Zastosowanie profili piankowych w praktyce

6 min. lektura26 listopada 2022

Prawidłowe zabezpieczenie paczki to bardzo ważne zadanie – zarówno do wysyłki, jak i w czasie przeprowadzki. Wykorzystuje się do tego różne niezbędne akcesoria, np. taśmy, etykiety, wypełniacze do paczek. W kontakcie z ciężkimi przedmiotami o niestandardowych wymiarach przydadzą się tzw. profile piankowe. Czym charakteryzują się owe elementy ochronne? Czy wiążą się jedynie z branżą przeprowadzkową, transportową?

Czym są profile piankowe?

Profile piankowe to charakterystyczne elementy ozdobne, wykonywane ze spienionego polietylenu. Ich kształt oraz wymiary dopasowują się do różnych produktów, np.:

  • krawędzi ścian,
  • krawędzi regałów,
  • krawędzi mebli,
  • elektroniki,
  • obrazów,
  • wystających produktów sklepowych.

Profile aluminiowe mają bardzo ważne zastosowanie, którego nie wolno bagatelizować. Chronią newralgiczne miejsca (zazwyczaj ostre krawędzie i narożniki, które mogą się skruszyć w kontakcie z czymś ciężkim lub rozerwać cienką tekturę kartonu). Drugie zadanie jest bezpośrednio związane z ludźmi, czyli kurierami, odbiorcami paczek, pracownikami magazynów wysyłkowych. Profile piankowe nie dopuszczają do bolesnego kontaktu skóry z ostrymi krawędziami.

Jak używać profili piankowych? To bardzo proste pytanie. Przy montażu nie trzeba wykorzystywać żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy wybrać jeden, uformowany już kawałek profilu piankowego, a następnie przymocować go dokładnie do ostrej powierzchni, np. przy użyciu taśmy klejącej.

Profile piankowe – charakterystyka

Uniwersalne profile piankowe to bardzo istotni reprezentanci podstawowych akcesoriów do pakowania. Owe elementy ochronne wykorzystują zarówno duże firmy przemysłowe czy magazyny wysyłkowe, jak i klienci indywidualni, którzy chcieliby jedynie zabezpieczyć swój dobytek w kartonach na czas przeprowadzki, remontu.

Profile piankowe dają gwarancję solidnego zabezpieczenia przewożonych przedmiotów. Nawet jeśli droga przesyłki jest wyboista, nie trzeba się martwić o uszkodzenia. Profile z pianki zapobiegają skutkom drgań, zarysowań, uderzeń – zawartość będzie nienaruszona. Nic dziwnego, że to popularne akcesorium wśród wielu sklepów internetowych, wysyłkowych.

Profile piankowe – najpopularniejsze rodzaje

Profile piankowe można bezproblemowo podzielić na kilka pomniejszych typów – wyróżniającymi się odmiennym kształtem, grubością, przeznaczeniem, formą.

Najczęstszy i najprostszy podział dotyczy przeznaczenia tych elementów ochronnych. Najpopularniejszy typ profilu piankowego to „C” – takie egzemplarze zabezpieczają przedmioty i skomplikowanych kształtach. Inne nakładki piankowe – rodzaj „L” – służą do ochrony narożników towaru. Zazwyczaj dysponują specjalnymi wycięciami.

Profile piankowe „U” przeznaczone są – ogólnie ujmując – do zabezpieczania ładunków płaskich. Cienkie i miękkie nakładki o nazewnictwie „WS” do ochrony elementów szklanych, np. luster, szyb.

Inny podział profili piankowych dotyczy kształtu. Ciekawym podtypem są nakładki piankowe z otworami w kształcie koła lub kwadratu. Takie elementy ochronne sprawdzą się w pakowaniu towarów o niestandardowych kształtach, np. piłek sportowych. Okrągłe narożniki w postaci walców skutecznie osłonią zapakowane już przedmioty.

Istnieją także profesjonalne narożniki półwałkowe o specyficznej budowie. Jakiej? Z jednej strony widnieje płaska powierzchnia, którą można bezproblemowo przytwierdzić do prostej przestrzeni. Na drugiej stronie natomiast pojawiają się zaokrąglenia – w kartonowym pudełku ta warstwa byłaby skierowana do zewnątrz, ponieważ wykazuje lepsze właściwości ochronne.

profil piankowy do pakowania

Ochronne profile piankowe – tylko w RAJA

W sklepie RAJA można odnaleźć wiele polietylenowych profili piankowych, o niskiej gęstości 30 kg/m3. Zainteresowani mają tutaj głównie do czynienia z rodzajem „U” oraz „L”. Firma specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań – głównie tekturowych kartonów.

Profile piankowe – najważniejsze zalety

Profile piankowe wyróżniają się wytrzymałością i niską wagą. Ich lekkość ma swoje plusy – całkowita waga paczki, w której się znajdują, nie zwiększa się znacząco. Charakterystyczna, piankowa struktura profili piankowych cechuje się wysoką elastycznością. Nigdy nie traci swoich właściwości amortyzujących – nawet w kontakcie z bardzo ciężkimi przedmiotami.

Warto nadmienić, że profile piankowe doskonale tłumią drgania. Jeśli nawet się odkształcą (pod dużym obciążeniem), szybko z powrotem powrócą do pierwotnego kształtu. To swoista przeciwwaga dla klasycznego styropianu.

Wyrażenie „jak używać profili piankowych” wynika po części z ich niebanalnych właściwości. Przede wszystkim, nie przepuszczają wilgoci ani wody. W niemal każdych warunkach zachowują swoją elastyczność – nawet podczas skrajnych temperatur. Wykazują niepalność, antystatyczność, dużą odporność na promieniowanie UV. Profile piankowe są łatwe w czyszczeniu. Owa właściwość sprzyja ich ewentualnemu wielkokrotnemu użytkowymi. Zamiast je wyrzucać, można po prostu umyć za pomocą sprężonego powietrza lub strumienia wody. Jeśli dojdzie do zmniejszenia ich rozmiaru, nie stanowi to wielkiego problemu – profile piankowe można ciąć standardowymi narzędziami, bez obaw o skruszenie lub uszkodzenie.

Profile piankowe a wypełniacze

Profile piankowe świetnie współgrają z innymi akcesoriami – taśmami, etykietami do przesyłek, a także wypełniaczami. Ich jasna, charakterystyczna postać nie zaburza wyglądu ekologicznych i ozdobnych wypełniaczy do paczek.

Profile piankowe – wpływ na środowisko

Profile piankowe są wykonane ze spienionego polietylenu o niskiej gęstości (LDPE), czyli pianki polietylenowej. To substancja obojętna, nietoksyczna, nieemitująca chemikaliów. Produkty polietylenowe powinny być odpowiednio segregowane, czyli wrzucane do pojemników na tworzywa sztuczne. Takie działanie ma wiele plusów – odpowiednio posegregowane profile piankowe szybko zostaną poddane recyklingowi. Nie generujemy wtedy odpadów. Powtórne przetwarzanie odpadów przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Profile piankowe – ogólne znaczenie

Profile piankowe powstały dla konkretnego celu – by poprawić jakość usług transportowych, przeprowadzkowych, a także podnieść standardy bezpieczeństwa w różnych branżach. Ogólnie ujmując, pomagają one zabezpieczyć zawartość paczki przed zniszczeniem. Działa to też w drugą stronę – nie dopuszczają, by kurierzy lub osoby postronne skaleczyły się, zraniły ostrymi narożnikami transportowanych przedmiotów.

Zastosowanie profili piankowych – czy tylko branża transportowa?

Profile piankowe zazwyczaj wykorzystuje się w branży transportowej, przeprowadzkowej – jako zabezpieczenie narożników ścian, maszyn, urządzeń. To niezbędniki w każdej sytuacji – przydają się zarówno przy masowej produkcji, jak i pojedynczych zamówieniach w mniej popularnych sklepach wysyłkowych. To jednak nie wszystko.

Profile piankowe wykorzystuje się m.in. w branży meblarskiej – do ochrony desek, okien, szyb, blatów. Nie brakuje ich w magazynach, halach przemysłowych, podziemnych parkingach, firmach logistycznych, międzynarodowych wypożyczalniach samochodów. Owe elementy ochronne przydadzą się także w domowych realiach – do ochrony krawędzi mebli. To szczególnie istotna funkcja w tych domach, w których przebywają małe dzieci, narażone na kontakt z ostrymi krawędziami umeblowania.

Profile piankowe wykorzystuje się także w przemyśle – jako alternatywa dla metalowych, plastikowych zabezpieczeń. Mogą chronić przęsła ogrodowe, bramy, blaty, szyby samochodowe.

    Your email address will not be published. Required fields are marked *





     

    Najpopularniejsze tematy