla zwierząt. Folia stretch skutecznie zapobiega rośnięciu chwastów na ziemi (wystarczy rozłożyć ją na płasko i zrobić dziury w miejscach, w których zostały zasadzone lub zasiane rośliny).

Budowa i remont

Jeśli chodzi o sektor budowlano-remontowy, folią stretch owija się zazwyczaj worki z materiałami budowlanymi (np. gipsem, tynkiem). Owo akcesorium zabezpiecza tworzywa przez niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i zanieczyszczeniami z zewnątrz, a także zapobiega ich rozprzestrzenianiu się na boki, izoluje. Podczas remontu folię stretch używa się do zabezpieczenia mebli, drzwi, podłogi przed zarysowaniami, farbami, pyłem. Jak owijać folią stretch w tych warunkach? Niemal tak samo, jak przesyłki.

Branża spożywcza

W branży spożywczej wykorzystuje się nieco inną, równie funkcjonalną folię stretch (przezroczystą, cieńszą, mniej elastyczną). Chroni ona żywność przed zabrudzeniem, rozprzestrzenianiem się zapachów, a także izoluje wnętrze. Jej obecność sprawia, że jedzenie zachowuje dłużej świeżość.

Gabinety kosmetyczne

Nie każdy jest świadomy, że folię stretch często wykorzystuje się w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich – m.in. do owijania ręcznika, skrywające włosy z olejem lub maską. Kosmetyczki i fryzjerki chwalą jej właściwości termoizolacyjne – dzięki nim podczas takich zabiegów kosmetycznych oleje i maski lepiej wchłoną się, do łuski włosa.

Folia stretch przyda się także w domowych warunkach – nie tylko przy pakowaniu i zabezpieczaniu paczek. Podczas podróży można za jej pomocą zabezpieczyć bagaż. Niektórzy domownicy okrywają nią schowane do szafy ubrania sezonowe (np. zimowe kurtki) – folia stretch zabezpiecza odzież przed wilgocią, kurzem, stęchlizną.

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *





 

Najpopularniejsze tematy