Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?

4 min. lektura 11 stycznia 2023

Jako właściciel firmy oferującej wysyłkę sprzętu elektronicznego doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem jest właściwe jego zapakowanie do wysyłki. Bez względu na to, czy decydujesz się na nadanie poszczególnych elementów drogą pocztową, czy kurierską, musisz paczce zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. W takim przypadku pojawia się pytanie, jak pakować sprzęt elektroniczny oraz, jak go zabezpieczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w transporcie?

Niezależnie od gabarytów sprzętu elektronicznego istotne jest, aby podczas pakowania wykorzystać wszelkie możliwe akcesoria zabezpieczające. Wśród nich powinny znaleźć się:

  • Wzmocnione pudełka kartonowe do pakowania składające się z kilku warstw,
  • elementy ochronne, jak folia piankowa lub folia bąbelkowa, które dodatkowo zamortyzują wstrząsy.
  • folia stretch w kolorze czarnym, która dodatkowo ochroni nadawany produkt przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi,
  • etykiety informacyjne,
  • akcesoria pakowe jak np. taśma klejąca.

Ochrona przed wilgocią

Jednym z czynników, który może negatywnie wpływać na jakość i prawidłowe funkcjonowanie sprzętu elektronicznego, jest wilgoć. Ta może pojawić się poprzez nadmierne opady deszczu w trakcie transportu, przechowywanie paczek w zawilgoconych miejscach i wielu innych czynników. Chcąc zabezpieczyć towar, a tym samym uniknąć jakichkolwiek strat, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnie przygotowanych pochłaniaczy wilgoci.

Niewielkie saszetki, wypełnione granulatem higroskopijnym, będą absorbować nadmiar cząsteczek wody. To sprawi, że elektronika nie wchłonie żadnych niepożądanych substancji, a klienta otrzyma paczkę w nienaruszonym stanie. Sprawdź, jak działają i do jakich paczek dodawać pochłaniacze wilgoci.

Jak pakować drobny sprzęt elektroniczny?

Nie zawsze wszystkie części elektroniczne i sprzęty wymagają zapakowania ich w duże kartony. W wielu przypadkach w zupełności wystarczającym opakowaniem może okazać się koperta. Czy w tym przypadku wystarczy jednak klasyczna papierowa torebeczka z zamknięciem? Absolutnie nie. Jeśli chcesz zdecydować się na wybór koperty, postaw na takie, które wewnątrz wyłożone zostały specjalną folią bąbelkową.

Folia bąbelkowa, zarówno ta zastosowana w kopertach, jak i ta sprzedawana oddzielnie, wykonana jest z wytrzymałego polietylenu o wielu korzystnych właściwościach. Najważniejsze jest to, że ultra cienki plastik jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym przedarcia i pęknięcia. Pozwala to na maksymalną ochronę nadanej elektroniki. Co więcej, folia nie przepuszcza wilgoci, co zabezpiecza sprzęt przed zalaniem lub innymi szkodliwymi czynnikami. Dodatkowo sama folia składa się z dwóch warstw, pomiędzy które wtłoczone zostało powietrze. Dzięki temu w trakcie transportu produkt jest odpowiednio amortyzowany i odporny na wstrząsy.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w transporcie?

Zastanawiasz się, jak wysłać sprzęt elektroniczny kurierem? W tym przypadku istotne będzie kilka kwestii. W pierwszej kolejności zadbaj o profesjonalne opakowania. Te z powodzeniem kupisz na stronie firmy RAJA. Wielu producentów decyduje się na zastosowanie woreczków antystatycznych jako owijek na poszczególne elementy elektroniczne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tego typu akcesoria doskonale chronią towar przed wyładowaniem elektrostatycznym, uszkodzeniem oraz brudem. Woreczki antystatyczne mają charakterystyczny różowy kolor, dlatego z pewnością bez trudu je rozpoznasz. Sprawdź, jak działają woreczki antystatyczne.

Skoro jesteśmy już przy pytaniu, jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny w transporcie, doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie profili piankowych. Te przygotowane zostały  formie ramek i z powodzeniem mogą być założone na każdą krawędź wysyłanego produktu, który wymaga wzmożonej ochrony. Zaopatrz się w nie, jeśli chcesz, aby ostre krawędzie towaru nie uszkodziły pozostałych elementów przesyłki oraz opakowania. Sprawdź w naszym ostatnim wpisie zastosowanie profili piankowych w praktyce.

Wybór kuriera do przewozu sprzętu elektronicznego

Decydując się na wysyłkę elektroniki przy pomocy zewnętrznej firmy transportowej, możesz skorzystać z tradycyjnej opcji dostawy pod wskazany adres. Wielu konsumentów zdecydowanie jednak preferuje dostawy do wybranego punktu odbiorczego, w tym do paczkomatów. Proponowana opcja jest dużo wygodniejsza, ponieważ umożliwia wyjęcie paczki niemal o każdej porze. To z pewnością niweluje konieczność oczekiwania na kuriera w domu i ewentualne odesłanie przesyłki.

Nadając sprzęt o wysokiej wartości, warto zadbać o jego właściwe ubezpieczenie. To uchroni Cię przed poniesieniem kosztów związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami. Ubezpieczenie najczęściej obejmuje:

  •       zagubienie przesyłki w transporcie,
  •       uszkodzenie paczki,
  •       uszkodzenie przesyłki,
  •       jakikolwiek widoczny ubytek w przesyłce.

Możliwość wykupienia ubezpieczenia wiąże się z dodatkową opłatą. Opcję możesz zaznaczyć podczas składania zamówienia lub generowania etykiety przewozowej. Jest to niezwykle częsta praktyka, którą stosują zarówno klienci indywidualni, jak i przedstawiciele firm.

Najpopularniejsze tematy