Jak zapakować prezent bez torebki? 5 ciekawych sposobów

5 min. lektura04 listopada 2023

Dzięki oryginalnemu opakowaniu prezent może nie tylko zyskać na atrakcyjności wizualnej, ale i wyrazić dbałość o szczegóły oraz indywidualny charakter. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pomysły na ciekawe opakowania upominku. Sprawdź, jak szybko i efektownie zapakować prezent bez torebki!

Jak zapakować prezent bez torebki?

Torebki prezentowe są popularne z kilku względów. Przede wszystkim to wygodne rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o konieczności dodatkowego ozdobienia upominku,  a przy tym są łatwo dostępne. Zdarza się jednak, że zapominamy o ich zakupie. Co zatem może je zastąpić?

1. Kreatywne wykorzystanie papieru do pieczenia

Jeden z najprostszych, a jednocześnie efektownych sposobów na zapakowanie prezentu to wykorzystanie papieru do pieczenia. To dobry wybór także dla osób, które muszą zapakować upominek na ostatnią chwilę i mogą wykorzystać jedynie to, co znajduje się w ich domu. Zamiast klasycznego papieru ozdobnego, wystarczy użyć tego, który zazwyczaj wykorzystuje się do przygotowywania ciast i ciasteczek. Zawijając prezent w kilka warstw tego papieru, uzyskasz efekt surowego, eleganckiego opakowania, który jest szczególnie modny w stylistyce boho. 

Jak zapakować prezent bez torebki z wykorzystaniem papieru do pieczenia?

 • Krok 1: Odmierz odpowiednią ilość papieru do pieczenia, zależnie od rozmiaru prezentu.
 • Krok 2: Umieść prezent w centrum papieru, a następnie starannie zwiąż wstążką z efektem satyny lub sznurkiem.
 • Krok 3: Jeśli chcesz dodać dodatkowej elegancji, zrób kokardę lub dekoracyjny węzeł.

2. Elegancja w tkaninie

Tkanina staje się idealnym substytutem dla tradycyjnego papieru, a przy tym jest ekologiczna. Doskonale dopasuje się więc w obecne trendy. Możesz sięgnąć po kolorową serwetkę, lnianą chustkę czy kawałek materiału w ulubionym kolorze osoby obdarowywanej. To nie tylko wytworne, ale i praktyczne rozwiązanie, ponieważ tkaninę można ponownie wykorzystać.

Jak zapakować prezent w tkaninę?

 • Krok 1: Rozłóż tkaninę na płaskiej powierzchni.
 • Krok 2: Umieść prezent w centrum tkaniny.
 • Krok 3: Zawiąż tkaninę wokół prezentu, korzystając ze wstążki ozdobnej lub sznurka.
 • Krok 4: Dodatkowo, możesz umieścić kwiatek lub inny ozdobny element.

3. Papierowy koszyczek jako alternatywa dla torebki

Papierowy koszyczek to nie tylko efektowne opakowanie, ale i praktyczna forma transportu prezentu. W zależności od okazji możesz ozdobić koszyczek w tematyczny sposób, tworząc dodatkowy element dekoracyjny. Ta forma pakowania sprawdzi się, zwłaszcza gdy chcesz wręczyć kilka mniejszych podarunków, tworząc kompozycję w jednym opakowaniu. Obok takiego opakowania prezentu trudno przejść obojętnie.

Jak stworzyć papierowy koszyczek?

 • Krok 1: Wybierz papier, który pasuje do okazji i gustu obdarowywanej osoby. Może to być kolorowy papier ozdobny lub neutralny.
 • Krok 2: Wykorzystaj sztywne kartki papieru, uformuj je w kształt koszyczka i przytwierdź krawędzie taśmą klejącą. Upewnij się, że koszyczek jest stabilny.
 • Krok 3: Umieść prezent wewnątrz koszyczka.
 • Krok 4: Dodaj dekoracje, takie jak kolorowe wstążki lub kwiaty. Następnie zawiąż kokardę, aby podkreślić prezencję. Możesz również dodać karteczkę z życzeniami.

Sprawdź również inne pomysły w naszym wpisie Jak zapakować paczkę bez kartonu?

4. Uszyj własne ubranko na prezent

Jeśli masz umiejętność korzystania z drutów lub masz ochotę na naukę nowego hobby, to masz uczyć specjalne ubranko na prezent. Choć najpopularniejsze są sweterki na wino, możesz dostosować tę technikę do opakowania dowolnego produktu, nawet takiego jak kosmetyki naturalne. 

 • Krok 1: Rozpocznij od wyboru odpowiedniego materiału do uszycia ubranka. Upewnij się, że materiał jest miły dla skóry i pasuje do okazji.
 • Krok 2: Na podstawie wybranego wzoru przygotuj szablon na kartonie lub papierze. Następnie rozłóż materiał na płaskiej powierzchni i użyj szablonu do wycięcia odpowiednich kształtów. Pozostaw dodatkową przestrzeń na szwy.
 • Krok 3: Po wycięciu wszystkich elementów, przystąp do zszywania ich razem. Zacznij od najprostszych obszarów, np. boków lub ramion, a następnie kontynuuj do bardziej skomplikowanych części, takich jak dekolt czy mankiety. 
 • Krok 4: Po zszyciu podstawowych elementów, dodaj ewentualne detale, takie jak guziki, koronki, czy ozdobne szwy.

5. Prezenty w szkle

Słoiki, szklanki i inne pojemniki szklane stanowią nietuzinkowy i ekologiczny materiał do pakowania prezentów. To nie tylko praktyczne, lecz także estetyczne rozwiązanie, ponieważ szklane opakowania mogą być wielokrotnie używane. Aby nadać im świąteczny charakter, wystarczy jedynie przewiązać pojemniki ozdobną wstążką lub sznurkiem ozdobnym. Dodatkową dekorację możemy uzyskać, dekorując opakowania gałązką rośliny lub małą bombką. 

 • Krok 1: Wybierz szklany pojemnik odpowiedni do rodzaju prezentu.
 • Krok 2: Aby zabezpieczyć prezent wewnątrz pojemnika, przygotuj wypełnienie. Może to być papier jedwabisty, gazeta, czy nawet efektowne, kolorowe wypełnienie prezentowe.
 • Krok 3: Umieść prezent wewnątrz pojemnika na wypełnieniu. Jeśli prezent jest delikatny, możesz dodatkowo zabezpieczyć go warstwą kolorowego gazy. 
 • Krok 4: Aby nadać prezentowi estetyczny wygląd, dodaj ozdoby, takie jak kokardki, wstążki, czy nawet etykiety kartonowe kolorowe z drucikiem, na których dodasz dedykacje. 

Jeśli chcesz wysłać szklany prezent kurierem, przeczytaj wpis o tym, jak zapakować słoiki do wysyłki.

Jak zapakować prezent bez torebki? Podsumowanie!

Jak widzisz zapakowanie prezentu bez torebki papierowej, nie jest trudne. Wystarczy odrobina inwencji i chęci! Z łatwością wykorzystasz przedmioty, które znajdziesz w swoim domu, jak papier do pieczenia, szklany słoik czy kawałek materiału.

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

   

  Najpopularniejsze tematy