Czy jakość dostawy w e-commerce ma znaczenie?

7 min. lektura03 lutego 2023

Dostępne metody realizacji zamówień oraz jakość pakowania towarów do wysyłki wpływają bezpośrednio na nastroje konsumentów. Wdrażanie działań optymalizacyjnych w działach logistyki przekłada się na poziom zadowolenia osób kupujących towary przez internet. Dla firm z branży e-commerce jakość realizowanych dostaw przekłada się na zyski przedsiębiorstwa. Jak to możliwe? W tym artykule poruszymy więcej zagadnień o dostawach w e-commerce.

Dostawa w e-commerce – czy rodzaj wysyłki ma znaczenie?

Dla klientów sklepów internetowych dostępność różnych form wysyłki towarów ma ogromne znaczenie. Może determinować pozytywne zakończenie procesu zakupowego, czyli opłacenie realizacji zamówienia. Z perspektywy konsumenta wiele form płatności oraz opcji dostawy budzi zaufanie i buduje pozytywną opinię na temat przedsiębiorstwa handlowego.

Dostawa w e-commerce może być realizowana na kilka sposobów:

 • wysyłka towaru firmą kurierską bezpośrednio do klienta – na adres domowy lub firmowy,
 • wysyłka towaru do punktu paczkowego, np. paczkomaty,
 • standardowa przesyłka pocztowa,
 • transport towaru do oddziału firmy (sprawdza się w przypadku rozbudowanych sieci dystrybucji),
 • odbiór osobisty zamówienia.

Aby zadbać o maksymalne zadowolenie klientów, warto też zaproponować opcję finalizacji zamówienia za pobraniem kurierskim. Wielu klientów ceni sobie możliwość płatności za towar dopiero w trakcie odbioru. Forma dostawy w e-commerce ma przełożenie na opinie konsumentów na temat przedsiębiorstwa handlowego. O pozytywnych doświadczeniach klienta sklepu internetowego można przeczytać na blogu RAJA. To zbiór kilku wskazówek o tym, jak zatrzymać konsumenta na dłużej i zachęcić go do ponownego złożenia zamówienia.

Jakość dostawy w e-commerce – jak ją poprawić?

Na jakość realizowanych dostaw wpływa kilka innych czynników, np. procedury logistyczne firm kurierskich i sposób pakowania paczek przez dział magazynowy. Każdy przedsiębiorca powinien regularnie przeprowadzać audyt procesów logistycznych. Dla firmy to ważne czynności, które przekładają się na jakość świadczonych usług logistycznych. Poprawa jakości dostawy w e-commerce to kilka prostych działań:

 1. Ocena potrzeb potencjalnych klientów – dokładna weryfikacja umożliwia dopasowanie sposobu świadczonych usług przewozowych do potrzeb konsumentów. Przedsiębiorstwa realizujące dostawę w e-commerce mogą postawić na udostępnienie kilku sposobów wysyłki towarów.
 2. Optymalizacja pracy magazynu – poprawa jakości dostaw w e-commerce to też szybkość realizacji zamówień. Ogromne znacznie mają maszyny i narzędzia stosowane w firmie. Automatyzacja procesów kompletowania i pakowania paczek realnie przekłada się na jakość dostawy. W e-commerce istotne są dwa aspekty: czas realizacji zamówienia i sposób zabezpieczenia paczki.
 3. Oszacowanie kosztów logistycznych firmy – ciągła kontrola wydatków na logistykę umożliwia ich optymalizację. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na rozwój procesów, które wpłyną na jakość dostaw w e-commerce. Im niższe koszty logistyczne w przedsiębiorstwie, tym mniejsze wydatki na transport po stronie klienta sklepu internetowego.
 4. Nawiązanie współpracy z rzetelną firmą kurierską – biznes e-commerce nie ogranicza się tylko do współpracy z jedną firmą kurierską. Aby poprawić jakość realizowanych dostaw, można wykorzystać: zewnętrznego operatora kurierskiego i dropshipping, fulfillment, czyli outsourcing logistyczny.

Aby dostawa w e-commerce była realizowana terminowo i z zachowaniem wszelkich standardów, warto zastosować się do czterech powyższych wskazówek. Celem uzupełnienia wiedzy warto poznać porady o efektywnym zarządzaniu sklepem internetowym. Wpis blogowy na ten temat to zbiór kluczowych informacji o prowadzeniu biznesu w branży e-commerce.

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga ciągłego wdrażania działań optymalizacyjnych, które wpływają na jakość i ceny dostaw. W ten sposób można stworzyć biznes, który będzie mocną konkurencją dla innych przedsiębiorców w branży.

Pakowanie towarów a jakość dostaw w e-commerce

Czynniki, które wpływają na jakość dostaw w e-commerce to czas realizacji zamówienia i sposób pakowania paczek. Wdrożenie proekologicznych działań realnie przekłada się na zadowolenie klientów. Dobrym wyborem są kartony i opakowania ekologiczne. Inwestycja w ekologiczne opakowania realnie wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Artykuł blogowy o ekologicznych opakowaniach wysyłkowych nieco przybliża opłacalność inwestowania w tzw. ekologiczną rewolucję transportową.

Wyróżniamy też kilka zasad pakowania, które realnie wpływają na jakość dostaw. W e-commerce to:

 • Korzystanie ze sprawdzonych materiałów operacyjnych: folie stretch, taśmy pakowe, opakowania kartonowe.
 • Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa towaru w paczkach. Warto zaopatrzyć się w folie pęcherzykowe. Te nadają się zarówno do pakowania towaru drobnicowego, jak i wielkogabarytowego.
 • Poprawne oznakowanie paczek: to nie tylko odpowiednie naklejenie listu przewozowego dla kuriera, ale także umieszczenie na paczce etykiet informacyjnych, np. o wrażliwej na uszkodzenia zawartości paczki.
 • Uzupełnianie pustych przestrzeni w kartonach wysyłkowych. To banalna porada, która przekłada się na bezpieczeństwo towaru w trakcie transportu przez firmę kurierską. Najlepiej użyć w tym celu wypełniacza w postaci poduszek powietrza lub ekologicznego papieru kraft.

Zaopatrzenie magazynu wysyłkowego w sprawdzone materiały operacyjne do pakowania paczek to podstawa. W ten sposób można realnie wpłynąć na jakość dostaw towarów. Wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań usprawnia też pracę magazynu. Zarówno mały, jak i duży przedsiębiorca powinien wiedzieć, jakie są zalety stosowania foliopaków w e-commerce. Po przeczytaniu wpisu blogowego na ten temat można łatwiej podjąć decyzję o zamówieniu materiałów operacyjnych do swojego przedsiębiorstwa.

Sposób zabezpieczenia towaru na wewnątrz opakowania kartonowego oraz wygląd paczki mocno przekłada się na zadowolenie klientów sklepu internetowego. Warto zadbać o jakość logistyki dostaw w e-commerce: szybkość działania, bezpieczeństwo i bezproblemową obsługę. Wszystkie te czynniki przekładają się na liczbę zamówień składanych przez klientów, a tym samym zyski przedsiębiorstwa.

Dla przedsiębiorców inwestujących w jakość dostaw, a jednocześnie chcących ograniczyć koszty logistyczne przygotowaliśmy przegląd kopert dla biznesu. Przedstawiamy w nim popularne rodzaje kopert (kartonowych, biurowych, bąbelkowych), które warto mieć w firmie podczas pakowania towarów.

Wysoka jakość dostawy w e-commerce to większa szansa na rozwój biznesu

Wyróżniamy sporo obszarów, które przekładają się na wizerunek marki i doświadczenia zakupowe potencjalnych klientów. Jednym z nich jest jakość dostaw w e-commerce. W dzisiejszych czasach walka z konkurencją to głównie optymalizacja kosztów logistycznych i poprawa jakości dostawy. W e-commerce wielu przedsiębiorców proponuje podobne produkty, a więc konkurowanie w tym zakresie przynosi wymierne skutki.

Dobrze zoptymalizowany proces dostaw w e-commerce zaczyna się już na etapie przyjęcia towaru w firmie. Kolejne istotne kwestie przekładające się na możliwości poprawy jakości świadczonych usług to: poprawne składowanie zasobów, automatyzacja konfekcjonowania i pakowania zamówień, a także szybkie wydawanie towarów firmom kurierskim.

Podsumowując: jakość dostawy w e-commerce ma znaczenie. To ważne w odniesieniu do wizerunku firmy w oczach klientów, a także zwiększenia zysków przedsiębiorstwa. Zoptymalizowane procesy logistyczne oraz stabilność łańcucha dostaw realnie zwiększają obroty firmy – głównie poprzez napływ większej liczby zamówień ze sklepu internetowego.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy